Śmierć pułkownika

Autor: Adam mickiewicz

Czas akcji: 1831 r.

Miejsce akcji: bliżej nieokreślone- bór, chatka leśnika

Rodzaj: liryka

Gatunek literacki: wiersz

Streszczenie:

w chatce leśnika w środku lasu umiera Pułkownik. Pod chatę schodzi się okoliczny lud z pytaniami o zdrowie Pułkownika i płacze na wieść o jego śmierci. Widać, że jest to człowiek ceniony, szanowany i poważany, a także znany okoliczni mieszkańcy słyszeli o nim, wiedzą kim jest Umierający Pułkownik. porównany jest do polskiego bohatera narodowego, hetmana Stefana Czarnieckiego, sławnego wodza, prowadzącego wojnę partyzancką ze Szwedami w trakcie potopu szwedzkiego. To odwołanie podkreśla wzniosłość postaci Pułkownika, sugeruje, że i on wsławił się wielkimi dokonaniami. Umierający Pułkownik wzywa księdza, a lud modli się w jego intencji. Wielkość jego postaci podkreśla też fakt, ze towarzyszący mu żołnierze to dawni podkomendni Tadeusza Kościuszki, polskiego bohatera narodowego. trakcie toczących się walk i bitew. Z kolei zakończenie wiersza odkrywa tajemnicę tożsamości zmarłego Pułkownika, okazuje się że Jest to kobieta Emilia Plater, polska bohaterka narodowa, kapitan Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego.

Plan wydarzeń:

1.Stawienie się przed chatką Pułkownika strzelców i tłumu ludzi. 2. Smutek i żal z powodu stanu dowódcy. 3. Rozkaz Pułkownika o przyprowadzeniu do niego konia i rynsztunki. 4. Chęć śmierci takiej jak Czarniecki. 5. Wyprowadzenie konia z izby. 6. Przyjście Księdza z Panem Bogiem. 7. Zdumienie żołnierzy. 8. Wspólna modlitwa i wylewanie łez. 9. Dzwonienie w kaplicy wczesnym rankiem. 10. Przyjście ludu pod drzwi chatki. 11. Widok zwłok wielkiego rycerza. 12. Odkrycie, że Pułkownik to kobieta Emilia Plater

Charakterystyka bohatera:

Emilia Plater- szlachcianka, przystąpiła do powstania wraz z własnym licznym oddziałem partyzantów i wykazała się talentem wojskowym. Oddała życie za wolność polski. Cechy którymi się odznaczała to dzielność, odwaga, szlachetność  i religijność( charakterystyczne dla rycerzy)

Problematyka:

Walka o niepodległość i udział w niej kobiet. Bohaterka umarła w chwale i sławie, a pamięć o jej czynach przerodziła się w legendę. Poeta zaprezentował bohaterkę godną naśladowania, prawdziwą patriotkę, która była godna walczyć i poświęcić życie za najwyższą wartość jaką jest ojczyzna.