Mark Zuckerberg

Jako młody człowiek był studentem najlepszej i najbogatszej uczelni na świecie. Na uniwersytecie Harvarda studiował informatykę i psychologię i już w tym czasie pracował nad produktem, który miał później duży wpływ na obie dziedziny wiedzy. Najpierw stworzył program Facemash, który pozwalał studentom wybrać zdjęcia najbardziej atrakcyjnych osób w uniwersyteckiej bazie. Strona działała przez cztery godziny, następnie władze uczelni wyłączyły ją, bo przeciążyła serwery uczelni i studenci mieli pretensje, że autor pomysłu wykorzystał ich wizerunek bez pozwolenia. W czasie następnego semestru uruchomił portal „Thefacebook”. Na przygotowanie jego kodu źródłowego autor poświęcił dwa tygodnie. 4 lutego 2004 r. studenci Harvarda zobaczyli projekt, który w ciągu następnych lat odmienił i zdefiniował media społecznościowe. Jeszcze w tym samym roku portal zwiększył swój zasięg o Uniwersytet Stanforda, Yale i Columbia. Następnie Mark Zuckerberg wraz ze współpracownikami i grupą znajomych przeniósł się do wynajętego domu w Kalifornii i nie dokończył swoich studiów.

Dzisiaj jest dyrektorem generalnym Facebooka i przedsiębiorcą, którego nazwisko zna cały świat. Władze Harvarda nie mogły tego nie docenić i Mark Zuckerberg otrzymał w roku 2016 honorowy dyplom uczelni. W czasie przemowy związanej z tą uroczystością stwierdził „Jeśli przebrnę przez tę przemowę, to będzie właściwie pierwsza rzecz, jaką skończyłem na Harvardzie. Mamo, zrobiłem to dla ciebie”. 

Bill Gates 

Bill Gates
Bill Gates / JEFF PACHOUD/AFP/East News

Jako młody człowiek był studentem najlepszej i najbogatszej uczelni na świecie, czyli początek drogi do sukcesu był podobny do tej, którą wybrał Mark Zuckerberg. Zanim jednak znalazł się na Harvardzie, potrafił programować, analizował kody źródłowe różnych programów, projektował urządzenie do pomiaru ruchu i brał udział w projektach komercyjnych jako specjalista i to wszystko, kiedy był jeszcze nastolatkiem. Następnie zdecydował się studiować prawo. Mimo tego zaskakującego wyboru przyszły założyciel Microsoftu i jeden z najbardziej znanych przedsiębiorców na świecie głównie uczęszczał na kursy matematyczne i informatyczne, korzystał z uniwersyteckich komputerów i poznawał innych swoich przyszłych współpracowników, z którymi później tworzył produkty i projekty znane na całym globie. Bill Gates postanowił wkrótce przerwać swoją edukację, żeby wraz z Paulem Allenem założyć firmę Microsoft, która miała przygotować interpreter języka BASIC, następnie opracować system operacyjny DOS, Microsoft Windows, Microsoft Office, Outlook, Paint, konsolę Xbox i masę innych produktów, z których korzysta dzisiaj wielu użytkowników.

Bill Gates według magazynu Times należy do grupy 100 ludzi, którzy najbardziej wpłynęły na losy świata w XX wieku. Kiedy odchodził z uczelni, mówił że jeśli nie uda się z założeniem własnej firmy, zawsze może wrócić do studiowania. Tak się nie stało, ale dzisiaj doktorem honoris causa na kilku uczelniach na całym świecie, w tym na jego alma mater, Harvardzie.

Steve Jobs
Steve Jobs w roku 2007 / autor: Ben Stanfield. Licencja: CC BY-SA 2.0

Steve Jobs

Steve Jobs, podobnie jak Bill Gates studiował prawo, jednak jeszcze krócej zatrzymał się na swojej uczelni. W Portland, na Reed College, uczył się zaledwie miesiąc. Jednego ze swoich najważniejszych współpracowników, Stave’a Wozniaka, poznał później, kiedy wrócił do Kalifornii, na spotkaniu klubu komputerowego. Razem pracowali w Atari przy produkcji gier komputerowych i razem zarobili pierwsze większe pieniądze. Swoją dolę Jobs przeznaczył na podróż do Indii. Wybrał się tam razem z kolegą ze studiów w Reed College, Danielem Kottkem. W Azji przeszedł oświecenie duchowe i powrócił jako buddysta. Następnie założył ze Steve’em Wozniakiem firmę Apple, która później stanie się jednym z najważniejszych graczy w dziedzinie komputerów domowych.

