Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki

Pewnie teraz w waszych głowach pojawiła się myśl „jak ktoś mógłby popełnić tutaj błąd?”. Według wielu osób, przysłowie to oznacza, że nie powinno się popełniać tego samego błędu dwa razy. Prawda jest jednak inna.

Autorstwo tych słów przypisuje się Heraklitowi z Efezu. Grecki filozof miał powiedzieć „niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki”. Według niego nawet jeśli wejdziemy do rzeki drugi raz w tym samym miejscu, nie będzie to już ta sama rzeka, bo woda wciąż płynie, zmienia się. Oznacza to, że nawet jeśli w naszym życiu coś wydarzy się drugi raz, nie będzie to już ta sama sytuacja, co wcześniej.

Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki
W taką pogodę chce się wchodzić do rzeki więcej niż dwa razy! Źródło: 123RF/Picsel

Kończ waść, wstydu oszczędź

W błędnym rozumieniu używamy tych słów, gdy chcemy wyrazić nasze zażenowanie zachowaniem drugiej osoby. Niewielu jednak wie, że zwrot ten pochodzi z powieści „Potop” Henryka Sienkiewicza i został użyty podczas pojedynku Kmicica z Wołodyjowskim. Gdy ten pierwszy zauważył znaczną przewagę przeciwnika, poprosił go, aby zadał ostateczny cios i zaoszczędził mu wstydu. Jeśli więc sami nie chcemy się wstydzić, powinniśmy używać tych słów w sytuacji, gdy wiemy, że przeciwnik bez trudu może nas skompromitować.