W 80 dni dookoła świata

Juliusz Verne

Problematyka

Powieść Juliusza Verne'a W 80 dni dookoła świata zaczęto publikować w dzienniku „Le Temps” w 1873 r., a więc ponad 130 lat temu! Dziś to, co jest w niej opisane, okrążenie kuli ziemskiej w 80 dni nie jest niczym niezwykłym. Współczesny człowiek ma do dyspozycji, samoloty, szybkie i luksusowe promy, wodoloty itp. ale wówczas był to wyczyn nie lada, dlatego powieść wywołała u czytelników tak wielkie emocje.

Opisana w niej podróż to dowód na to, jak zwiększyły się możliwości człowieka, który może się bardzo szybko przemieszczać z miejsca na miejsce. Jej bohater, pan Fogg, zainteresowany wyłącznie podróżą, nie zwraca uwagi na piękno otaczających go pejzaży. W odróżnieniu od niego Passepartout jest bardzo ciekawy miejsc i ludzi, z upodobaniem spaceruje po ulicach Bombaju, Hongkongu czy Jokohamy i bacznie obserwuje wszystko wokół. Te postacie uosabiają dwie postawy wobec świata: Passepartout - ciekawość, chęć poznawania obcych kultur, Fogg - dystans, brak zainteresowania, dążenie wyłącznie do wyznaczonego sobie celu.

Kolejnym problemem przedstawionym w powieści jest odpowiedź na pytanie, co w życiu jest tak naprawdę ważne. Pan Fogg to angielski dżentelmen, który najwyraźniej lubi wyzwania. Dlatego zakłada się, że objedzie świat w 80 dni. Jest chłodny, małomówny, lubi grać w wista i smacznie zjeść. W czasie podróży, na skutek zbiegu okoliczności, spotyka miłość swojego życia - panią Audę. I wtedy wszystko się zmienia. Pan Fogg staje się troskliwy, wrażliwy, delikatny. Zaczyna rozumieć, że naprawdę w życiu ważne jest nie to, co osiągnęliśmy, ale to czy mamy obok siebie osobę, która darzy nas miłością.

 

Pytania i odpowiedzi z podręczników, w których omawiana jest ta lektura, znajdziesz na stronie Skul.pl

Język polski. Kształcenie kulturowo – literackie. Klasa 5. Podręcznik - rozwiązania i odpowiedzi

Język polski. Klasa 5. Część 1. Podręcznik - rozwiązania i odpowiedzi

Jutro pójdę w świat. Klasa 6. Podręcznik. Język polski - rozwiązania i odpowiedzi

Potrzebujesz pomocy?

Pozytywizm (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.