W tym artykule przeczytasz o:

Nauka poprzez zabawę

Tabliczka mnożenia to zagadnienie, które – według programu nauczania – musi być opanowane w klasach 1-3. To znaczy, że już 7-letnie dzieci rzucane są na głęboką wodę matematycznego świata. Nauka przemnażania wcale nie musi być trudna i może wiązać się z zabawą, dlatego warto zacząć ją wcześniej – na przykład w wieku 4 lat, kiedy dziecko wkracza w świat liczb. Metody nauki tabliczki mnożenia związane z zabawą pozwalają na szybkie, a przede wszystkim bezstresowe opanowanie materiału problematycznego dla większości dzieci.

Wykujmy tabliczkę mnożenia „na pamięć”

Dobrym sposobem na naukę tabliczki mnożenia może być także nauka na pamięć, która zdecydowanie przypadnie do gustu dzieciom cechującym się doskonałą pamięcią i szybkim zapamiętywaniem informacji. „Wykucie na blachę” mnożników pozwoli uczniowi na szybsze i skuteczniejsze wykonywanie działań matematycznych w przyszłości, niż w przypadku innych metod, których przyswojenie zajmuje więcej czasu. W tym przypadku najbardziej owocne okazuje się regularne i jak najczęstsze powtarzanie mnożników, a także codzienne „przepytywanie”

Czytaj o tym, co powinieneś wiedzieć o rzeczowniku

Jak ułatwić proces zapamiętywania tabliczki mnożenia?

Pierwszym krokiem, który pozwoli dziecku na szybkie przyswojenie wiedzy na temat mnożenia, jest zapoznanie go z kilkoma podstawowymi zasadami. Pomogą mu one w zrozumieniu całego procesu, a co za tym idzie – w skutecznym uczeniu się tabliczki mnożenia. 

Oto co uczeń powinien wiedzieć, żeby nauczyć się tabliczki mnożenia:

  • mnożenie może być dodawaniem (np. 4x5 = 5+5+5+5 = 4+4+4+4+4);
  • cyfry mnożone są wymienne (np. 5x6 = 6x5);
  • mnożenie liczby przez 1 nie zmienia jej (np. 1x6 = 6);
  • mnożenie liczby przez 0 zawsze daje 0 (np. 0x5 = 0);
  • mnożenie przez 10 oznacza dodanie do ostatniej liczby zera (np. 7x10=70);
  • w przypadku mnożenia przez 9 suma cyfr daje zawsze 9 (np. 9x4 = 36, 3+6 = 9);
  • w przypadku mnożenia przez 9 warto wykorzystać metodę mnożenia na palcach. Polega ona na wystawieniu dłoni przed siebie i zginaniu palca, który odpowiada za liczbę, przez którą chcemy pomnożyć 9 - chcąc poznać wynik, należy „wyczytać” dziesiątki znajdujące się po lewej stronie od zgiętego palca oraz jedności, które znajdują się po prawej.
157311318_m
Dziecko łatwiej nauczy się tabliczki mnożenia, jeśli przekażemy mu kilka przydatnych informacji /123RF/PICSEL


Tabliczka mnożenia na kilka sposobów

W obliczaniu wyników przydatne mogą okazać się przedmioty codziennego użytku, takie jak wykałaczki, kredki, ulubione zabawki, a nawet kolorowe cukierki, które mogą równocześnie pełnić funkcję zachęcającej nagrody. Warto spróbować także nauki rymowanek, które najmłodsi chętnie i szybko zapamiętują (np. wisi jabłko na jabłoni, trzeba by je zjeść, bo siedem razy osiem jest pięćdziesiąt sześć). Kolejną metodą jest przygotowanie specjalnych fiszek, czyli kartoników, na których z jednej strony umieszczamy działanie, a na drugiej wynik, a potem kolejno je odkrywamy. Dodatkowo dziecko może samo stworzyć i udekorować swoje „pomoce naukowe” - to pozytywnie wpłynie na jego umiejętność kreatywnego myślenia i zapamiętanie konkretnych działań. Do nauki tabliczki mnożenia można wykorzystać specjalne kolorowanki, które łatwo znajdziemy internecie – dzięki ich samodzielnemu kolorowaniu dzieci jeszcze szybciej zapamiętują tabliczkę mnożenia.

Tabliczka mnożenia to jedno z największych wyzwań matematycznych dla wszystkich dzieci, warto jednak pamiętać, że nie zawsze musi być procesem długotrwałym i trudnym. Wystarczy jedynie odkryć skuteczną metodę, którą polubi dziecko.  

Czytaj również:

Mapa myśli. Niesamowity sposób na uczenie się i nie tylko

Jak poradzić sobie z ciągłym zmęczeniem. 10 sprawdzonych sposobów na zmęczenie

TOP 15 najtrudniejszych polskich słów. Czy wiesz, co oznaczają?

Ucz się z naszą aplikacją!

2021-12-06 15_17_44-Ściągi, wypracowania, lektury - Bryk.pl