Karol Bunsch, kojarzony przede wszystkim z pisarstwem historycznym, był również publicystą, tłumaczem literatury angielskiej i niemieckiej oraz porucznikiem piechoty Wojska Polskiego. Pracował również na rzecz swego miasta.

Karol Bunsch - biografia: obywatel Krakowa

Karol Bunsch w zasadzie całe życie związany był z podwawelskim grodem. To w Krakowie się urodził 22 lutego 1898 jako młodszy brat malarza, dramatopisarza i pedagoga, Adama Bunscha. W Krakowie też zmarł 24 listopada 1987. Tu studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim i tu przez wiele lat pracował jako adwokat. 

Znając jednak świetnie języki, zaczął tłumaczyć literaturę niemiecką i angielską. Pracował również na rzecz miasta jako rajca. Pisać zaczął w czasach okupacji, zajął się wtedy swym cyklem Powieści piastowskie, który tworzył przez prawie 40 lat. 

Po wojnie, w 1953 roku, zdefiniował się jako jeden z pisarzy epoki stalinizmu, podpisując wraz z 52 innymi członkami krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, akt poparcia dla władz stalinowskich, prowadzących pokazowy proces przeciw duchownym skazanym na karę śmierci. Karol Bunsch po śmierci został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Karol Bunsch - twórczość: pisarz dla młodzieży z przypadku

Z racji, że jego powieści charakteryzują się awanturniczą fabułą, pełną podróży i przygód, uznano go za twórcę piszącego dla młodzieży. Nie leżało to w intencjach pisarza, ale tak właśnie utrwalił się w świadomości ludzi. 

Pisał głównie powieści, ale znane są też nowele i opowiadania. Najważniejsze z jego dzieł składają się na całe cykle.

- Cykl Powieści piastowskie - tworzony od 1945 do 1984 roku, na który składają się: Dzikowy skarb, Ojciec i syn, Rok tysięczny, Bracia, Bezkrólewie, Odnowiciel, Imiennik - Śladem pradziada, Imiennik - Miecz i pastorał, Przekleństwo, Zdobycie Kołobrzegu, Psie Pole, Powrotna droga, Wywołańcy, Przełom

- Powieści o czasach Jagiellonów - O Zawiszy Czarnym opowieść, Warna 1444

- Trylogia o Aleksandrze Wielkim: Olimpias, Parmenion, Aleksander