W kwietniu 1945 r. ofensywa radziecka osiągnęła linię Odry.

16 kwietnia 1945 r. rozpoczęło się główne natarcie 1. Frontu Białoruskiego dowodzonego przez marsz. Żukowa na wzgórza Seelow. Wcześniej zastosowano ostrzał artyleryjski i naloty bombowców. Oślepienie Niemców reflektorami nie sparaliżowało ich ruchów, a ostrzał artyleryjski nie trafił w ich taktyczne pozycje obronne. Niemcy byli przygotowani do obrony i zaciekle bronili swoich pozycji. Walki na wzgórzach Seelow trwały trzy dni. 19 kwietnia siły niemieckie zostały rozbite.

W tym samym czasie, również 16 kwietnia oddziały marsz. Koniewa zaatakowały oddziały niemieckie zajmujące pozycje na zachodnim brzegu Nysy Łużyckiej. Walki rozpoczęto od ostrzału artyleryjskiego, ataku lotniczego oraz postawienia osłony dymnej celem dezorientacji przeciwnika.

 

Pierwszego dnia oddziały rosyjskie odniosły ogromne zwycięstwo przełamując pierwszą linię obrony i posuwając się ok. 13 km do przodu. Kolejnego dnia przełamano drugą linię obrony Niemców odrzucając ich aż do Sprewy. Przełamanie niemieckiej linii obrony na Sprewie nastąpiło 18 kwietnia.

Dalsze działania marsz. Żukowa koncentrowały się na otaczaniu Berlina od strony północno zachodniej, natomiast wojska marsz. Koniewa zmierzały do stolicy Niemiec od południa.

20 kwietnia przeprowadzono atak lotniczy na Berlin, a dzień później większość wojsk rosyjskich znalazło się na przedmieściach Berlina. Plany obrony wysnuwane przez Hitlera, polegające na kontrataku, były nierealne ze względu na ogromne straty, jakie poniosły wojska niemieckie w walkach.

Bezpośrednie walki o Berlin rozpoczęły się 23 kwietnia, a o centrum miasta - 25 kwietnia. Reichstag został opanowany 30 kwietnia po całodniowych walkach. Tego samego dnia Adolf Hitler i Eva Braun popełnili samobójstwo, a Joseph Goebbels rozpoczął rozmowy o kapitulacji. 1 maja podpisano akt kapitulacji z aliantami, następnego dnia - z Rosjanami.

Ostatnie walki w Berlinie zakończyły się 2 maja. Do 8 maja trwały walki w poszczególnych dzielnicach stolicy, a także w rejonie Gubina i Frankfurtu nad Odrą.

W bitwie o Berlin wzięli udział polscy żołnierze należący do 1 Armii Wojska Polskiego. 1 Dywizja Piechoty im. T. Kościuszki wzięła udział w walkach w centrum: w okolicach Reichstagu, Politechniki i Bramy Brandenburskiej.

W Bitwie o Berlin Rosjanie stracili ponad 360 tys. żołnierzy, z czego ok. 9000 Polaków. Straty Niemców są trudne do oszacowania. W wyniku działań wojennych zginęło ok. 125 tys. cywilów, 22 tys. żołnierzy, a w sumie ok. 480 tys. dostało się do niewoli.