Spis treści:

Wzrost liczby ofert pracy

Z raportu przygotowanego przez portal Pracuj.pl wynika, że w 2022 roku, po względnym unormowaniu się sytuacji pandemicznej, zwiększyła się liczba ofert pracy. Szczególnie widoczne było to w I i II kwartale roku. W III sytuacja się ustabilizowała, a w IV widoczne były już lekkie spadki, na co wpływ miała przede wszystkim sytuacja za Wschodnią granicą oraz rosnąca inflacja.  

W 2022 roku pojawiło się w serwisie 1 103 000 ofert pracy, czyli o 13 proc. więcej niż w roku 2021, choć w samym ostatnim kwartale 2022 było ich mniej niż w IV kwartale wcześniejszego roku.

Przeczytaj również: Kogo nam potrzeba? Nauczycieli! Najbardziej deficytowe zawody w 2023 roku

Kogo szukali pracodawcy w 2022 roku?

Wśród najbardziej poszukiwanych pracowników w 2022 roku znaleźli się specjaliści z sektorów:

 • IT (25 proc. wszystkich ofert);
 • handel i sprzedaż (25 proc. wszystkich ofert);
 • praca fizyczna (13 proc. wszystkich ofert);
 • obsługa klienta (13 proc. wszystkich ofert);
 • finanse (11 proc. wszystkich ofert);
 • inżynieria (10 proc. wszystkich ofert).

Wciąż rosnące zapotrzebowanie na pracowników z różnych obszarów branży IT wskazuje na coraz większe znaczenie kompetencji cyfrowych na rynku pracy. Wysokie zapotrzebowanie na pracowników handlu i sprzedaży jest związane ze skończeniem obowiązywania pandemicznych restrykcji w sklepach i centrach handlowych. Wzrost ofert dla pracowników fizycznych może być natomiast związany z odpływem z Polski pracowników z Ukrainy, którzy byli zatrudnieni w tym sektorze.

Jakie firmy najczęściej rekrutowały pracowników?

Wśród najbardziej aktywnych branż w 2022 roku, czyli takich, które wystawiały najwięcej ofert pracy w serwisie Pracuj.pl, znalazły się:

 • finanse i bankowość (12 proc. wszystkich ofert);
 • IT (10 proc. wszystkich ofert);
 • handel i sprzedaż detaliczna (9 proc. wszystkich ofert);
 • produkcja towarów pierwszej potrzeby (6 proc. wszystkich ofert);
 • budownictwo/inżynieria (6 proc. wszystkich ofert);
 • handel hurtowy (5 proc. wszystkich ofert).

W porównaniu do roku ubiegłego, na pierwsze miejsce wysunęły się firmy związane z finansami i bankowością, tym samym wyprzedzając branżę IT, która w ubiegłym roku znalazła się na pierwszym miejscu. Procentowy udział ofert z sektorów handel hurtowy, produkcja towarów pierwszej potrzeby, budownictwo oraz inżynieria w ogólnej liczbie ofert był nieco mniejszy niż w roku 2021, choć branże te znalazły się na wysokich miejscach listy. Liczba ogłoszeń z sektora IT i handlu detalicznego w obydwu latach plasowała się na tym samym poziomie procentowym względem wszystkich ofert, choć w liczbach wzrosła rok do roku.

Przeczytaj również: „Perspektywy” opublikowały ranking najlepszych szkół średnich. Gdzie warto się uczyć?

Co dalej z pracą zdalną?

Choć mogło się wydawać, że po zniesieniu pandemicznych restrykcji praca zdalna czy hybrydowa szybko odejdą w niepamięć, to okazało się, że rynek pracy i pracodawcy dostosowali się do nowych i bardziej elastycznych modeli pracy, a także do potrzeb pracowników.

W 2022 roku na portalu Pracuj.pl 35 proc. wszystkich ofert dotyczyło pracy zdalnej, hybrydowej lub takiej, w której była możliwość wyboru z tych dwóch. 21 proc. ogłoszeń miało w ofercie pracę całkowicie zdalną, a 25 proc. – hybrydową.

Kompetencje cyfrowe coraz ważniejsze

Raport Rynku Pracy Specjalistów Pracuj.pl wykazał, że dla pracodawców coraz bardziej zaczynają liczyć się kompetencje cyfrowe pracowników. Lata pandemii przyczyniły się do cyfryzacji i automatyzacji wielu branż, dlatego takie umiejętności zaczynają być coraz bardziej pożądane. 35 proc. wszystkich ofert w serwisie Pracuj.pl w 2022 roku dotyczyło prac, w których mają znaczenie umiejętności cyfrowe. Nie dotyczyło to jednak tylko pracowników z branży IT, ale również specjalistów od marketingu, reklamy, grafiki, internetu, e-commerce oraz badań i rozwoju.

Przeczytaj również: Nowy przedmiot w szkole? Dzieci z podstawówki będą uczyć się... jeździć

Dużo ofert pracy dla początkujących

Według raportu w 2022 roku widoczny był wzrost ofert pracy dla praktykantów, stażystów, asystentów i młodszych specjalistów. Takie ogłoszenia stanowiły 15 proc. wszystkich ofert pracy. Analizy wykazały również Pokolenie Z, które właśnie wkroczyło już na rynek pracy, jest na nim bardzo aktywne.

Coraz więcej ofert z widełkami płacowymi

W raporcie Rynku Pracy Specjalistów przeczytamy również, że rośnie liczba ogłoszeń, które zawierają widełki płacowe. Po I kwartale roku było ich 12 proc., a pod koniec roku – 18 proc. Liczby te nadal nie są zadowalające, jednak widać, że powoli zachodzą w tej kwestii zmiany na lepsze. Ich powodem może być fakt, który wykazało inne badanie Pracuj.pl, a mianowicie, że aż 71 proc. osób chętniej aplikuje do prac, w których ofertach są widoczne widełki płacowe.

W których województwach jest najwięcej ofert pracy?

Jak wynika z raportu Pracuj.pl, w największej liczbie ofert pracy przoduje województwo mazowieckie (20 proc. wszystkich ofert), na dalszych miejscach plasują się Dolny Śląsk (10 proc.), Śląsk oraz Małopolska (oba 9 proc.). Najmniejsza liczba ogłoszeń o pracy pochodzi natomiast z województwa świętokrzyskiego (2 proc.), nieco lepiej (tj. 3 proc.) jest na Warmii i Mazurach, w Lubuskiem, Lubelskiem oraz na Podlasiu i Podkarpaciu.

Cały raport można przeczytać tutaj.

oprac. Joanna Cwynar

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ na rozgrzewkę. Rozpoznasz miasta ze zdjęć?

QUIZ Jak dobrze znasz kultowe bajki?

QUIZ: O co Polacy pytają Google? Sprawdź, czy znasz odpowiedzi