Spis treści:

Co to są sinice? Poznaj historię tej bakterii

Sinice należą do grupy cyjanobakterii. Żyją w zbiornikach wodnych. Przy sprzyjających warunkach – czyli gdy jest ciepło – zaczynają się namnażać. Pokrywają wtedy taflę jeziora lub zatokę morską, tworząc charakterystyczne zakwity. Gdy się pojawią, jest wprowadzany zakaz kąpieli. Wynika on z tego, że niektóre ze szczepów produkują groźne dla ludzi i zwierząt toksyny. Główny Inspektorat Sanitarny w specjalnie przygotowanym serwisie kąpieliskowym opublikował aktualną mapę bezpiecznych i zamkniętych kąpielisk. Wynika z niej, że w Polsce zamknięto trzy kąpieliska: Kąpielisko Malta na jeziorze Maltańskim w Poznaniu, Kąpielisko Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim i kąpielisko Pilica Polska YMCA w Kurnędzu. Warto sprawdzić tę listę przed wyjazdem!

Sinice pojawiają się najczęściej wiosną i latem. Najlepsze środowisko dla ich rozwoju to dodatnia temperatura i dostępność składników odżywczych. W słodkowodnych jeziorach warunki są dla nich wręcz idealne. Przyczyniają się do tego ludzie, gdy do zbiorników dostarczają nawóz i ścieki. Podobna sytuacja może dotyczyć morza.

EN_01485183_0020
Sinice w Zalewie Wiślanym/Stanislaw Bielski/REPORTER

Sama kąpiel wczasowiczów to już pożywka dla bakterii. Potrzebują one dostępu do azotanów i fosforanów. Związki te występują w wielu substancjach, których używamy na co dzień, a także naturalnie w ludzkim organizmie. Jeśli zatem zastanawiasz się, skąd się biorą sinice, pamiętaj, że w dużym stopniu pomagasz im się namnażać.

Czytaj także: "Mała Chorwacja". Oto historia polskiego kamieniołomu, który ściąga tłumy

Sinice w zbiornikach wodnych

Pojedynczo występujące sinice nie są problemem. Ta bakteria mieszka w naturalnych jeziorach, sztucznych zbiornikach stworzonych przez zapory wodne oraz morzach.

Szukając zatem odpowiedzi na pytanie, gdzie występują sinice, pamiętaj – można spotkać je wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze stojącą wodą w różnego typu akwenach. Rzeczny nurt nie sprzyja namnażaniu się bakterii, a panująca w nim zazwyczaj niższa temperatura także nie jest dla sinic czymś pożądanym.

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

Jak wyglądają sinice? Rozpoznaj wroga

O występowaniu sinic zazwyczaj donoszą media. Jeśli bakterie się pojawią i kąpielisko zostanie zamknięte, z pewnością w okolicy zostaną ustawione tablice informacyjne. Samodzielnie także możesz rozpoznać, czy kąpiel będzie bezpieczna. Jak wyglądają sinice? Jeśli jest ich dużo, tworzą na powierzchni charakterystyczną, zielonkawą powłokę. Woda staje się mętna i traci swą naturalną przejrzystość.

EN_01440356_0010
Sopot Plaza Zakaz kapieli ze wzgledu na wykwit sinic Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

W pobliżu unosi się też nieprzyjemny zapach związany z rozkładem bakterii. Jeśli sinic jest naprawdę dużo, tworzone przez nie kolonie mogą przypominać glony. Jednak w przeciwieństwie do tych naturalnych roślin sinice w skupiskach wytwarzają pianę, która jest skutkiem ubocznym procesów gnilnych.

Czytaj także: Godzina korepetycji za 180 zł? Internauci są oburzeni

Co powodują sinice? Dowiedz się, jak organizm może zareagować w kontakcie z bakteriami

Sinice wytwarzają szereg toksyn, dlatego kontakt z nimi nigdy nie jest obojętny dla ludzkiego organizmu. W podobny sposób mogą też zagrażać zwierzętom. To, jakie objawy pojawią się u konkretnego człowieka, zależy w dużym stopniu od danego szczepu. Sinice nie są jednorodną grupą, a ich różnorodność biologiczna jest spora.

Co powodują sinice? Do najpowszechniejszych objawów należą dolegliwości ze strony układy pokarmowego – takie jak nudności, ból brzucha oraz biegunka. Ich intensywność zależy od indywidualnej wrażliwości oraz ilości toksyn, z którymi ma się kontakt.

Charakterystyczne jest też ogólne osłabienie organizmu i brak apetytu, czyli objawy występujące również przy grypie. Jeśli dojdzie do silniejszego zakażenia, chory może odczuwać drżenie mięśni, zaburzenia równowagi, a w skrajnych przypadkach pojawiają się problemy z oddychaniem. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się dosyć rzadko, a wdrożony system ostrzegania jest skuteczny.

Czytaj także: Ile zarabia nauczyciel podczas wakacji? Fakty i mity na temat urlopu nauczycieli

Czy sinice są groźne? Strzeż się toksycznych drobnoustrojów

Nawet jeśli wchodząc do wody, nie masz świadomości, że znajdują się w niej sinice – kontakt z nimi nie powinien stanowić zagrożenia dla twojego życia. W większości przypadków objawy, które pojawią się po wypiciu skażonej wody lub zwykłej kąpieli, są delikatne lub umiarkowane. Leczenie polega na łagodzeniu symptomów, a zdrowy organizm jest w stanie dobrze sobie z nimi poradzić.

W gorszej sytuacji będą jak zawsze osoby z obniżoną odpornością oraz małe dzieci. W ich przypadku kontakt z sinicami może skończyć się ostrzejszą rekcją, a nawet koniecznością udania się do szpitala, żeby zapobiec groźnym skutkom zatrucia.

QUIZ: Niezwykłe miejsca w Polsce. Czy wiesz, gdzie się znajdują?

Gdzie występują sinice w Polsce? Poznaj najbardziej zagrożone obszary

W okresie letnim sinice na stałe goszczą nad polskim morzem. Ich największe skupiska dotyczą środkowej linii brzegowej oraz okolic Zatoki Gdańskiej. Co kilka lat pojawiają się nowe ogniska. W przypadku jezior najbardziej zagrożone są te położone w pobliżu skupisk ludzi oraz różnego typu fabryk.

Zanim więc ruszysz na wypoczynek nad wodą, dokładnie sprawdź aktualny stan zagrożenia sinicami. Nawet jeśli nie ma oficjalnego komunikatu, zachowaj ostrożność i dokładnie przyjrzyj się tafli wody oraz linii brzegowej. Może cię to ustrzec przed zakażeniem i sprawić, że wypoczynek będzie udany.