W tym artykule preczytasz o:

Czerwony las – historia 

Czerwonym Lasem nazywany jest las w zamkniętej strefie czarnobylskiej w pobliżu miasteczka Prypeć, wysiedlonego z powodu wybuchu reaktora w Czarnobylu. Jego nazwa pochodzi od koloru sosen. W czasie katastrofy w elektrowni, z powodu wiejącego w stronę lasu wiatru, przeszła przez niego radioaktywna chmura wraz z dymem i pyłem z pożaru. Korony drzew, które mają największe zdolności do pochłaniania promieniowania, zaabsorbowały nawet do 90 proc. pierwszego opadu radioaktywnego, a tym samym, działając jak filtr, po części ochroniły mieszkających w okolicach ludzi. Same drzewa szybko obumarły, a ich igły zyskały rudą barwę. Do dziś teren ten jest uznawany za jeden z najbardziej radioaktywnych obszarów na świecie

Do oficjalnej wiadomości podano, że podczas akcji oczyszczania terenów wokół elektrowni, Czerwony Las został wykarczowany, a pochodzące z niego drzewa zakopano w składowisku odpadów promieniotwórczych. W rzeczywistości jednak wstrzymano całą akcję, po tym, jak podczas likwidacji drzew, z ziemi zaczęły wydobywać się potężne dawki promieniowania, które przyjęli likwidatorzy lasu. 

Przeczytaj również: Stopa słonia, grzyby w reaktorze. Tego możesz nie wiedzieć o katastrofie w Czarnobylu

Czerwony Las — roślinność 

W czasie katastrofy radioaktywne substancje z koron drzew przedostały się przez nie do gleby, tym samym sprawiając, że to właśnie ona stała się najbardziej skażona. Mimo jej zanieczyszczenia, po katastrofie i wysiedleniu ludzi, w Czerwonym Lesie roślinność stała się bujniejsza i wzrosła różnorodność biologiczna tego obszaru. Teren ten stał się też idealnym siedliskiem dla zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Było to możliwe przede wszystkim przez różną, w zależności od gatunków roślin i zwierząt, odporność na promieniowanie, a także niejednorodny stopień radiacji w strefach lasu (w niektórych miejscach promieniowanie jest większe, w innych mniejsze). 

Z powodu skażenia terenu u niektórych roślin zaczął ujawniać się gigantyzm, czyli znacznie większe rozmiary od przeciętnych dla gatunku. Niektóre z nich zaczęły przybierać również niecodzienne kształty czy wykazywać osobliwe sposoby wzrostu (np. gałęzie niektórych gatunków drzew, zamiast rosnąć ku niebu, są poskręcane i pochylają się ku ziemi). U innych zanotowano natomiast dużo wolniejsze rośnięcie, co zaobserwował profesor Timothy A. Mousseau z Uniwersytetu Karoliny Południowej, zajmujący się badaniem czarnobylskiej przyrody, gdy porównał szerokości słojów, które wytworzyły się w pniach drzew przed i po katastrofie.

Przeczytaj również: Ukraińskie elektrownie jądrowe w strefie wojny. Jakie mogą być skutki?

Czerwony Las — zwierzęta 

W Czerwonym Lesie żyją m.in. bociany, wilki, bobry, jaskółki, orły, niedźwiedzie brunatne, rysie, łosie i dziki, a także wyjątkowe gatunki dzikich koni i psów oraz wiele rzadko spotykanych gatunków ptaków i gryzoni. 

Wśród anomalii w ich budowie i rozwoju, które zostały odkryte m.in. przez profesora Mousseau, znalazł się przede wszystkim wzrost liczby osobników z albinizmem wśród jaskółek, wykształcenie się skarłowaciałych piór ogonowych u części ptaków oraz widoczne również u nich nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego i mniejsza niż naturalna objętość mózgu.

Podczas katastrofy w Czarnobylu, z powodu dużego zanieczyszczenia radioaktywnego gleby, wymarło także wiele znajdujących się w niej insektów i robactwa. Do dziś notuje się tam zmniejszenie ich populacji (m.in. pszczół), co może wpływać na słabsze rozmnażanie się roślin. Według badań profesora Mousseau mniejsza jest też liczba bezkręgowców ściółkowo-glebowych, które wpływają na rozkład ściółki leśnej. To natomiast sprawia, że niektóre gatunki roślin i zwierząt nie mogą znaleźć tam pokarmu i miejsca do życia, a duża ilość nierozłożonej i suchej materii organicznej może być przyczyną częstszych pożarów.

Przeczytaj również: Pierwsza ofiara czarnobylskich okopów. Rosyjski żołnierz nie żyje

Czerwony Las – legendy 

Tajemnicze opowieści o mutantach z Czerwonego Lasu, mimo upływu wielu lat od katastrofy, wciąż są żywe. Jedna z nich dotyczy „wilkopsa”, czyli krwiożerczej mutacji wilka z psem, który atakuje ludzi i żywi się ich mięsem. Inna związana jest „królisem”, czyli hybrydą królika i lisa, który w zemście za zniszczenie przyrody atakuje ludzi, przegryza przewody hamulcowe, rury wydechowe i inne elementy samochodów. Część legend przedstawia historię czarnobylskiego ptaka, przypominającego wielkich rozmiarów kruka z czerwonymi oczami. Podczas wybuchu elektrowni miał on latać nad jej budynkiem, zwiastując katastrofę. Wielokrotnie mówiono również o pływających w rzece Prypeć gigantycznych sumach, które pożerają ludzi w całości. Wśród kolejnych czarnobylskich legend można usłyszeć również o innych zmutowanych zwierzętach: zaskakujących krzyżówkach, osobnikach z większą ilością kończyn, ze zniekształconym ciałem albo bez głowy lub takich, które w ogóle trudno zidentyfikować. 

Żadna z tych historii nie została jednak potwierdzona, dlatego uznaje się je za legendy miejskie, które stanowią odzwierciedlenie zbiorowych lęków społecznych.

oprac. Joanna Cwynar

 

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!