Petra – Jordania

Listę niezwykłych miejsc otwiera Petra w Jordanii, czyli starożytne miasto nazywane również „Różowym miastem” oraz „Zaginionym miastem”. Petra to niesamowite miejsce skrywające setki domów, obeliski, ołtarze, a nawet teatr, w którym zmieści się aż 3 tys. widzów. 85 proc. miasta położone jest pod ziemią. O magii Petry świadczy to, że została uznana za jeden z 7 nowych cudów świata.

135803264_m
Większość miasta Petra znajduje się pod ziemią /123RF/PICSEL


Przeczytaj również: Bawełniany zamek. Ósmy cud świata w Turcji. Poznaj nieznane fakty o Pamukkale

Naours – Francja

Kolejna perła wśród podziemnych miast mieści się we Francji. Naours to pikardyjskie miasto położone pod ziemią. Lokalna nazwa to Cité souterraine de Naours. Głębokość, na jakiej jest położone, to ponad 30 m. W jaskini stanowiącej atrakcję turystyczną znajduje się ponad 300 pokoi, których przeznaczeniem było tworzenie schronienia. Nieopodal Cité souterraine de Naours mieści się też muzeum, które poświęcono Pikardii, czyli historycznej krainie Francji. Odwiedzający tę atrakcję mogą też korzystać z parku z trasą linową, placem zabaw oraz minigolfem.

1200px-Naours_Ville_souterraine_01
Naours znajduje się 30 m pod ziemią /fot. autor: Zairon, licencja: CC BY-SA 4.0


Nushabad – Iran

Kolejny podziemny cud architektury to Nushabad w Iranie. Cały kompleks wybudowano kilka tysięcy lat temu i funkcjonuje do dziś. Podziemne miasto uznawane jest za schronienie wykorzystywane od XIII do XX w. Wewnątrz znaleźć można wiele komór, schodów, krętych kanałów, a poszczególne elementy miasta są połączone korytarzami. System wentylacyjny pozwala natomiast oddychać nawet na głębokości 20 m pod ziemią. Dzięki temu chroniący się tam ludzie mogli przeżyć do kilku dni.

117057099_m
Nushabad posiada bardzo dobry system wentylacyjny /123RF/PICSEL

 

Derinkuyu – Turcja

Również i Turcja ma swoje niesamowite podziemne miasto. Derinkuyu w Turcji mieści się w środkowej części kraju. Przyciąga wielu ciekawskich zwiedzających. Podziemia odkryte zostały przypadkowo przez lokalnego rolnika, a samo miasto funkcjonuje najprawdopodobniej od czasów starożytnych. Najniższe części podziemnego miasta znajdują się na głębokości 80 m pod powierzchnią ziemi! Derinkuyu wyposażone jest w system dostarczający wodę i swego rodzaju klimatyzację. Niegdyś było niemal samowystarczalne.

Przeczytaj również: Po co układa się kamienne kopczyki na szlakach? To niebezpieczna tradycja

„Chinatown” – Pendleton, USA

„Chinatown” w Pendleton w USA, to miasto położone w stanie Oregon i odkryte w latach 80. Miało służyć chronieniu się przed kowbojami, którzy nie stronili od alkoholu i byli przy tym agresywni. Podziemne tunele stanowiły bezpieczną przystań dla robotników z Chin, którzy rywalizowali z tubylcami. Z czasem miasto zostało opuszczone i popadło zapomnienie. I tak było do momentu, gdy nie odkryli go na nowo robotnicy, którzy łatali dziury w drogach.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 1859 Oregon's Magazine (@1859oregon)


Seattle Underground – USA

Oto tajemnica miasta Seattle położonego w Stanach Zjednoczonych. Poprzednie miasto umiejscowione było 6 m pod ziemią – wiele z drewnianych zabudowań spłonęło przez wielki pożar. Nowe miasto mieści się ponad ówczesnym. Seattle Underground jest siecią podziemnych piwnic i przejść, które można zwiedzać od 1965 r. za symbolicznego dolara.

Seattle_Underground_Tour_03
W podziemiach Seattle można zobaczyć dawne miasto /fot. autor: Postdlf, licencja: CC BY-SA 3.0


Burlington Bunker – Wielka Brytania

Burlington Bunker w Wielkiej Brytanii to w założeniu bunkier zbudowany w latach 50. na wypadek ataku nuklearnego. Jest jednak na tyle rozległy, że tworzy całe podziemne miasto o powierzchni 35 ha. Są tu kawiarnie, kuchnie, pralnia, magazyny, a nawet podziemne jezioro. O tym, że takie miejsce istnieje, opinia publiczna dowiedziała się w 2004 r. Wcześniej było ono tajne i z założenia przeznaczone dla 4 tys. pracowników rządowych.

Gpo_exchange_burlington
Bunier Burlington znajduje się 37 m pod ziemią /fot. autor: NJ, licencja: CC BY-SA 3.0

 

Przeczytaj również: Tych miejscowości nie ma już na mapie Polski, ale nadal przyciągają turystów. Dlaczego?

Dixia Cheng – Chiny

Dixia Cheng w Chinach to nie tylko niesamowite miejsce, ale i największe podziemne miasto mieszczące się pod Pekinem. Podziemna infrastruktura może pomieścić 6 milionów ludzi i, podobnie jak ta w Wielkiej Brytanii, została stworzona na wypadek ataku nuklearnego. W Dixia Cheng mieszczą się przychodnie, teatry, fabryki, szkoły, magazyny oraz restauracje. Obecnie miasto nie jest dostępne dla turystów.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @rt_travel


Ramenki-43 – Rosja

Ramenki-43 w Rosji jest bunkrem przeciwatomowym z czasów Stalina. Może pomieścić 15 tys. osób nawet przez… 30 lat. Nazwa odnosi się do adresu wejścia do bunkra. Są tam też oficjalnie paramilitarne oraz zmilitaryzowane oddziały ratunkowe. Ramenki-43 jest też największym tego typu obiektem w Moskwie.

Coober Pedy – Australia

Coober Pedy w Australii to miasteczko w południowej części kraju, w którym 60 proc. z ponad 3 tys. mieszkańców mieszka pod ziemią! Domy wydrążone są w jaskiniach i mają chronić przed niesamowitymi upałami. Wiele z zamieszkujących tu osób pracuje przy wydobyciu opalu. W Coober Pedy są największe na świecie złoża tego kamienia szlachetnego.

94636148_m
Coober Pedy znajduje się podziemny motel /123RF/PICSEL

 

Przeczytaj również: Nie uwierzysz, że to Polska. 9 niezwykłych miejsc, które zachwycają

White Cliffs – Australia

Ostatnie miejsce na liście to White Cliffs w Australii. Jest to również maleńkie miasteczko, które zamieszkują głównie robotnicy. Podobnie jak osoby mieszkające w Coober Pedy, także i tu zdecydowano o położeniu miasta pod ziemią ze względu na ochronę przed wysokimi temperaturami. Poza domami pod ziemią znajdują się też 2 motele oraz szkoła.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Anna Small (@smallcloughs)Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie