W tym artykule przeczytasz o:

Informatyka, zarządzanie, psychologia, ekonomia, prawo – to kierunki studiów, których wybór raczej nie powinien nikogo dziwić. Ich popularność wiąże się przede wszystkim z możliwościami zatrudnienia w danej branży. Równocześnie na listach kierunków studiów nie brak propozycji „dla koneserów”. Niektóre są rzeczywiście nietypowe… Oto część  z nich.

Dziwne kierunki studiów – jakie są?

Dziwne kierunki studiów, czyli jakie? Z jednej strony można tu wymienić te, które nie cieszą się zbyt dużą popularnością. W takim przypadku listę wypełnią studia mocno specjalistyczne i kierunki uważane powszechnie za trudne, wymagające. Z drugiej strony nietypowe kierunki studiów to też te, których przedmiot wydawać się może niszowy, błahy, mało istotny, niezrozumiały dla szerszego grona. Są one odpowiedzią na zapotrzebowanie – ktoś jednak korzysta z tej uczelnianej oferty. 

Czytaj o sławnych ludziach bez wykształcenia (kliknij >>)

Dziwne kierunki studiów – praca

Można zadać też pytanie, czy po dziwnych kierunkach studiów da się znaleźć pracę. Cóż… Na pewno nie będzie to tak łatwe, jak w przypadku osób wybierających informatykę, zarządzanie czy ekonomię, ale możliwe. Wystarczy znaleźć odpowiednią niszę, co może być wyzwaniem. Nie oznacza to absolutnie, że dziwne kierunki studiów są zbędne. Wąska specjalizacja w połączeniu z dobrze przygotowanym planem może dla niektórych okazać się karierowym strzałem w dziesiątkę.

Najdziwniejsze kierunki studiów w Polsce

Zarządzanie parafią

To dziwny kierunek studiów oferowany m.in. przez Politechnikę Rzeszowską i Wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny. Osoby decydujące się na tę specjalizację muszą mierzyć się podstawami rachunkowości, zarządzania ludźmi i zajęciami z zakresu social mediów. 

Doradztwo filozoficzne i coaching

Na liście najdziwniejszych kierunków studiów w Polsce nie mogło zabraknąć tej perełki. Znalazła się ona w ofercie Uniwersytetu Śląskiego i z pewnością zainteresuje niejednego samozwańczego coacha rodem z YouTube’a. 

Zielarstwo i terapie roślinne

To kolejny nowy, nietypowy kierunek studiów, tym razem, z oferty Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Na szczęście nie ma on wiele wspólnego z teoriami głoszonymi w Internecie przez domorosłych znachorów.

Projektowanie ogrodu z domem rodzinnym

Lista dziwnych kierunków studiów nie byłaby pełna bez wzmianki o tym typie projektowania. Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą w związku z nim na myśl, to Feng Shui i dobre energie.

130933998_m
Niektóre z kierunków na pewno znajdują wielu zainteresowanych. /123RF/PICSEL

Dziwne kierunki studiów na świecie

Podwodne wyplatanie koszyków

Ta nietypowa oferta pochodzi z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i z pewnością wypełnia pewną niszę. Ciężko stwierdzić, jak dużym cieszy się zainteresowaniem, na pewno jednak wystarczającym, by trafić na listę dziwnych kierunków studiów.

Nauka z YouTube

Godziny przeglądania treści z YouTube’a okraszone komentarzem prowadzącego, odnoszącym się do współczesnej kultury – tak najkrócej podsumować można ten kurs. Nic dziwnego, że znalazło się dla niego miejsce w zestawieniu najdziwniejszych kierunków studiów.

Filozofia i Star Trek

Dziwnym kierunkiem studiów może być także próba połączenia treści z kultowego „Star Treka” z filozofią. Brzmi jak spełnienie marzeń typowego nerda? Na pewno trafia w zainteresowania pewnej grupy odbiorców.

Telenowele

Uniwersytet w Wisconsin postanowił pochylić się nad fenomenem telenowel, czym wypełnił kolejne z miejsc na liście dziwnych kierunków studiów na świecie. Na czym mogą polegać zajęcia? Godziny spędzone na oglądaniu telenowel i ich analizowaniu – marzenie koneserów tego gatunki.


Czytaj również:

Całuj się! Będziesz żyć 5 lat dłużej

Te eksperymenty myślowe stosował Albert Einstein

Wojna o jajka. Poznaj najdziwniejsze bitwy w historii