​Bitwa pod Falaise miała miejsce w dniach 7-21 sierpnia 1944 r. Została stoczona w Normandii pomiędzy siłami niemieckimi a siłami aliantów.

Bitwa pod Falaise została stoczona w ramach Operacji Overlord mającej na celu przełamanie Wału Atlantyckiego i ofensywę w zachodniej Europie.

Na czele wojsk lądowych po stronie aliantów stał Bernard Montgomery, natomiast dowódcą strony niemieckiej był Günther von Kluge. W bitwie pod Falaise istotną rolę odegrała 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka wchodząca w skład II Korpusu Kanadyjskiego.

8 sierpnia 1944 r. II Korpus Kanadyjski rozpoczął natarcie, jednak niemiecki opór był na tyle silny, że nie zdołano go złamać. Ofensywę powtarzano 9 i 10 sierpnia, lecz z podobnym skutkiem. Nie udało się zdobyć wzgórz wokół Falaise, lecz pozostali uczestnicy walk w tym czasie niemal okrążyli Niemców.

14 sierpnia wznowiono walki. Natarcie o kryptonimie "Tractable" miało doprowadzić do całkowitego okrążenia nieprzyjaciela. 19 sierpnia 1 Dywizja Pancernej zdobyła miasteczko Chambois, jednocześnie zajmując wzgórze Mont Ormel, co doprowadziło do zamknięcia okrążenia wokół Niemców. Jednak następnego dnia to Polacy zostali okrążeni, jednak udało im się utrzymać pozycje.

Niemcy nie mieli już szans w bitwie i ratowali się ucieczką.

W wyniku walk przełamana została niemiecka obrona w Normandii, co umożliwiło dalsze działania aliantów na froncie zachodnim.