Podziękowanie

Podziękowanie — definicja

Podziękowanie jest sposobem na wyrażenie wdzięczności za pomoc lub wyświadczenie przysługi. Może przybrać formę ustną lub pisemną. W przypadku oficjalnego podziękowania stosuje się najczęściej tę drugą formę. Podziękowanie ma wówczas bardziej uroczysty charakter. Można wysłać je pocztą tradycyjną (jako list lub kartkę) lub pocztą elektroniczną (w formie e-maila). Wysłanie podziękowania SMS-em jest dopuszczalne tylko wtedy, kiedy z daną osobą łączą cię bliskie, nieformalne stosunki.

Bez względu na to, jak wyślesz podziękowanie, unikaj gotowych, ogólnych i bezosobowych formułek. Zrób wszystko, aby ich adresat czuł, że twoje podziękowania są szczere. Odwołaj się do konkretnej sytuacji, w której dana osoba ci pomogła. Możesz również opisać własne uczucia, które towarzyszyły ci, kiedy wyciągnęła do ciebie pomocną dłoń. Napisz podziękowanie samodzielnie. Niech będzie miało indywidualny charakter. Pamiętaj jednak, że podziękowania to nie jest list, który może mieć kilka stron. Pisz konkretnie, bądź zwięzły. Zachowaj odpowiednią strukturę podziękowania (przywitanie, w formie zwrotu do adresata, przyczyna podziękowania, zakończenie). Pamiętaj o tym, by na końcu się podpisać. 

Jak napisać podziękowanie?

Zwracając się do adresata, pisz dużą literą.

Chodzi o zaimki osobowe typu: Tobie, Ci, Ciebie lub Pani, Panu, Państwu, w zależności od tego, kto jest adresatem podziękowań. Zwroty grzecznościowe pisz zawsze dużą literą. Jest to wyraz szacunku w stosunku do odbiorcy.

  • Poinformuj odbiorcę, za co mu dziękujesz.

Napisz, za co konkretnie dziękujesz odbiorcy. Dodaj informacje, o tym, jakie uczucia ci towarzyszą, np. „Jest mi bardzo miło”, „Jestem wzruszony”.

  • Dostosuj ton oraz formę podziękowań do sytuacji i do adresata.

Ton oraz forma podziękowań powinny być dostosowane do sytuacji i relacji, które łączą cię z adresatem podziękowań. Przykładowo, jeśli dziękujesz za pozytywne rozpatrzenie wniosku na wolontariat, ton będzie inny niż w przypadku podziękowania za prezent urodzinowy, który otrzymałeś od cioci. 

  • Unikaj bezosobowych formułek i zbytniej czułostkowości.

Pisz szczerze. Unikaj bezosobowych formułek i patetycznych, górnolotnych zwrotów, ponieważ nie brzmią one naturalnie. Podziel się emocjami, jakie wywołało w tobie otrzymane wsparcie, pozytywne rozwiązanie sprawy czy upominek. 

Uwaga! W przypadku osoby, z którą łączą cię bliskie relacje możesz być bardziej bezpośredni, wylewny. Jeśli jednak podziękowanie ma charakter oficjalny i kierujesz je do konkretnej instytucji, dyrektora, szkoła, fundacji, zrezygnuj z emocjonalnego tonu. 

  • Pisz zwięźle i zachowaj odpowiednią strukturę podziękowania.

Podziękowanie powinno zawierać konkretne elementy i odpowiadać na pytania: komu dziękujesz, kto dziękuje, za co i dlaczego. Zacznij od zwrotu do osoby, której chcesz podziękować. Określ za co, dziękujesz i dlaczego jest do ciebie ważne. Nie zapomnij o zwrotach grzecznościowych na początku i na końcu podziękowania, np. „Droga Ciociu”, „Szanowni Państwo”, „Pozdrawiam”, „Z wyrazami szacunku”, „Z poważaniem”. Pamiętaj, żeby się podpisać. Dzięki temu odbiorca będzie wiedział, od kogo otrzymał podziękowanie.

