Spis treści:

Ile kosztuje nauka programowania?

Naukę programowania warto zacząć już w dzieciństwie nie tylko po to, by mieć lepszy i łatwiejszy start w życiu zawodowym. Programowanie dla dorosłych to przede wszystkim ogromny koszt. Jednodniowe kursy informatyczne mogą kosztować kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Intensywne kursy programowania dla dzieci w trybie semestralnym, podczas których zajęcia odbywają się raz w tygodniu, zazwyczaj są znacznie tańsze, bo kosztują około 35 zł za 60-minutowe spotkanie. Oczywiście dzieci mają do opanowania dużo mniej materiału niż dorośli na podobnych kursach, jednak dzięki szybkim początkom mogą wykorzystać ciekawy świata umysł i rozwijać się później na własną rękę, przez co nauka będzie im przychodziła łatwiej również w dorosłym życiu, jeśli zdecydują się na podobne kursy.

Ponadto w szkołach z zajęciami dla dzieci często można liczyć na zniżki, np. dla rodzeństwa, lub promocje, które oferuje szkoła w ramach swojej współpracy z firmami informatycznymi.

Istnieją też specjalne programy edukacji informatycznej, np. „Uczymy dzieci programować”. Jest to program w pełni bezpłatny dla dzieci, nauczycieli i szkół. Inicjatywa jest skierowana do szeroko rozumianego środowiska edukacji i nie jest jedyną tego typu akcją, z jakiej możemy skorzystać.

Przeczytaj również: Grywalizacja – stosują ją w szkołach, w firmach. Dlaczego?

Ile zarabia programista w Polsce?

Oczywiście, stawki dla programistów nie są równe. Wszystko zależy od lat ich doświadczenia, języka programowania, który znają, firmy oraz miasta. Jednak statystyki cały czas pokazują, że na rynku brakuje tysięcy specjalistów, przez co pracodawcy coraz częściej proponują bardzo wysokie pensje, byle tylko pozyskać pracowników o wysokich kompetencjach.

Portal „Just Join IT” w podsumowaniu roku 2021 wskazał, że na umowie o pracę przeciętna stawka dla osoby na programistycznym stanowisku juniora to 6 509 zł brutto, osoby na stanowisku mid 11 674 zł brutto, a seniorskim 16 470 zł brutto. Warto też zauważyć, że niektórzy zostają seniorami zaledwie po kilku latach pracy. Największą popularnością cieszą się stanowiska związane z językami programowania: JavaScript, Java, Python i Testing.

Ile więc zarabia programista w Polsce? Dużo. Ponadto rynek daje mu wiele możliwości i rzadko kiedy programista zostaje na tym samym stanowisku dłużej niż trzy lata. Statystycznie jedynie 12 proc. informatyków zostaje w firmie ponad 10 lat. Co to znaczy? Firmy mają o kogo walczyć!

Ile zarabia programista na świecie?

Stawki za granicą także robią wrażenie. Oto kilka przykładów:

  • w USA średnia pensja programisty to około 10-15 tysięcy dolarów, co w przeliczeniu daje około 45-60 tysięcy złotych;
  • w Japonii średnia stawka po przeliczeniu na złote, to około 20-50 tysięcy, w zależności od doświadczenia;
  • w Niemczech pensja programisty z doświadczeniem to około 25 tysięcy złotych.

Ile zarabia programista na świecie? Więcej niż w Polsce, trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że koszty życia w innych krajach są wyższe niż w kraju. Na szczęście wielu programistów czerpie z możliwości, jaką jest praca zdalna.

Przeczytaj również: Specjaliści, eksperci. Kogo jeszcze szukali pracodawcy w 2022 roku?

Jak zacząć naukę programowania – język wizualny (np. Scratch, Blockly, Alice, EV3, WeDo 2.0)? 

Uczenie się najlepiej zacząć od nauki konkretnych języków programowania. Są one tak skonstruowane, by osoba niemająca doświadczenia w programowaniu mogła zrozumieć, co dany algorytm ma wykonać.

Najlepiej zacząć od Scratcha, który został stworzony z myślą o dzieciach. Umożliwia on tworzenie interaktywnych bajek, gier, muzyki i animacji, a także udostępnianie efektów swojej pracy. Twórcy Scratcha, zamiast linijek kodu, wprowadzili kształty na wzór puzzli. Przetestuj go razem z dzieckiem – to świetny pomysł na wspólną zabawę i naukę w jednym!

Jak zacząć naukę programowania – Python?

Python – to w tym języku został napisany Youtube, Google czy IBM. Wybierając tak znany język, postaw na specjalistyczne obozy lub zajęcia pozaszkolne pod okiem specjalistów.

Przeczytaj również: Czego ludzie szukali w Wikipedii w 2022 roku? Poznaj pierwszą dziesiątkę haseł

Jak zacząć naukę programowania – JavaScript i Java?

Java to obiektowy język programowania, a JavaScript obiektowy język skryptowy. W jednym i drugim przypadku najlepiej postawić na kursy.

Java to dobry sposób, by zacząć przygodę ze światem profesjonalnego programowania i jego projektowania. Ofert takich kursów nie brakuje!

JavaScript najczęściej używany jest do tworzenia stron WWW. Pomyśl o kursie, który nauczy dziecko tworzyć strony internetowe od podstaw. Pozna ono na nim także składnię HTML i CSS.

Programowanie dla dzieci – podsumowanie

Wiesz już, ile zarabia programista w Polsce i na świecie. Nie da się ukryć, że branża ta stale się rozwija, a stawki robią wrażenie.

Czy nauka programowania się opłaca? Tak. Czy jednak warto zająć się programowaniem za wszelką cenę? Nie. Młodość powinna polegać przede wszystkim na testowaniu nowych rozwiązań. Jeśli dziecko nie wykaże zainteresowania, lepiej spróbować czegoś innego.


Rozwiąż nasze quizy:

Czy popełniasz te typowe błędy ortograficzne? Rozwiąż QUIZ z języka polskiego

QUIZ ze znajomości Polski. Wiesz, gdzie to jest?

Test z wiedzy ogólnej. Uczeń podstawówki nie ma z nim problemu, a ty?