Kim jest ania_od_matmy? 

Ania_od_matmy to TikTokerka, która w swoich mediach społecznościowych za darmo tłumaczy zagadnienia dotyczące zadań matematycznych i odpowiada na zadawane przez uczniów pytania. Jej pasją jest matematyka i posiada ona uprawienia do jej nauczania, dlatego od kilku lat prowadzi firmę korepetytorską i stronę z kursami przygotowującymi do egzaminu ósmoklasisty, matury czy do zwykłych zajęć szkolnych na różnych poziomach zaawansowania.  

Na TikToku ma ponad 170 tys. obserwujących, a jej uczniowie i obserwatorzy z chwalą ją przede wszystkim za to, że w zaledwie kilkadziesiąt sekund potrafi wyjaśnić to, czego wielu z nich nie potrafiło zrozumieć przez lata nauki w szkole. Według nich robi to na luzie i często z dużą dozą humoru, co sprawia, że ma z młodzieżą świetny kontakt. 

Przeczytaj również: Korepetycje przedmaturalne — ostatni dzwonek. Sprawdź, ile trzeba zapłacić

Godzina korepetycji za 180 zł? 

Kilka dni temu pod filmikiem korepetytorki na TikToku zawrzało, ponieważ zgodnie z prośbą jednego z komentujących, podała w nim swoją stawkę, którą bierze od uczniów za korepetycje. Dla wielu osób 180 zł za godzinę okazało się ceną zupełnie nieakceptowalną, co wyraźnie widoczne było w komentarzach pod filmem (pisownia oryginalna): 

180 zł? Godzina matematyki to tyle co nic, ile zadań zdążysz przerobić? Nie wygłupiaj się z tą ceną. Sama udzielam korepetycji za 40-50 zł (mvgdvlencjv) 

Za 180 zł to mam 4 takie korki XD (kk.krzewinski) 

Cena... 180 chyba jakieś żarty (na_ta_lia277) 

Ktoś wgl uczęszcza na korepetycje za taką cenę? Kosmos (idis_96) 

180 zł za godzinę korków z matmy. To chore. (mariposssa45) 

Nie wszyscy byli jednak oburzeni stawką, na którą @ania_z_matmy wycenia swoją pracę. Wiele osób tłumaczyło, że każdy może cenić się, na ile chce, że jest to normalna kwota za taką usługę i że nauczyciel również ponosi koszty, jeśli działa legalnie (pisownia oryginalna): 

Słuchajcie skoro ma chętnych to niech tyle bierze, ludzie do niej chodzą to znaczy że im pasuje. Nikt nikogo nie zmusza (w.wiaderna) 

Każdy ma prawo wycenić swoją pracę na ile uważa, jeżeli dla kogoś jest za drogo, może iść gdzie indziej (jagajagodaja) 

180zł/200zł to naprawdę normalna cena (pamelapamelka) 

Może kiedyś ludzie zrozumieją, że korki z szarej strefy są o wiele tańsze od korków osoby rozliczającej się z podatków (patrykretko). 

Przeczytaj również: Matura z matematyki. Sprawdź się i odpowiedz na 15 pytań

Ania_od_matmy wyjaśniła, skąd biorą się ceny 

Na niektóre z wyrażających oburzenie komentarzy TikTokerka odpowiedziała, tłumacząc, że nie jest to dla niej zajęcie dorywcze, za które nie odprowadza podatków, a legalna praca na cały etat. Wyjaśniła, że jest właścicielką firmy korepetytorskiej i musi opłacać z zarobionych pieniędzy wszelkie składki i koszty prowadzenia swojej działalności. Nagrała nawet filmik, w którym wyjaśniła, że co miesiąc musi opłacić ZUS, podatki, asystentkę, działanie platformy edukacyjnej i zajmujących się nią programistów, co w sumie kosztuje ją około 10 tys. złotych i właśnie dlatego ceny jej usług muszą być na takim poziomie. 

@ania_od_matmy Odpowiedz użytk. @samancia02 ♬ dźwięk oryginalny - Ania od matmy

Jakie są aktualne stawki za korepetycje? 

Rynek korepetycji jest bardzo zróżnicowany, a ich cena zależy od wielu czynników; przede wszystkim od miejscowości, doświadczenia nauczyciela, przedmiotu, poziomu, na którym ma być przekazywana wiedza oraz rodzaju lekcji. Najwięcej kosztują korepetycje w dużych miastach, z przedmiotów, na które jest popyt (czyli zazwyczaj takich, które sprawiają uczniom najwięcej trudności, jak matematyka, fizyka czy chemia), a także lekcje przygotowujące bezpośrednio do egzaminów.  

Analizując ogłoszenia korepetytorów z matematyki, możemy zauważyć, że w największych miastach za korepetycje, szczególnie przedmaturalne, najczęściej zapłacimy 150-250 zł/h, a w mniejszych 50-120 zł/h. Oczywiście na pewno znajdą się osoby, które, jak np. studenci, niemający uprawnień i doświadczenia w nauczaniu, udzielą lekcji za jeszcze niższą cenę. Warto jednak mieć świadomość, że są również i takie ogłoszenia, w których cena za godzinę korepetycji wynosi od 300 do nawet 500 zł, zatem koszt korepetycji ani_od_matmy nie znajduje się nawet w górnej granicy tego, ile niektórzy są w stanie zapłacić za przygotowanie do lekcji czy egzaminu. 

oprac. Joanna Cwynar

 

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!