Sekretne pomieszczenie na szczycie wieży Eiffla 

Gustave Eiffel, główny projektant i twórca wieży Eiffla, zaplanował wybudowanie w niej sekretnego pomieszczenia, wyposażonego w przyrządy badawcze, kanapy, a nawet fortepian. Pokój, znajdujący się na najwyższym tarasie widokowym ma jeden z najlepszych widoków na Paryż! Eiffel przyjmował w swoim mieszkaniu tylko wyjątkowych gości. Jednym z nich był znany amerykanin - Thomas Edison.

Sekretny pokój Eiffla
Zdjęcie w sekretnym pokoju Eiffla. Autor: Les Chatfield. Źródło: flickr. CC by 2.0


Edison w ramach podziękowania podarował architektowi swój nowy wynalazek – fonograf, czyli pierwszy gramofon. Gdy wieść o istnieniu pokoju na wysokościach się rozniosła, Eiffela zalała fala wiadomości dotyczących odkupienia mieszkania lub wynajęcia na noc. Twórca nigdy się na to nie zgodził. Nawet po śmierci wola artysty została uszanowana, pomieszczenie można jedynie obejrzeć przez niewielką szybę. Ciekawostką jest, że na pamiątkę spotkania Gustava Eiffela i Thomasa Edisona w pomieszczeniu znajdują się ich figury woskowe w skali 1:1. 

Ukryta komnata za głową Lincolna w Mount Rushmore

Sama nazwa "Góra Rushmore" może nam niewiele mówić, ale podobizny amerykańskich prezydentów wydrążone w skale znamy z filmów, jak na przykład Skarb narodów: Księga tajemnic. Tworzenie pomnika zajęło aż 14 lat, a głównym wykonawcą był amerykański malarz i rzeźbiarz Gutzon Borglum. Na wielki pomnik składają się wizerunki czterech prezydentów USA. Przedstawieni tam prezydenci to (od lewej): George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt oraz Abraham Lincoln.

Góra Rushmore
Góra Rushmore w Południowej Dakocie. Za pomnikiem Lincolna (po prawej) znajduje się ukryta komnata. Źródło: 123RF/Picsel


Mało kto wie, że za głową Lincolna znajduje się wejście do tajemniczej komnaty, o głębokości 21 metrów. Miała ona służyć jako kapsuła czasu dla Amerykanów i dla turystów z całego świata. Niestety prace w komnacie zostały zatrzymane, kiedy rząd obliczył wydatki związane z jej budową. Okazało się, że projekt będzie bardzo drogi i postanowiono zrezygnować z dalszej budowy. Borglum zmarł, a o komnacie wkrótce zapomniano. W 1998 r. Potomkowie Borgluma dokończyli dzieła, zamieścili tam tablice, na których znajdują się m.in. Deklaracja Niepodległości, Konstytucja, historia Stanów Zjednoczonych i biografie czterech prezydentów oraz samego Borgluma. 

Niedostępny taras widokowy na The Empire State Building

Wieżowiec jest symbolem Nowego Jorku. Drapacz chmur posiada 103. piętra, w tym jedno podziemne. Ogólnodostępne tarasy widokowe dostępne są na dwóch piętrach - 86. i 102. Niewiele osób wie, że na najwyższym, 103. piętrze, znajduję się mały balkonik, który pozwala na podziwianie panoramy miasta. Niestety dostępny jest tylko dla nielicznych, m.in. VIP-ów, czy celebrytów.

Empire State Building
Widok na Nowy York z Empire State Building. Źródło: 123RF/Picsel


Zwykły turysta może tam wejść pod warunkiem, że o tym tarasie widokowym wie i znajdzie na niego wejście, które swoją drogą jest dobrze ukryte. Na 103. piętro prowadzą sekretne drzwi i wąskie schody. Przebywanie na tym tarasie jest bardzo niebezpieczne, dlatego, że znajduje się tam tylko niska barierka. Wejściem na 103. piętro pochwalili się m.in. Taylor Swift i David Beckham. 

Pierwotne zastosowanie Monument to the Great Fire of London

Pomnik został zbudowany dla upamiętnienia ogromnych zniszczeń spowodowanych pożarem Londynu w XVII w. Statua sięgająca znajduje się w centrum Londynu, na skrzyżowaniu dwóch ulic, w odległości 62 metrów od miejsca, gdzie 2 września 1666 roku rozpoczął się wielki pożar Londynu. Wcześniej w tym miejscu znajdował się kościół, który spłonął podczas tego tragicznego wydarzenia. Mało kto wie, że pod ziemią znajduje się małe laboratorium. Skąd to niespotykane rozwiązanie? Pierwotnie monument miał także służyć, jako miejsce eksperymentów przyrodniczych dla członków Royal Society (Towarzystwo Królewskie). Przez jakiś czas działał również jako wielki teleskop zenitowy, który służył do szczegółowego pomiaru gwiazd.

Monument To The Great Fire Of London
Monument to the Great Fire of London. Źródło: 123RF/Picsel


W związku z tym, że monument znajduje się blisko ruchliwych ulic, pojawiły się wibracje, które mogły zagrażać badaniom. Zaniechano więc dalszych eksperymentów. Współcześniej pomnik stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji, ponieważ z jego balkonu można podziwiać panoramę Londynu. 


Przeczytaj pozostałe artykuły z serii "ciekawostki historyczne":

Ciekawostki historyczne: Największe państwa w historii

Ciekawostki historyczne: Słynne kobiety świata polityki

Ciekawostki historyczne: Filmy propagandowe XX wieku