Z tego artykułu dowiesz się:

Wielorybie serce

Mało kto wie, że serce wieloryba bije tylko… dziewięć razy na minutę. Aby porównać skalę „sercowych zmagań” tego wielkiego ssaka, warto dodać, że serce słonia bije 25 razy na minutę, lwa 40, konia 45, świni 60, krowy 64, a człowieka aż 60/70 razy. Rekordzistką w tym zestawieniu jest koza z imponującym wynikiem 90 razy na minutę.

Czy żyrafa się starzeje?

Ciekawostki biologiczne nie mogłyby się obyć bez żyrafy, która w przypadku starzenia się nie siwieje i nie łysieje, a ciemnieje. Dodatkowo te wyjątkowe ssaki żyją nawet ponad 30 lat.

10325245_m
Po odcieniu sierści żyrafy można ocenić jej wiek /123RF/PICSEL


Poznaj swoje jelita!

Ludzkie jelita są jednym z najciekawszych organów. Nasze jelito cienkie ma około 2,5 metra długości, a więc jest dłuższe od każdego z nas, a dodatkowo po śmierci może wydłużyć się nawet do sześciu metrów. Oprócz tego w jelitach może zamieszkiwać nawet 100 bilionów mikroorganizmów, czyli kilka razy więcej niż liczba komórek w organizmie.

Co z tym kaszlem?

Ludzki kaszel, który jest nieodłączną częścią każdego jesiennego i zimowego przeziębienia lub grypy, może osiągnąć prędkość nawet 100 km/h. Oznacza to, że jego prędkość porównywalna jest do szybkości, którą może osiągnąć samochód!

Nawilżony hipopotam

Jedną z zadziwiających ciekawostek z dziedziny biologii jest fakt, że pot hipopotamów ma oleistą konsystencję. Nie to jest jednak najbardziej zdumiewające – ich własny pot działa jak nawilżający krem do opalania.

Koci odcisk

Mimo że wydaje wam się, iż koty są do siebie podobne i nie da się ich rozróżnić po „odcisku palca”, to jesteście w błędzie. Za taki odcisk służy u kotowatych nos, który jest niepowtarzalny i unikalny tak, jak linie papilarne u człowieka.

28464102_m
Nos każdego kota jest wyjątkowy /123RF/PICSEL


Trucizna truciźnie nierówna

Wiele osób jest przekonanych o tym, że cyjanek jest najgroźniejszą trucizną na świecie. Tak naprawdę na miano to zasługuje botulina, czyli jad kiełbasiany. Tylko 1,3-2,1 nanogramów na kilogram masy ciała tej substancji wystarczy, aby skutecznie pozbawić życia. Tuż za botuliną na liście najgroźniejszych trucizn znajdują się toksyny wytwarzane przez bakterie tężca oraz dyzenterii.

Niezniszczalna skóra

Jedną z najbardziej zdumiewających ciekawostek biologicznych jest ta dotycząca ludzkiej skóry. Jak wiadomo, jest ona podatna na różne urazy czy uszkodzenia, jednak przez całe życie regeneruje się i wraca do poprzedniego stanu nawet 1000 razy.

Ach, to serce!

Serce to najsilniejszy mięsień w organizmie ludzkim. Nic w tym dziwnego – jego rolą jest dostarczenie odpowiedniej ilości krwi do każdego organu. Czy wiedzieliście, że jest ono na tyle silne, że z powodzeniem mogłoby wypompować krew na wysokość 9 metrów?

Kokosowa krew

Jedną z najbardziej fascynujących ciekawostek z biologicznego świata jest fakt, że woda kokosowa może być stosowana jako… osocze krwi!

91389764_m
Woda kokosowa może uratować życie! /123RF/PICSEL


O takich ciekawostkach w szkole słyszy się rzadko, prawda? Warto pamiętać też, że biologia to nauka, która nieustannie się rozwija i zachwyca nas kolejnymi odkryciami. Ta lista to więc dopiero początek wielkiej przygody, jaką może stać się zagłębienie w świat organizmów.


Czytaj również:

Historia i teraźniejszość — mamy projekt podstawy programowej

Rzeczownik. Nauczyli cię tego w szkole?

Niebieskie światło niszczy siatkówkę oka. Jak jeszcze działa światło z komórki?

Ucz się z naszą aplikacją!

2021-12-06 15_17_44-Ściągi, wypracowania, lektury - Bryk.pl