Przykłady podziękowań

Podziękowanie za gościnę (podziękowanie nieformalne)

Kochana Aniu, drogi Piotrze, 

po powrocie do domu postanowiłam od razu do Was napisać. Dziękuję serdecznie za miłe przyjęcie i za to, że gościliście mnie i mojego pieska przez tak długi czas. Dzięki Wam spędziłam wakacje marzeń, zwiedziłam Paryż i byłam w miejscach, które wcześniej znałam tylko z filmów. Raz jeszcze dziękuję i mam nadzieję, że wkrótce będę miała okazję, żeby się Wam odwdzięczyć. 

Całuję, 

Wasza przyjaciółka, Karolina. 

 

Podziękowanie za przyjęcie urodzinowe i prezent (podziękowanie nieformalne)

Kochani, 

dziękuję Wam za wspaniałe przyjęcie urodzinowe, życzenia (oby wszystkie się spełniły!) oraz za trafione, piękne upominki (zawsze wiecie, co mi się przyda!). Naprawdę nie spodziewałam się, że uda się nam wszystkim spotkać w moje urodziny. Byłam zaskoczona i wzruszona. Wasza obecność była dla mnie najlepszym prezentem. Dziękuję raz jeszcze. Mam nadzieję, że zobaczymy się już niedługo. Ściskam Was mocno, 

Wasza Agnieszka. 

 

Podziękowania dla wychowawczyni na zakończenie szkoły podstawowej (podziękowanie półformalne)

Droga Pani Ewo, 

jesteśmy wdzięczni za te cztery wspólnie spędzone lata. Dziękujemy za Pani ogromną cierpliwość i wyrozumiałość; za to, że oprócz wiedzy o świecie, przekazała nam Pani wiedzę o tym, jak grać do jednej bramki, rozwiązywać konflikty i cieszyć się każdą chwilą. Dzięki Pani wiemy, że oceny nie są w życiu najważniejsze, ale to, jak wykorzystamy naszą wiedzę i talent w dorosłym życiu.

Nigdy nie zapomnimy klasowej wycieczki integracyjnej, prób kółka teatralnego, czy godzin wychowawczych, na których mogliśmy mówić o wszystkim, zamiast tylko słuchać. Wiemy, że będzie miała Pani wiele klas, ale jesteśmy przekonani, że żadna z nich nie będzie taka jak my. Choć nasze drogi się rozchodzą, zawsze pozostaniemy Pani szalonymi dzieciakami. 

Z najlepszymi życzeniami i z wdzięcznością,

Uczniowie klasy 8a, rocznik 2020/2021.

 

Podziękowanie za przekazanie fantu na aukcję charytatywną (podziękowanie formalne, oficjalne)

Szanowni Państwo,

dziękujemy za przekazania na licytację koszulki z autografami jurorów programu  „The Voice of Poland”. Koszulka została wylicytowana za dziesięć tysięcy złotych i pozwoliła na przygotowanie aż dwudziestu świątecznych paczek dla naszych podopiecznych. Dzięki Państwa podarunkowi dokładnie tyle rodzin będzie miało wspaniałe święta Bożego Narodzenia. Dziękujemy raz jeszcze, w imieniu naszych podopiecznych oraz ich rodzin. 

Z najlepszymi życzeniami, 

Prezes Fundacji Świąteczna Paczka,

Jan Kowalski

 

Podziękowanie za pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyjęcie na staż (podziękowanie formalne, oficjalne)

Szanowni Państwo, 

dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej kandydatury na staż w Państwa firmie. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, ponieważ wiem, że pracują Państwo dla najlepszych firm w Polsce i Europie. Cieszę się, że będę mogła dołączyć do zespołu ekspertów, od którego na pewno wiele się nauczę. Zrobię wszystko, aby udowodnić, że podjęli Państwo słuszną decyzję, przyjmując mnie do swojego zespołu. 

Z wyrazami szacunku, 

Anna Nowak

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.