W pustyni i w puszczy

Henryk Sienkiewicz

Geneza utworu i gatunek

H. Sienkiewicz był reporterem czasopisma „Niwa” i gazety „Słowo”. Z zamiłowania podróżnik, odbył wiele wypraw m.in. do Konstantynopola, Neapolu, Rzymu, Hiszpanii i Zanzibaru. Podczas wypraw gromadził materiały, które następnie wykorzystał w swych utworach. Prawdopodobnie wtedy właśnie narodził się pomysł opisania przygód pary dzieci zagubionych w głębi Czarnego Lądu. Powieść została wydana w 1911 r., wcześniej ukazywała się w odcinkach w „Kurierze Warszawskim”.

W pustyni i w puszczy to powieść podróżniczo-przygodowa, ma więc następujące cechy:

  • bohaterowie: głównymi bohaterami powieści są Staś i Nel. Porwani przez Beduinów są zmuszeni podróżować po północno-wschodnich krańcach kontynentu afrykańskiego. Bohaterowie w trakcie podróży nabywają nowych umiejętności (zwłaszcza Staś), poznają nowych ludzi, spotykają się także z rdzennymi mieszkańcami Czarnego Lądu;
  • temat, fabuła: powieść obfituje w szereg sensacyjnych, nieprzewidzianych zdarzeń (porwanie, pościg, ucieczka). Tłem przygód jest egzotyczna sceneria (pustynia, sawanna, step, rozlewiska Nilu, góry Karamojo). Zakończenie jest pomyślne dla bohaterów, którzy po wielu przygodach, często obfitujących w niebezpieczeństwa, docierają do upragnionego celu (zostają odnalezieni przez kapitana Glena i Clary'ego). Staś i Nel przeżywają wiele niebezpiecznych przygód: spotkanie z lwem, z wobo, choroba dziewczynki (febra) i niebezpieczna wyprawa Stasia do obozu Lindego, nocny atak lwów (strata koni);
  • rola opisów: autor zamieścił w powieści liczne opisy afrykańskich pejzaży, zwierząt i roślin. Przedstawił też wygląd, wierzenia i obyczaje rdzennych mieszkańców Afryki. Opisał charakterystyczne zjawiska przyrodnicze: fatamorgana, burza piaskowa, pora deszczowa oraz zwyczaje i sposób zachowania dzikich zwierząt.

Potrzebujesz pomocy?

Pozytywizm (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.