Mark Zuckerberg

Jako młody człowiek był studentem najlepszej i najbogatszej uczelni na świecie. Na uniwersytecie Harvarda studiował informatykę i psychologię i już w tym czasie pracował nad produktem, który miał później duży wpływ na obie dziedziny wiedzy. Najpierw stworzył program Facemash, który pozwalał studentom wybrać zdjęcia najbardziej atrakcyjnych osób w uniwersyteckiej bazie. Strona działała przez cztery godziny, następnie władze uczelni wyłączyły ją, bo przeciążyła serwery uczelni i studenci mieli pretensje, że autor pomysłu wykorzystał ich wizerunek bez pozwolenia. W czasie następnego semestru uruchomił portal „Thefacebook”. Na przygotowanie jego kodu źródłowego autor poświęcił dwa tygodnie. 4 lutego 2004 r. studenci Harvarda zobaczyli projekt, który w ciągu następnych lat odmienił i zdefiniował media społecznościowe. Jeszcze w tym samym roku portal zwiększył swój zasięg o Uniwersytet Stanforda, Yale i Columbia. Następnie Mark Zuckerberg wraz ze współpracownikami i grupą znajomych przeniósł się do wynajętego domu w Kalifornii i nie dokończył swoich studiów.

Dzisiaj jest dyrektorem generalnym Facebooka i przedsiębiorcą, którego nazwisko zna cały świat. Władze Harvarda nie mogły tego nie docenić i Mark Zuckerberg otrzymał w roku 2016 honorowy dyplom uczelni. W czasie przemowy związanej z tą uroczystością stwierdził „Jeśli przebrnę przez tę przemowę, to będzie właściwie pierwsza rzecz, jaką skończyłem na Harvardzie. Mamo, zrobiłem to dla ciebie”. 

Bill Gates 

Bill Gates
Bill Gates / JEFF PACHOUD/AFP/East News

Jako młody człowiek był studentem najlepszej i najbogatszej uczelni na świecie, czyli początek drogi do sukcesu był podobny do tej, którą wybrał Mark Zuckerberg. Zanim jednak znalazł się na Harvardzie, potrafił programować, analizował kody źródłowe różnych programów, projektował urządzenie do pomiaru ruchu i brał udział w projektach komercyjnych jako specjalista i to wszystko, kiedy był jeszcze nastolatkiem. Następnie zdecydował się studiować prawo. Mimo tego zaskakującego wyboru przyszły założyciel Microsoftu i jeden z najbardziej znanych przedsiębiorców na świecie głównie uczęszczał na kursy matematyczne i informatyczne, korzystał z uniwersyteckich komputerów i poznawał innych swoich przyszłych współpracowników, z którymi później tworzył produkty i projekty znane na całym globie. Bill Gates postanowił wkrótce przerwać swoją edukację, żeby wraz z Paulem Allenem założyć firmę Microsoft, która miała przygotować interpreter języka BASIC, następnie opracować system operacyjny DOS, Microsoft Windows, Microsoft Office, Outlook, Paint, konsolę Xbox i masę innych produktów, z których korzysta dzisiaj wielu użytkowników.

Bill Gates według magazynu Times należy do grupy 100 ludzi, którzy najbardziej wpłynęły na losy świata w XX wieku. Kiedy odchodził z uczelni, mówił że jeśli nie uda się z założeniem własnej firmy, zawsze może wrócić do studiowania. Tak się nie stało, ale dzisiaj doktorem honoris causa na kilku uczelniach na całym świecie, w tym na jego alma mater, Harvardzie.

Czytaj dalej na następniej stronie...