Po pierwsze: materiały

Żeby móc uczyć się w domu, trzeba mieć do tego materiały. Zadbaj o zapas potrzebnych ci książek, notatek oraz o dostęp do Internetu. Nic tak nie rozprasza, jak przerwy w dostawie sieci. Postaraj się również uporządkować notatki w taki sposób, by znalezienie czegokolwiek nie sprawiało ci trudności. Skrupulatność i dokładność będą tutaj twoim sprzymierzeńcem. 

Po drugie: otoczenie

Zadbaj o wygodę w czasie nauki. Siedź w pozycji, która jest dla ciebie najwygodniejsza, by uniknąć niechcianego bólu pleców czy narastającego niezadowolenia związanego z obowiązkiem nauki. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu. Zimą wybierz rozgrzewające i pobudzające herbaciane napary lub kawę. Latem postaw na wodę z dodatkiem cytryny i miodu – to naturalny izotonik. Rób też w odpowiednim czasie przerwy na posiłek. Zadbaj przede wszystkim o całkowity komfort, nawet w doborze stroju – załóż luźne dresy, w których czujesz się swobodnie. 

Nigdy nie ucz się, kiedy…

Jesteś głodny, niewyspany, zły lub chory. Nie zmuszaj się do nauki w takim nastroju, gdyż efekty nie będą zadowalające, a ty będziesz się denerwował coraz bardziej. Twój pokój powinien być oazą spokoju. Postaraj się najpierw zadbać o swój komfort psychiczny i fizyczny. Dopiero wtedy możesz zanurzyć się w książkach. 

Odłóż obowiązki domowe na później

Największą zmorą uczących się w domu jest wymyślanie sobie coraz to nowszych obowiązków – wszystko tylko nie nauka. Największy leniuch potrafi wtedy sprzątać każdy kąt czy zająć się zaległymi obowiązkami. Pamiętaj jednak, że ciągłe odkładanie nauki przez dodatkowe zadania może spowodować, że całkowicie o niej zapomnisz. Skupiaj się tylko i wyłącznie na nauce. Reszta może poczekać. 

Dodatkowe przyjemności

Niektórzy lubią uczyć się, słuchając muzyki, białego szumu czy nawet puszczając telewizję w tle. Jeśli tylko pomaga ci się to skupić, to zadbaj o dostęp do tej formy „wspomagaczy”. Jeśli jednak wolisz bezwzględną ciszę to ją zapewnij. Pozbądź się wszelkich rozpraszaczy i zadbaj o swój komfort. Otocz się tym, co lubisz – ciepły koc, kot na kolanach czy ulubiona herbata - byleby pomagało ono w nauce! Niektórzy też lubią spacerować po pokoju czy wygłaszać przemówienia – nie krępuj się i tak cię nikt nie widzi ani nie słyszy – chyba, że domownicy, którzy z pewnością już się do tego przyzwyczaili ;)

W domu możesz znaleźć zarówno wiele rozpraszaczy jak i zaciszny kątek, w którym z łatwością i przyjemnością zasiądziesz do nauki. Wszystko zależy od twojego podejścia i sposobów, które wykorzystasz na to, by skutecznie się uczyć.