Spis treści:

Ośmiornica – charakterystyka

Ośmiornica to mięczak o ośmiu ramionach, żyjący w wodach oceanów oraz mórz. Wszystkie jej kończyny mają zbliżoną budowę i długość. U samców jedno ramię jest przekształcone w narząd kopulacyjny – hektokotylus.

Podstawy ramion u ośmiornicy są połączone specjalną błoną, której wielkość zależy od ich długości. Kończyny pokrywają miękkie przyssawki umieszczone w jednym lub dwóch rzędach. Każda z nich jest umięśniona, dzięki czemu może wykonać obrót o 360 stopni.

Choć ośmiornica bywa mylona z kałamarnicą, to oba gatunki wykazują swoje cechy charakterystyczne. Ta pierwsza ma niemal całkiem miękkie ciało, pozbawione właściwego szkieletu. Jedyną jej twardą częścią jest szczęka zbudowana z chityny. Kształt tej części ciała przypomina nieco dziób papugi. To właśnie szczęki pozwalają mięczakom rozgryzać inne stworzenia. Gruczoły ślinowe ośmiornicy wydzielają natomiast toksyczny jad. Jej ugryzienie może być więc niebezpieczne dla człowieka.

Gdzie żyją ośmiornice? Te mięczaki można spotkać we wszystkich oceanach, na każdej głębokości. Często znajdują się zarówno przy dnie, jak i tuż przy powierzchni. Zastanawiasz się, jak długo żyją ośmiornice? Cykl życia tych fascynujących istot nie jest zbyt długi – zazwyczaj trwa od 6 do 18 miesięcy.

Przeczytaj również: Wiecznie uśmiechnięty płaz potrafi zregenerować swój mózg. Jak on to robi?

Ośmiornice – gatunki

Dotychczas odkryto około 300 gatunków ośmiornic. Najmniejsza (Octopus wolfi) waży zaledwie 1 gram, największa – nawet ponad 60 kilogramów.

Największe ośmiornice na świecie to m.in. Octopus gigas, czyli gatunek spotykany w okolicach Chile oraz Peru w pobliżu dna Oceanu Spokojnego. Rozpiętość ich nóg wynosi nawet 3,65 metra. Żyją one na głębokości od 50 do ponad 530 metrów.

Wśród największych ośmiornic na świecie charakterystyczna jest również ośmiornica olbrzymia (Enteroctopus dofleini), która żyje u wybrzeży Japonii oraz północno-zachodniej Ameryki Północnej. Znalezione okazy ważyły około 15 kilogramów. Ich waga jednak może sięgać nawet ponad 60! To największa ośmiornica, którą dotychczas udało się odkryć.

Projekt bez tytułu (3)
Hapalochlaena – najniebezpieczniejszy gatunek ośmiornicy na świecie /123RF/PICSEL


Ośmiornice olbrzymie z Pacyfiku to jeszcze jeden przykład gatunku ośmiornicy, który fascynuje wielkością. Przeciętnie ważą one około 20 kilogramów, ale mogą urosnąć nawet do 200! Ten gatunek żyje w głębszych wodach, bywa jednak widywany również tuż przy powierzchni.

Fascynującą, a zarazem przerażającą odmianą tego stworzenia jest Hapalochlaena. Lepiej jednak o niej czytać, niż spotkać się z nią osobiście. To najbardziej niebezpieczny gatunek ośmiornic na świecie. Tylko jedno jej ukłucie może uśmiercić człowieka. Co gorsza, na ugryzienie toksycznej ośmiornicy nie ma żadnego antidotum.

Przeczytaj również: Kolczak zbrojny – najbardziej niebezpieczny pająk w Polsce. Jakie są objawy po ukąszeniu?

Ośmiornice – ciekawostki 

Tych niezwykłych stworzeń dotyczy również wiele ciekawostek. Mają na przykład aż trzy serca! Jedno służy do pompowania krwi przez całe ciało, odpowiedzialnością drugiego jest tłoczenie krwi przez skrzela, trzecie natomiast nie działa w momencie, gdy głowonóg pływa. Z tego też powodu ośmiornice męczą się dość szybko i zamiast pływania preferują pełzanie.

Interesujące jest również to, że mają one niebieską krew zamiast czerwonej. Dzieje się tak ze względu na zawartość innego pigmentu przenoszącego tlen, który nazywa się hemocyjanem.

Projekt bez tytułu (3)
Octopus wolfi – najmniejszy gatunek ośmiornicy na świecie /fot. autor: 32ali32, licencja: CC BY-SA 4.0


Co ciekawe, nowo narodzona ośmiornica jest tak mała, że przyrównuje się jej wielkość do pchły. Mimo swej elastyczności i ośmiu ramion (a tak właściwie sześciu ramion oraz dwóch nóg) ma jednak bardzo słaby słuch. Słyszy dźwięki w zakresie od 400 do 1000 Hz. Natomiast jej mocne strony to bardzo dobry wzrok oraz wyostrzony zmysł dotyku.

Ośmiornice są uważane za najmądrzejsze bezkręgowce na świecie. To nie jest jednak wiedza nabyta od rodziców – młode głowonogi spędzają z nimi zbyt mało czasu, by czegokolwiek się nauczyć. Choć ich mózgi są wielkości orzecha włoskiego, to wyróżniają się one wysoką inteligencją. Łatwo się uczą, zazwyczaj przez obserwację innych osobników.

Co ciekawe, ośmiornice mają też zdolność poznawania i zapamiętywania ludzi. Ponadto świetnie radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Doskonale wiedzą, jak uciec z niebezpiecznych sytuacji. Jednym z najciekawszych dowodów ich inteligencji były momenty, w których głodne ośmiornice wspinały się na statki rybackie i, otworzywszy ładownie, żywiły się znalezionymi tam krabami.

 

Rozwiąż nasze quizy:

Czy popełniasz te typowe błędy ortograficzne? Rozwiąż QUIZ z języka polskiego

QUIZ ze znajomości Polski. Wiesz, gdzie to jest?

Test z wiedzy ogólnej. Uczeń podstawówki nie ma z nim problemu, a ty?