Spis treści:
Zima kalendarzowa – kiedy się zaczyna
W Polsce początek kalendarzowej zimy wypada 22 grudnia. To niezmienna data. Osoby, które mają problem, aby ją zapamiętać, mogą skojarzyć, że przypada zawsze dwa dni przed Wigilią Bożego Narodzenia.
W 2023 roku pierwszy dzień kalendarzowej zimy będzie taki sam, jak astronomicznej. Nie zawsze tak jest. Warto wiedzieć dlaczego.
Przeczytaj również: Szukasz darmowych odpowiedzi do podręczników z biologii? Poznaj nowy serwis edukacyjny!
Czym jest astronomiczna zima?
Przesilenie zimowe przypada zazwyczaj 21 lub 22 grudnia, czyli w gdy Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. To najkrótszy dzień w roku i początek astronomicznej zimy na półkuli północnej. Wtedy dociera do nas najmniej promieni słonecznych.
Ile będzie trwał najkrótszy dzień w 2023 roku? Warto wiedzieć, że będzie on trochę dłuższy w górach, a krótszy nad morzem. W Warszawie 22 grudnia 2023 r. dzień będzie trwał 7 godzin i 39 minut.
Dużo wcześniej wypada pierwszy dzień meteorologicznej zimy. Jest to stała data, którą łatwo zapamiętać, bo to pierwszy dzień ostatniego miesiąca roku. Polska znajduje się na półkuli północnej, dlatego meteorologiczne pory roku wyglądają u nas następująco:
- wiosna: od 1 marca do 31 maja,
- lato: od 1 czerwca do 31 sierpnia,
- jesień: od 1 września do 30 listopada,
- zima: od 1 grudnia do 28 lutego.
Fenologiczne pory roku
O kalendarzowej, astronomicznej i meteorologicznej zimie słyszał chyba każdy. Znacznie mniej osób wie, czym są fenologiczne pory roku. To fazy cyklu rozwojowego przyrody.

Zima dzieli się w tym przypadku aż na trzy podokresy. Pierwszy jest przedzimek. Zwykle trwa on od końca listopada do połowy grudnia. W tym czasie ziemia nie jest jeszcze na trwale zamarznięta. Pełnia zimy trwa do końca lutego. Gdy zanika okrywa śnieżna to można mówić o spodzimku. Uśpiony świat roślin i zwierząt budzi się wtedy do życia. Pojawiają się na przykład przebiśniegi.
W Polsce wszystkie fenologiczne pory roku to kolejno:
- przedwiośnie (inaczej określane, jako zaranie wiosny),
- wczesna wiosna,
- pełnia wiosny,
- wczesne lato,
- lato,
- wczesna jesień,
- jesień,
- przedzimek,
- pełnia zimy,
- spodzimek.
Źródła: wlin.pl, bryk.pl
Oprac. Redakcja
Odpowiedzi do zadań z podręczników z biologii znajdziesz tutaj:
Biologia – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń
Odpowiedzi do zadań z podręcznika do biologii
Ćwiczenia z wyjaśnieniami – podręcznik z biologii
Komentarze (0)