Woda może jednocześnie gotować się i zamarzać

Na pytanie, „Jaka jest temperatura wrzenia wody?” większość z was odpowiada bez zastanowienia - 100 °C. To tylko ułatwienie. W różnych miejscach na świecie możemy zagotować wodę w 100,4 °C, 90°C, a nawet w 70 °C - wszystko zależy od ciśnienia otoczenia, w którym chcielibyśmy zrobić sobie herbatę ;) Ale co to ma wspólnego z sytuacją, w której woda może zamarzać i gotować się w tej samej chwili? Odpowiedzią jest fizyka, a konkretnie — punkt potrójny!

Punkt potrójny występuje tam, gdzie na diagramie fazowym wody spotykają się krzywe przejścia ciała stałego, cieczy i gazu. To punkt, w którym wszystkie trzy fazy mogą współistnieć i jest on inny dla każdej substancji. Woda osiąga swój potrójny punkt tuż powyżej zamarzania (0,01 °C) i pod ciśnieniem 611,73 Pa.

Chcecie się dowiedzieć więcej na temat wody? Przeczytajcie wypracowanie: Woda i jej trzy stany skupienia.

Zobaczcie doświadczenie pokazujące wodę w punkcie potrójnym

 

Biegun północny zmienia położenie o 56 km rocznie!

Wszyscy wiemy, że biegun północny jest gdzieś nad Alaską, a południe znajduje się w pobliżu środka Antarktydy. Tak będzie zawsze, ale tylko w przypadku biegunów geograficznych planety. W ciągu ostatnich 20 milionów lat przebiegunowanie (tak nazywamy to zjawisko) występowało co kilkaset tysięcy lat, co oznacza, że około 800 000 lat temu, kompas wskazywałby północ w przeciwną stronę. Allan Cox, amerykański naukowiec specjalizujący się w historii Ziemi, w drugiej połowie XX w. potwierdził doświadczalnie wielokrotne przebiegunowanie naszej planety.

19776465_s
fot.123RF

Chociaż naukowcy nie są całkowicie pewni, co powoduje rzeczywiste odwrócenie. Proces jest stopniowy i zachodzi przez tysiąclecia. Biorąc pod uwagę fakt, że ostatnie poważne odwrócenie bieguna miało miejsce ponad 780 000 lat temu, coraz bardziej zbliżamy się do kolejnego. Na razie północny biegun magnetyczny Ziemi przesuwa się w granicach 56 km rocznie, co sprawia problemy z nawigacją, a nawet konieczność przystosowania lotnisk do nowych warunków.