Przejdź na stronę główną Interia.pl

Przygody Tomka Sawyera

Mark Twain

Charakterystyka bohaterów

Tomek Sawyer (czyt. sojer) - bohater główny, tytułowy, sierota, wychowywany przez ciotkę Polly. Miał krótkie kręcone włosy i było to przyczyną jego wielkiego zmartwienia - Tomek uważał, że loki to „rzecz niemęska”. Na co dzień biegał boso, w zniszczonym, wygodnym ubraniu, w którym czuł się swobodnie. W niedzielę chłopiec ubierał się w „drugie ubranie” - czyste i eleganckie. Na głowę wkładał kapelusz, a na nogi starannie wypastowane buciki. Wyglądał wtedy jak bardzo grzeczny i poprawny chłopiec.

Tomek miał „awanturniczą żyłkę”, znał wszystkich mieszkańców miasteczka, ale jego największym przyjacielem był Huck Finn (czyt. hak fin). Był wesoły, miał duże poczucie humoru i mnóstwo fantastycznych pomysłów. Codziennie przeżywał wiele przygód. Nie mógł usiedzieć na miejscu i wszędzie go było pełno. Zwykle miał dobre intencje, ale nie zawsze udawało mu się właściwie postępować. Dopiero po powrocie do domu po ucieczce zdał sobie sprawę z tego, jak bardzo zmartwił ciocię. Jeszcze raz przekonał się, że ona bardzo go kocha. Wcześniej czuł się niekochany, samotny i opuszczony. Tęsknił za rodzicami, których bardzo mu brakowało.

Tomek był odważnym, pewnym siebie, bardzo samodzielnym chłopcem. Miał duże poczucie uczciwości, był ambitny. Często udawał „twardziela”, nie stronił od bójek, miał swoje zdanie, którego bronił do końca. Był uparty, odważnie dążył do celu. Tomek był także wrażliwym, dobrym chłopcem. Kochał ciocię i swego przyrodniego brata Sida.

To sympatyczny bohater. Można go polubić. Jest wiernym i oddanym przyjacielem. W trakcie powieściowych wydarzeń przeżywa miłość do Becky. Traktuje dziewczynkę jak damę. Szanuje też ciocię Polcię, choć na co dzień walczy z jej „metodami wychowawczymi”.

Huckleberry Finn (czyt. haklebery fin), czyli Huck - bohater drugoplanowy, przyjaciel Tomka, sierota, został porzucony przez ojca. Huck prowadzi życie włóczęgi. Lubi wolność, najszczęśliwszy czuje się wtedy, kiedy po skromnym śniadaniu wyleguje się w starej beczce. U wdowy Douglas jest mu źle - musi przystosować się do zasad panujących we wszystkich domach. Tymczasem Huck mawia: „ja nie jestem «wszyscy» i nie mogę tego znieść. To straszne - być na uwięzi”. Huck jest samodzielny, umie o siebie zadbać. Kocha swobodę, nie znosi być skrępowany. Wcale nie potrzebuje dużej ilości pieniędzy. Swoją część znalezionego złota zamierza oddać Tomkowi. Jest wiernym i oddanym przyjacielem.

Sid - przyrodni brat Tomka. Jest całkowitym przeciwieństwem głównego bohatera. Grzeczny, świeci przykładem, posłuszny, „nie ma awanturniczej żyłki”.

Ciotka Polly - wychowuje Tomka, bardzo go kocha, ale nie umie poskromić psot chłopca.

Rebeka Thatcher (czyt. taczer), czyli Becky (czyt. beki) - śliczna dziewczynka, ukochana Tomka. Razem błądzą w pieczarach. Becky ufa Tomkowi, wie, że to dzielny chłopiec, przy nim czuje się bezpieczna.

Potrzebujesz pomocy?

Pozytywizm (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.