Spis treści:

Co to jest grywalizacja?

Grywalizacją (lub gamifikacją) określa się szereg działań, których celem jest aktywizacja ludzi podczas wykonywania określonych zadań. Dzięki niej zwiększa się zaangażowanie pracowników, klientów lub uczniów, a obowiązki stają się atrakcyjną grą.

Jeśli zastanawiasz się, co to jest grywalizacja i jak wygląda w praktyce, możesz porównać ją do dowolnej gry komputerowej lub planszowej. Są w nich wykorzystywane rozwiązania, które mają zachęcać uczestników do wykonywania konkretnych aktywności. Jeśli uda im się zrealizować określone cele, otrzymują nagrody, które uwalniają dopaminę, dającą uczucie przyjemności.

Aby udało się osiągnąć odpowiednie efekty za pomocą grywalizacji, zadanie powinno spełnić kilka kryteriów:

  1. celowość – proces powinien mieć z góry założony i jasny cel;
  2. emocjonalność – zadania mają wywoływać emocje zachęcające do zaangażowanego uczestnictwa;
  3. wykorzystanie mechanizmów z gier – projekt ma wykorzystywać elementy aktywizujące znane z gier, takie jak np.: punktacja, system nagród, system rozwoju, kolekcjonowanie, rywalizacja itp.;
  4. odniesienie do rzeczywistości – wykonywane zadania powinny być związane z codziennym życiem, np. obowiązkami zawodowymi;
  5. motywacja – proces ma zachęcać do zrealizowania określonych celów.

Przeczytaj również: Najbardziej niebezpieczne hasła online. Te konfiguracje najprościej złamać

Gdzie można stosować grywalizację? Jakie są jej efekty?

Elementy grywalizacji można wprowadzić w każdym procesie związanym z wykonywaniem zadań i realizacją celów. Gdzie można stosować grywalizację w praktyce? Najlepsze efekty grywalizacji widać podczas uczenia w szkole lub w firmach o niskim stopniu zaangażowania pracowników.

Grywalizacja w szkole

Zastosowanie grywalizacji w szkole przynosi zauważalne efekty w procesie uczenia. Zgodnie z niektórymi badaniami zdolność przyswajania informacji przez uczniów wzrasta dzięki niej aż o 40 proc.

Najprostszą formą grywalizacji w szkole jest wprowadzenie punktacji oraz adekwatnych nagród. Na przykład uczniowie mają do wykonania przez cały miesiąc serię zadań domowych o różnym poziomie trudności. Za łatwe zadania otrzymuje się 1 punkt, za średnio trudne – 2, a za najbardziej wymagające – 3 punkty. Dzięki temu po zdobyciu 10 punktów można np. zyskać możliwość ochrony przed odpytywaniem w trakcie lekcji, po osiągnięciu progu 30 punktów dostać wysoką ocenę z aktywności, a po osiągnięciu 50 punktów – zostać zwolnionym z pisania sprawdzianu.

Proces grywalizacji można dodatkowo urozmaicić ładną tabelą powieszoną w klasie lub dostępną dla wszystkich uczniów w sieci, punktami w formie fizycznych żetonów lub dyplomami. Ważne, żeby zaangażować uczniów do wykonywania pozornie nudnych zadań, zamieniając je w formę gry. Pomogą w tym atrakcyjne nagrody, adekwatne do włożonego wysiłku.

 

Grywalizacja w firmie

Proces wdrażania grywalizacji w firmie wygląda podobnie. Można jednak zastosować bardziej zaawansowane narzędzia. Jeśli firma jest podzielona np. na 5 zespołów, każdy z nich może otrzymywać punkty za wykonywanie zadań. Tabela wyników może być widoczna z poziomu np. atrakcyjnej wizualnie aplikacji, w której pracownicy mogą wpisywać swoje postępy. Zespół, który zrealizuje najwięcej celów bądź osiągnie najlepsze efekty, może np. otrzymać adekwatną do wysiłku premię finansową.

Aplikacja może też nagradzać mniejsze postępy. Po zaznaczeniu, że zakończyło się etap zadania, pojawia się efekt wizualny, np. serduszko lub spadające konfetti.

Przeczytaj również: Najważniejsze misje i odkrycia 2023 roku. Co nauka zmieni w tym roku?

Zalety i wady grywalizacji

Jedną z największych zalet grywalizacji jest to, że można tę metodę stosować, w wielu miejscach: w szkole, w dużej i małej firmie, a nawet w codziennym życiu.

Pomaga ona realizować żmudne, nudne zadania, ponieważ w umyśle osoby, która je wykonuje, stają się one częścią gry. Po otrzymaniu nagrody osoba ta jest zadowolona i gotowa do dalszych wyzwań.

Kluczem jest kreatywne wykorzystanie mechanizmów gier i adekwatne nagradzanie za zrealizowane zadania. Dzięki temu uda się osiągnąć wyznaczony cel, np. skończyć raport przed deadline’em, nauczyć się polskiej deklinacji lub zacząć regularnie biegać.

Jedyną wadą grywalizacji jest to, że na samym początku dostosowanie obowiązków pod tę metodę może być trudne i czasochłonne. Nie wszyscy będą też w stanie tak zaplanować proces, by był on angażujący, atrakcyjny i wywołujący emocje.

Istnieją jednak gotowe aplikacje oraz firmy, dzięki którym można stosunkowo szybko i tanim kosztem wdrożyć grywalizację w szkole lub w przedsiębiorstwie. Pozostaje więc jedynie mieć odpowiedni pomysł i chęci.

 

Rozwiąż nasze quizy:

Środowy QUIZ geograficzny z pułapkami. Prawda czy fałsz?

QUIZ ortograficzny z nazwami roślin. Wiesz, jak się to pisze?

QUIZ teleturniejowy. Odpowiesz na wszystkie pytania?