Spis treści:

Zmiana daty rozpoczęcia roku szkolnego

Rok szkolny 2023/2024 rozpocznie się nieco później niż zwykle. Wszystko za sprawą dnia tygodnia, w którym w tym roku wypada 1 września. Jest to piątek, dlatego zgodnie z kalendarzem szkolnym opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w placówkach w całym kraju odbędzie dopiero w poniedziałek – 4 września. Dzięki temu uczniowie będą mogli pocieszyć się wakacjami przez dodatkowe trzy dni.

Przeczytaj również: Rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych 2023/2024. Zasady i ważne terminy

Kiedy ferie i przerwy świąteczne?

Świąteczna przerwa bożonarodzeniowa dla uczniów w roku szkolnym 2023/2024 potrwa dziesięć dni. Rozpocznie się w sobotę 23 grudnia 2023 roku, a uczniowie do szkół wrócą we wtorek po Nowym Roku, czyli 2 stycznia.

Przerwa wielkanocna będzie nieco krótsza – jak co roku uczniowie mogą liczyć wówczas na sześć wolnych dni. Pierwszym z nich będzie Wielki Czwartek, który wypada 28 marca 2024 roku. Do szkół po świętach wrócą natomiast w środę – 3 kwietnia.

Ferie zimowe w całym kraju mają trwać od połowy stycznia do końca lutego. Będą jednak podzielone na cztery dwutygodniowe tury, których terminy są przypisane do poszczególnych województw:

  • 15 – 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 12 – 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolski.

Terminy dla maturzystów i ósmoklasistów

Kolejnymi ważnymi terminami w roku szkolnym 2023/2024, szczególnie dla uczniów najwyższych klas szkół podstawowych i średnich, są daty egzaminów końcowych – ósmoklasisty i matura. Niestety Centralna Komisja Egzaminacyjna nie podała jeszcze ich terminów. Przeglądając jednak terminarze z poprzednich lat, można mniej więcej określić, kiedy najprawdopodobniej będą miały miejsce.

Egzamin ósmoklasisty trwa trzy dni i od kilku lat odbywa się w ostatnim tygodniu maja, od wtorku do czwartku, zatem można przypuszczać, że w 2024 roku będzie zorganizowany w dniach od 28 do 30 maja. W wielu szkołach w tych dniach uczniowie z niższych programowo klas mają dodatkowe dni wolne, by nie zakłócać przebiegu egzaminów.

Matury zwykle rozpoczynają się po weekendzie majowym, który w 2024 roku kończy się 5 maja. Można zatem przypuszczać, że egzaminy dojrzałości rozpoczną się w poniedziałek 6 maja i potrwają około trzech tygodni. Również i w tym przypadku uczniowie młodszych klas będą mogli w większości szkół liczyć na dodatkowe dni wolne w czasie obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym, które zawsze mają miejsca w pierwszych trzech dniach maturalnego maratonu (czyli najprawdopodobniej 6-8 maja). 

Przeczytaj również: Wyprawka dla licealisty. Ile trzeba wydać na podręczniki do I klasy liceum?

Dodatkowe dni wolne od zajęć

Prócz dni wolnych, które znajdują się w kalendarzu szkolnym opublikowanym przez MEiN, uczniowie będą mogli liczyć oczywiście na odpoczynek również w dniach ustawowo wolnych oraz podczas tzw. dni dyrektorskich. Jest to pula wolnych dni, które dyrektor placówki może rozdysponować dowolnie w czasie roku szkolnego. Najczęściej są one wykorzystywane właśnie podczas egzaminów albo przed lub po dniach ustawowo wolnych.  

W jakich jeszcze terminach w roku szkolnym 2023/2024 uczniowie mogą zatem spodziewać się wolnego?

  • 1 listopada – Wszystkich Świętych. Jest to dzień ustawowo wolny, ale w 2023 roku wypada w środę, zatem raczej nie ma szans na dni dyrektorskie przed lub po święcie.
  • 1 i 3 maja – majówka. Są to dwa dni ustawowo wolne, jednak dyrektorzy szkół najczęściej w dniu pomiędzy nimi, czyli 2 maja, wykorzystują dzień dyrektorski. W 2024 roku 1 maja wypada w środę, zatem uczniowie mogą liczyć nawet na 5 dni nieprzerwanego wolnego, a w przypadku uczniów młodszych klas szkół średnich może to być nawet 8 dni, włączając do tego dni dyrektorskie w czasie matur.
  • 30 maja – Boże Ciało. W większości szkół w piątek po święcie, które zawsze wypada w czwartek, dyrekcja ustanawia dzień wolny. Dzięki temu uczniowie mają łącznie 4 wolne dni z rzędu.

Niestety w roku szkolnym 2023/2024 sporo dni, które zwykle są wolne od zajęć dydaktycznych, wypada w weekendy, dlatego uczniowie nie mogą liczyć na dodatkowy wypoczynek. Dotyczy to Dnia Nauczyciela (14 października), Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada) oraz Święta Trzech Króli (6 stycznia).

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

Dzień zakończenia roku szkolnego 2023/2034 ustalono na piątek 21 czerwca. Nieco wcześniej ze szkołą pożegnają się natomiast maturzyści, którzy edukację kończą przed majówką i egzaminami maturalnymi, a dokładniej w piątek 26 kwietnia.

Źródło: mein.gov.pl, bryk.pl

Oprac.: Joanna Cwynar

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z języka polskiego znajdziesz tutaj:

Język polski – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń

Odpowiedzi do zadań z podręcznika z języka polskiego

Ćwiczenia z wyjaśnieniami – podręczniki z języka polskiego