Pan Samochodzik i Templariusze

Zbigniew Nienacki

Problematyka

Trudno w przypadku tego utworu mówić o problematyce, ponieważ książka należy do gatunku powieści przygodowo-detektywistycznej, a więc rozrywkowej.

Przedstawiono niezwykle bogate sylwetki kilku postaci. Dzięki doskonale skonstruowanej akcji czytelnicy śledzą z napięciem bieg zdarzeń. Pisarz dostarcza im wielu intrygujących zagadek, mogą więc sprawdzić, czy potrafią logicznie myśleć.

Główni bohaterowie: Pan Samochodzik, Wilhelm Tell, Sokole Oko, Wiewiórka, to osoby pogodne, zawsze wiedzą, co jest dobre i postępują zgodnie z tymi zasadami. Szczególnie wyróżnia się Pan Samochodzik, który kilkakrotnie pomaga Karen, dzieli się z nią informacjami o miejscu ukrycia skarbu, by uchronić ją przed niebezpieczeństwem.

Świat ukazany w utworze Nienackiego to świat uporządkowanych wartości. Bohaterowie to najczęściej postacie pozytywne. Jeśli ukazani są ludzie źli (są nimi oszust Kozłowski - Malinowski i jego wspólnik Walery Mysikrólik), zostają ukarani za swoje czyny. Nie brakuje w utworze momentów grozy, które wywołują dreszczyk emocji. Wszystko jednak kończy się dobrze.

Książka jest również źródłem wielu informacji historycznych, związanych m.in. z historią założenia zakonu krzyżackiego i templariuszy, ich wielkich mistrzów. Pan Samochodzik, historyk, bardzo ciekawie opowiada harcerzom o wydarzeniach związanych z klęską wojsk krzyżackich po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku, o architekturze budowanych kościołów. Wraz z bohaterami przenosimy się do przepięknego zamku w Malborku i razem z nimi poznajemy jego wnętrze.

Powieść Pan Samochodzik i templariusze jest również mini przewodnikiem po Suwalszczyźnie. Szereg nazw geograficznych przybliża nam miejsce pobytu naszych bohaterów. Możemy z mapą śledzić trasę ich wędrówek, poznając przy tym cenne szczegóły historyczne związane z tymi miejscami.

Powieść Zbigniewa Nienackiego pełna jest zaskakujących wydarzeń, przeplatanych śmiesznymi wypadkami. Po zamknięciu ostatniej strony już wyciągamy rękę w kierunku następnej, by poznać dalsze przygody Pana Samochodzika.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.