Woda może jednocześnie gotować się i zamarzać

Na pytanie, „Jaka jest temperatura wrzenia wody?” większość z was odpowiada bez zastanowienia - 100 °C. To tylko ułatwienie. W różnych miejscach na świecie możemy zagotować wodę w 100,4 °C, 90°C, a nawet w 70 °C - wszystko zależy od ciśnienia otoczenia, w którym chcielibyśmy zrobić sobie herbatę. Ale co to ma wspólnego z sytuacją, w której woda może zamarzać i gotować się w tej samej chwili? Odpowiedzią jest fizyka, a konkretnie — punkt potrójny!

Punkt potrójny występuje tam, gdzie na diagramie fazowym wody spotykają się krzywe przejścia ciała stałego, cieczy i gazu. To punkt, w którym wszystkie trzy fazy mogą współistnieć i jest on inny dla każdej substancji. Woda osiąga swój potrójny punkt tuż powyżej zamarzania (0,01 °C) i pod ciśnieniem 611,73 Pa.

Zobaczcie doświadczenie pokazujące wodę w punkcie potrójnym:

 

Biegun północny zmienia położenie o 56 km rocznie!

Wszyscy wiemy, że biegun północny jest gdzieś nad Alaską, a południe znajduje się w pobliżu środka Antarktydy. Tak będzie zawsze, ale tylko w przypadku biegunów geograficznych planety. W ciągu ostatnich 20 milionów lat przebiegunowanie (tak nazywamy to zjawisko) występowało co kilkaset tysięcy lat, co oznacza, że około 800 000 lat temu, kompas wskazywałby północ w przeciwną stronę. Allan Cox, amerykański naukowiec specjalizujący się w historii Ziemi, w drugiej połowie XX w. potwierdził doświadczalnie wielokrotne przebiegunowanie naszej planety.

19776465_s
fot.123RF

Chociaż naukowcy nie są całkowicie pewni, co powoduje rzeczywiste odwrócenie. Proces jest stopniowy i zachodzi przez tysiąclecia. Biorąc pod uwagę fakt, że ostatnie poważne odwrócenie bieguna miało miejsce ponad 780 000 lat temu, coraz bardziej zbliżamy się do kolejnego. Na razie północny biegun magnetyczny Ziemi przesuwa się w granicach 56 km rocznie, co sprawia problemy z nawigacją, a nawet konieczność przystosowania lotnisk do nowych warunków.

Twierdzenie Pitagorasa można udowodnić za pomocą wody

Twierdzenie Pitagorasa znane jest od co najmniej 2500 lat. Na matematyce używasz go, gdy znasz długości dwóch boków prawego trójkąta i chcesz obliczyć długość trzeciego boku.

„W trójkącie prostokątnym suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej”.

 a2 + b2 = c2

Brzmi to nieco abstrakcyjnie, prawda? W Glasgow Science Centre w Wielkiej Brytanii można znaleźć dowód, który nieco bardziej przemawia do wyobraźni - trójkąt pitagorejski z kwadratami wypełnionymi wodą, która przelewając się, potwierdza teorię starożytnego matematyka. Zobaczcie sami:

 Największa migracja ssaków odbywa się niecodzienną drogą

W programach telewizyjnych wielokrotnie pokazywane są słynne wielkie migracje zwierząt kopytnych na terenach Parku Narodowego Masai Mara w Kenii i Tanzanii. Wielka Migracja Serengeti nazywana także Siódmym cudem świata odbywa się dwa razy w roku. W pierwszym i ostatnim kwartale każdego roku ponad 1,3 miliona bawołów, gnu, gazeli i zebr przemierzają równiny Serengeti w poszukiwaniu wody i pożywienia.

Mimo że najsłynniejsze wędrówki przypisywane są zwierzętom Serengeti, palmę pierwszeństwa wśród migrujących ssaków dzierżą płowe nietoperze owocowe z Zambii. Pomiędzy październikiem a grudniem każdego roku ponad 10 milionów nietoperzy owocowych przylatuje do zimozielonego bagiennego lasu w Parku Narodowym Kasanka w północnej Zambii. Te wielkie, roślinożerne nietoperze uwielbiają mango, a ich rozpiętość skrzydeł sięga 80 cm. Szacuje się, że nietoperze spożywają 330 000 ton owoców w ciągu trzech miesięcy! To naturalne, zadziwiające zjawisko trwa około 90 dni i jest unikalne dla Kasanki. To największa, znana migracja ssaków na Ziemi!

Rozwiąż nasze quizy:

Weekendowy QUIZ z fauny. Mało kto zdobędzie 15/20

Trudny QUIZ ortograficzny. Zdania z Ogólnopolskich Dyktand. Dasz radę?

QUIZ na środę. Pamiętasz seriale dla młodzieży z lat 80. i 90.?