Śmierć pułkownika
Autor: Adam mickiewicz
Czas akcji: 1831 r.
Miejsce akcji: bliżej nieokreślone- bór, chatka leśnika
Rodzaj: liryka
Gatunek literacki: wiersz
Streszczenie:
w chatce leśnika w środku lasu umiera Pułkownik. Pod chatę schodzi się okoliczny lud z pytaniami o zdrowie Pułkownika i płacze na wieść o jego śmierci. Widać, że jest to człowiek ceniony, szanowany i poważany, a także znany okoliczni mieszkańcy słyszeli o nim, wiedzą kim jest Umierający Pułkownik. porównany jest do polskiego bohatera narodowego, hetmana Stefana Czarnieckiego, sławnego wodza, prowadzącego wojnę partyzancką ze Szwedami w trakcie potopu szwedzkiego. To odwołanie podkreśla wzniosłość postaci Pułkownika, sugeruje, że i on wsławił się wielkimi dokonaniami. Umierający Pułkownik wzywa księdza, a lud modli się w jego intencji. Wielkość jego postaci podkreśla też fakt, ze towarzyszący mu żołnierze to dawni podkomendni Tadeusza Kościuszki, polskiego bohatera narodowego. trakcie toczących się walk i bitew. Z kolei zakończenie wiersza odkrywa tajemnicę tożsamości zmarłego Pułkownika, okazuje się że Jest to kobieta Emilia Plater, polska bohaterka narodowa, kapitan Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego.
Plan wydarzeń:
1.Stawienie się przed chatką Pułkownika strzelców i tłumu ludzi. 2. Smutek i żal z powodu stanu dowódcy. 3. Rozkaz Pułkownika o przyprowadzeniu do niego konia i rynsztunki. 4. Chęć śmierci takiej jak Czarniecki. 5. Wyprowadzenie konia z izby. 6. Przyjście Księdza z Panem Bogiem. 7. Zdumienie żołnierzy. 8. Wspólna modlitwa i wylewanie łez. 9. Dzwonienie w kaplicy wczesnym rankiem. 10. Przyjście ludu pod drzwi chatki. 11. Widok zwłok wielkiego rycerza. 12. Odkrycie, że Pułkownik to kobieta Emilia Plater
Charakterystyka bohatera:
Emilia Plater- szlachcianka, przystąpiła do powstania wraz z własnym licznym oddziałem partyzantów i wykazała się talentem wojskowym. Oddała życie za wolność polski. Cechy którymi się odznaczała to dzielność, odwaga, szlachetność i religijność( charakterystyczne dla rycerzy)
Problematyka:
Walka o niepodległość i udział w niej kobiet. Bohaterka umarła w chwale i sławie, a pamięć o jej czynach przerodziła się w legendę. Poeta zaprezentował bohaterkę godną naśladowania, prawdziwą patriotkę, która była godna walczyć i poświęcić życie za najwyższą wartość jaką jest ojczyzna.
Komentarze (2)
sarqaa_
Wschodząca gwiazda
Punkty rankingowe:
Zdobyte odznaki:
sarqaa_ 05.07.2021 19:20
Zgłoś
dobry plan wydarzeń, i w ogole fajne. Przerabiałam to na lekcji i jak najbardziej wszystko jest ok
Najlepsza odpowiedź
Wojczan
Wschodząca gwiazda
Punkty rankingowe:
Zdobyte odznaki:
Wojczan 26.03.2021 11:46
Zgłoś
Źle plan wydarzen nie poukladany i zmyślone informacje
Najlepsza odpowiedź