Steve Jobs zdecydował się na zajęcia na Reed College, gdyż w tym czasie był zainteresowany wschodnim mistycyzmem, a wśród studentów i wykładowców uczelni byli ludzie, którzy tak jak Steve szukali swojej duchowości gdzieś w myśli wschodnich filozofów. Jobs spał w akademiku na podłodze w pokoju przyjaciół, jadł darmowe posiłki w miejscowej świątyni Hare Kryszna i zarabiał na zwrotnych butelkach po napojach słodzonych. 

David Karp

David Karp
David Karp w roku 2017 / autor: Stefan Schäfer, Lich. Licencja: CC BY-SA 4.0

Ten amerykański przedsiębiorca miał najmniejsze szanse na ukończenie studiów, gdyż nigdy nawet nie podjął próby ich rozpoczęcia. Rozważał wprawdzie uczęszczanie do college w Nowym Yorku albo MIT, jednak jego projekt rozwinął się tak bardzo, że nie miał już na to czasu. Mowa o platformie mikroblogowej Tumblr, z której korzystają miliony użytkowników internetu. David, podobnie jak Bill Gates już jako nastolatek brał udział w projektach komercyjnych, programował i tworzył usługi w sieci. W wieku 17 lat został szefem forum o rodzicielstwie, Urbanbaby i dostał od jego właściciela gotówkę na życie. Nic nie mówiąc nowemu pracodawcy, przeniósł się na pięć miesięcy do Tokio, o czym szef dowiedział się po trzech miesiącach wizyty Karpa w Azji. Mikroblogi już wcześniej interesowały Davida Karpa, więc, nie mogąc się doczekać satysfakcjonującego rozwiązania, postanowił w czasie wolnym od zleceń przygotować swoje.

Tumblr został uruchomiony w 2007 roku i bardzo szybko zdobywał nowych użytkowników. W roku 2013 Yahoo kupiło platformę za ponad miliard dolarów, ale David Karp pozostał jej CEO. 

Michael Dell
Michael Dell w 2011 roku / autor: Oracle PR from Redwood Shores, Calif., USA. Licencja: CC BY 2.0

Michael Dell

Nazwisko tego przedsiębiorcy powinno kojarzyć wam się nazwą firmy, która zajmuje się produkowaniem komputerów. Michael Dell jest założycielem i dyrektorem generalnym tego przedsięwzięcia. Już od młodego wieku miał żyłkę do interesów. Pieniądze, które jako nastolatek zarabiał w pracy dorywczej, inwestował w akcje i metale szlachetne. W wieku 15 lat dostał komputer Apple II, pierwszy duży sukces ekipy Jobsa i Wozniaka. Dell rozmontował komputer, żeby dokładnie przeanalizować, jak działa. Niedługo później zaczął sprzedawać prenumeratę Houston Post, opracowując metodę dotarcia do konkretnych grup docelowych, zainteresowanych produktem.

W tym czasie na prośbę rodziców poszedł na studia medyczne na uczelni w Teksasie. Zatrudnił do sprzedaży prenumerat kilku pracowników i w wieku 19 lat zarobił 200 000 dolarów w pierwszym roku prowadzenia biznesu. Wtedy zdecydował się na opuszczenie uniwersytetu i rozwijanie firmy, która jest dzisiaj jednym z największych producentów komputerów i sprzętu komputerowego na świecie.

 

Zaciekawił cię ten temat? Dowiedz się więcej, czytając:

Sławni ludzie, którzy byli nauczycielami

Sławni ludzie, którzy byli nauczycielami cz.2