Wierzenia słowiańskie są nieodłączną częścią naszej kultury. Kultura, która jest mało znana w dzisiejszych czasach. Jednak pojawił się ktoś kto wykorzystał pradawne wierzenia i tchnął w nie nowe życie.

Mało znane tradycje w XXI wieku

Wiara i tradycje słowiańskie są jednymi z najsłabiej zachowanych kultur na świecie. Zawiera ona wierzenia, mity i tradycję ludów indoeuropejskich. Są to ludzie, którzy posługują się językami słowiańskimi, o wspólnym pochodzeniu etnicznym. Zamieszkują Europę wschodnią, środkową i południową oraz pas północnej Azji od Uralu po Ocean Spokojny. Polacy, Czesi, Słowacy i  Serbołużyczanie zaliczani są do kręgu Słowian zachodnich.

Andrzej Sapkowski

Jest twórcą sagi o Wiedźminie, która składa się z 5 części powieści o dziejach wiedźmina Geralta z Rivii. Autor ma również na swoim koncie zbiory opowiadań oraz inne książki i powieści. Sapkowski został odznaczony srebrnym orderem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Na podstawie literatury tego człowieka powstały: komiks, film pełnometrażowy, serial telewizyjny, gra fabularna oraz gra karciana. Powstała również seria gier komputerowych RPG (CD Projekt RED) , w maju 2017r. serwis Netflix zapowiedział nakręcenie serialu opartego na prozie Sapkowskiego, tytułowego Wiedźmina. Autor często zgrywa się przed czytelnikami i dziennikarzami co stwarza pozory, że jest posępny, gburowaty i niekulturalny.

Słowiańskość da się lubić

Słowiańskość u Sapkowskiego to tylko element dużej układanki. „Wiedźmin” (1990r.) sam w sobie został stworzony uniwersalnie. Tak, aby był przystępny w Polsce jak i w innych zakątkach świata. To wcale nie jest tak, że autor puszcza do nas, Polaków oczko. Andrzej Sapkowski ze słowiańskich wierzeń zaciągnął postaci potworów, które trochę odbiegają od demonów i bożków z bestiariusza słowiańskiego. Książkowe kamienie runiczne pochodzą od nazwy słowiańskich bogów. Eliksiry są tworzone z prawdziwych roślin, z pomocą których lud słowiański się leczył i oczyszczał. Jak wiadomo, wiele z tych ziół okazało się zdać egzamin i możemy używać ich także dziś, z czego najzwyczajniej nie zdajemy sobie sprawy. W powieściach znajdują się również nazwy miejsc. Jak się okazuje Łysa Góra sprawowała rolę miejsca kultu dla Słowian. Czczono tak bożki, modlono się o poprawę życia jak również miały tam miejsce sabaty czarownic. Dzięki sadze Andrzeja Sapkowskiego możemy dowiedzieć się, że istnieje coś takiego jak wierzenia Słowiańskie. Pozwala on poznać nam część tradycji, o której mogliśmy nie wiedzieć wcześniej. Autor stworzył postaci z niezwykłą charyzmą, przez co ludzie chętnie wybierają właśnie tych bohaterów i postanawiają się za nich przebierać. Wnoszą oni tymi pokłon dla wierzeń słowiańskich.