Spis treści:

Kiedy zmiana czasu na letni 2023?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2023 roku nastąpi już niebawem. Dokładniej będzie to weekendowa noc z 25 na 26 marca. O godzinie 2:00 trzeba będzie przestawić zegarki na 3:00, co oznacza, że pośpimy tej nocy o godzinę krócej. Na szczęście jednak zmiana ta sprawi, że wieczorami dłużej będzie jasno.

Przeczytaj również: Czy od zawsze numerowano domy? Może cię to zaskoczyć

Po co zmieniamy czas?

O zmianie czasu jako pierwszy pisał Benjamin Franklin w 1784 roku w satyrycznym liście do paryskiego dziennika „The Journal of Paris”. Żartował wówczas, że taka modyfikacja mogłaby doprowadzić do zmniejszenia zużycia świec. Jako kolejny w 1895 roku temat poruszył entomolog i astronom — George Vernon Hudson z Nowej Zelandii, który podszedł do sprawy poważniej, ponieważ chciał mieć dłuższy dostęp do światła słonecznego, by móc zbierać i badać owady. O zmianie czasu w kontekście oszczędności energii w 1907 roku pisał natomiast William Willett, który opublikował na ten temat broszurę, za sprawą której zaczęto realnie myśleć o wprowadzeniu takiej modyfikacji.

Projekt bez tytułu (3)fff
Zmiana godziny na zegarze w Kapitolu Stanów Zjednoczonych 31 marca 1918 roku /fot. Wikipedia (domena publiczna)


Niecałą dekadę później, bo w 1916 roku, właśnie ze względu na oszczędność energii, zegarki przestawiono w Niemczech. Zużywanie mniejszej ilości sztucznego światła miało przynieść oszczędności, które mogły być wykorzystane na działania wojenne. Przesunięto wówczas czas o godzinę do przodu w Rzeszy, w Austro-Węgrach, w okupowanej Polsce i na Bałkanach. W ślad tym poszły Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i inne kraje. W Polsce od tego momentu zmieniano czas, jednak z kilkoma przerwami, aż do 1977 roku, kiedy zaczęto to robić regularnie.

Do kiedy w Polsce będzie obowiązywać zmiana czasu?

W Polsce, podobnie jak w większości krajów Europy (prócz Rosji, Białorusi i Islandii) oraz wielu krajach świata, zmiana czasu następuje dwa razy w roku: końcem października z letniego na zimowy, a końcem marca z zimowego na letni. Między jednym a drugim jest godzina różnicy.

W 2019 roku w Parlamencie Europejskim toczyła się debata na temat likwidacji zmian czasu. Za realizacją pomysłu pozytywnie opowiedziało się prawie dwie trzecie głosujących, jednak data wprowadzenia tej modyfikacji wciąż się przesuwa. Rada Unii Europejskiej chciała najpierw zapoznać się ze szczegółowymi danymi na temat skutków zaniechania przestawiania zegarków, natomiast kraje członkowskie unii nie były zgodne co do tego, przy którym czasie – letnim czy zimowym – powinna pozostać Europa. Dodatkowo całą dyskusję dotyczącą tego tematu odsunęło w czasie pojawienie się pandemii COVID-19 oraz kolejnych istotniejszych problemów, z którymi obecnie mierzy się Europa.


W 2021 roku Komisja Europejska zaleciła wszystkim krajom członkowskim kontynuowanie obecnie panujących regulacji aż do 2026 roku, zatem najprawdopodobniej przez co najmniej trzy lata będziemy musieli przestawiać zegarki dwa razy w roku.

Przeczytaj również: Nie wiesz, skąd pochodzi twoje nazwisko i co oznacza? Możesz to łatwo sprawdzić

Czy przestawianie zegarków się opłaca?

Zdania na temat tego, czy zmiany czasu się opłacają, są podzielone. Wielu przeciwników przestawiania zegarków wskazuje na wady tego rozwiązania, którymi są m.in. rozregulowanie się dobowego rytmu u ludzi, które prowadzi do gorszego samopoczucia, bezsenności i nasilenia objawów niektórych chorób metabolicznych; a także utrudnienia w ruchu kolejowym i lotniczym, które generują wysokie koszty.

Związane z wpływem zmian czasu na oszczędność energii badania są niejednoznaczne, a ich wyniki różnią się w zależności od miejsc, w których były one przeprowadzane. Większość ekspertów twierdzi jednak, że obecnie zmiana czasu nie jest tak opłacalna, jak była w czasach jej wprowadzenia, ponieważ dzisiejsze oświetlenie nie jest tak energochłonne jak wtedy, natomiast teraz więcej energii pochłaniają inne sprzęty, które często działają niezależnie od pory dnia i nocy. Coraz powszechniejsza staje się także klimatyzacja, której działanie sprawia, że różnice między zużyciem energii zimą i latem, zmniejszają się. Według wielu ekspertów możemy zatem zyskać dużo więcej, wprowadzając w nasze życie ekologiczne nawyki oszczędzania energii, niż globalnie zmieniając czas dwa razy w roku.

oprac. Joanna Cwynar

 

Rozwiąż nasze quizy:

Weekendowy QUIZ z fauny. Mało kto zdobędzie 15/20

Trudny QUIZ ortograficzny. Zdania z Ogólnopolskich Dyktand. Dasz radę?

QUIZ na środę. Pamiętasz seriale dla młodzieży z lat 80. i 90.?