Kanał Panamski

Czy wiecie, że Kanał Panamski jest jedną z najważniejszych dróg wodnych na świecie? Jego długość to zaledwie 80 km, a dzięki niemu droga morska skraca się nawet o 14 500 km. Sama budowa kanału była długim i złożonym procesem. Początki sięgają do XVI wieku, kiedy to Hiszpanie po odkryciu nowego oceanu, szukali połączenia między Atlantykiem i Pacyfikiem. Ogrom pracy, jaki trzeba było włożyć w przekopanie części przechodzącej przez góry, spowodował wstrzymanie tworzenia kanału.

Budowę wznowiono dopiero w XIX wieku. Całe przedsięwzięcie pochłonęło tysiące ofiar. Wypadki, trudne warunki terenowe czy też choroby sprawiły, że budowa była przerywana. Droga wodna została skończona dopiero w 1914 roku. Kanał Panamski miejscami jest zbyt wąski dla dużych statków. W przepływie pomagają specjalnie przygotowani piloci. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie kapitanowie przekazują stery specjalistom, aby uniknąć wypadków.

Kanał Panamski
Źródło: 123RF/Picsel

Nowy Kanał Sueski

Ma on 72 kilometry długości, a dzięki niemu droga wodna z Azji do Europy jest krótsza nawet o 15 dni. Nowy szlak łączy się z Kanałem Sueskim, a jego budowę rozpoczęto w 2014 roku. Dzięki temu na większej części kanału możliwe jest podróżowanie w dwóch kierunkach. Celem rozbudowania istniejącego Kanału Sueskiego było przyciągnięcie większej ilości statków i wpływ na rozwój gospodarki kraju. Egipscy inżynierowie uważali, żemna wykonanie konstrukcji wystarczą trzy lata. Czas trwania prac został jednak ograniczony przez prezydenta Egiptu do roku.

Nowy Kanał Sueski
Źródło: 123RF/Picsel

Abdel Fattah as-Sisi wyścig z czasem przypisał „pogarszającemu się bezpieczeństwu”, które mogło zagrozić projektowi. Wybudowanie kanału w takim czasie wydawało się szaleństwem. W porównaniu do Kanału Sueskiego, którego budowa zajęła 10 lat, nowa droga morska została stworzona w mniej niż 12 miesięcy! Wprawdzie połowa kanału jedynie poszerzała obecny, to i tak czas budowy jest imponujący.