Święty Mikołaj - wizerunek 

Sanie, renifery, worek prezentów, długa biała broda i czerwony strój, tak wyobrażamy sobie świętego Mikołaja. W 1823 roku Clement Moore w swoim wierszu „A Visit from St. Nicholas” jako pierwszy stworzył wizerunek Mikołaja, ale nie był on człowiekiem, tylko elfem. Następnie w 1863 roku Thomas Nast narysował go dla tygodnika Harper’s. Wtedy właśnie Mikołaj przyjął formę człowieka. Najpopularniejszy i najbliższy tego, jaki znamy obecnie wizerunek został przedstawiony w reklamie Coca Coli w 1931 roku. To właśnie amerykański Św. Mikołaj - starszy pan z białą brodą w czerwonym stroju stał się znany na całym świecie. Wszystko to sprawiło, że niektórzy z nas nie wiedzą, kim naprawdę był święty Mikołaj. A zdecydowanie nie był on dziadkiem, który mieszka w Laponii. 

Biskup z Miry 

Według legendy św. Mikołaj urodził się około 270 roku w mieście Patara. Wychowywał się w zamożnej rodzinie i był jedynakiem. Jego rodzice zmarli, gdy był młody i zostawili mu w spadku majątek. Mikołaj był pełen empatii i chętnie pomagał innym. Nie zatrzymał pieniędzy dla siebie, dzielił się nimi z potrzebującymi. Robił to bezinteresownie. Zdarzało się, że podrzucał biednym podarki tak, aby nie wiedzieli, że są one od niego i cieszył się ich radością. Jego pobożność sprawiła, że postanowił wstąpić do klasztoru. Jednak nie dawało mu to satysfakcji i wrócił do życia między ludźmi. Udał się do Miry. Mieszkańcy w tym czasie przeżywali żałobę po śmierci biskupa. Jeden z dostojników kościelnych usłyszał Boga we śnie, który powiedział mu, żeby na biskupa wybrał osobę, która jako pierwsza przyjdzie do kościoła. Tak właśnie nieznany w Mirze Mikołaj został biskupem i dalej pomagał innym. Podczas prześladowania chrześcijan został aresztowany. Po kilku latach udało mu się opuścić więzienie. Zmarł 6 grudnia około 345 lub 352 roku. W rocznice jego śmierci w Polsce obchodzone są mikołajki. Tego dnia dzieci, które przez cały rok były grzeczne mogą znaleźć w domu prezenty od św. Mikołaja.

Legendy o św. Mikołaju

Mikołaj jest bohaterem kilku legend. Najstarsza z nich pochodzi z połowy VI wieku. W opowieści „Oficerowie” prefekt Eustachios wydał wyrok śmierci na trzech oficerów. Kat wykonałby wyrok, gdyby nie interwencja Mikołaja. Zatrzymał on miecz i udowodnił, że żołnierze są niewinni. Po tym wydarzeniu wziął ich do pałacu. Oficerów ponownie skazał na śmierć cesarz Konstantyn. W dzień przed wykonaniem wyroku skazani modlili się o pomoc do św. Mikołaja. Przyśnił się on cesarzowi i przekonał go, że są niewinni. W ten sposób uratował im życie.

34654877_m
Źródło: 123RF/Picsel

 W innej legendzie z XI wieku pt. „Trzy córki” możemy przeczytać o tym, jak Mikołaj uratował trzy dziewczyny. Za młodu mieszkał obok mężczyzny, który był chciwy i wyśmiewał jego pobożność. Bóg, aby ukarać jego zachowanie, zabrał mu cały majątek. Sąsiad Mikołaja nie miał pieniędzy na posag, a bez niego nikt nie chciał poślubić jego córek. Postanowił więc sprzedać je do domu publicznego. Mikołaj, aby uchronić przed tym dziewczyny, przez trzy noce wrzucał pieniądze do domu sąsiada. Mężczyzna chciał się dowiedzieć, kto mu pomaga. Czekał całą noc, a gdy zobaczył, że był to Mikołaj, podziękował mu i postanowił się zmienić.

W Polsce święty Mikołaj, a w Rosji?

W Polsce św. Mikołaj zostawia prezenty dwa razy: w mikołajki i Wigilie. Jednak dawniej wierzono, że podarunki po choinkę przynosi Gwiazdka albo Aniołek. Na śląsku funkcje Mikołaja pełni Dzieciątko Jezus a w Wielkopolsce - Gwiazdor. Każda z tych postaci zostawia prezenty pod ozdobionym drzewkiem. W Niemczech św. Mikołaj zostawia upominki w butach! W Rosji zamiast starszego pana w czerwonym ubraniu możemy spotkać Dziadka Mroza. Nie mieszka on w Laponii tylko w miejscowości Kamienuki na Białorusi. Prezenty rozdaje w Nowy Rok, a zamiast reniferów i elfów pomagają mu konie i Śnieżynka, która jest jego wnuczką. Dziadek Mróz przedstawiany jest jako wysoki mężczyzna z długą brodą w niebieskim albo czerwonym płaszczu. Natomiast w Szwecji św. Mikołaj został zastąpiony przez skrzata Jul Tomte. Każdy kraj ma swoją tradycję i swojego św. Mikołaja, który nie ważne, w jakiej postaci przynosi upominki i jest oczekiwany przez dzieci na całym świecie!