Z tego artykułu dowiesz się:

W grudniowym egzaminie ósmoklasisty z Operonem biorą udział szkoły, które wcześniej zgłosiły chęć próbnego sprawdzenia wiedzy swoich uczniów. Właściwe egzaminy ósmoklasiści będą pisać w dniach 24-26 maja 2022 roku. W bieżącym roku szkolnym podobnie jak w poprzednim, na testach będą obowiązywać udogodnienia dla uczniów m.in. okrojenie zakresu podstawy programowej i zmniejszenie liczby zadań otwartych bez jednoczesnego skracania czasu pracy. 

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – zadania 

Egzamin z języka polskiego trwa 120 minut i składa się z ok. 25 zadań, za które można zdobyć maksymalnie 45 punktów. Arkusz ma dwie części. W pierwszej uczniowie mają zapoznać się z dwoma tekstami – jednym jest fragment lektury, drugim nieznany ósmoklasistom tekst. Zadania zamknięte i otwarte dotyczą czytania ze zrozumieniem, znajomości lektur, interpretacji tekstów kultury i poprawnego używania języka polskiego. Zazwyczaj pojawia się tu również polecenie dotyczące tworzenia krótkiej formy pisemnej (np. zaproszenia, ogłoszenia). W drugiej części egzaminu trzeba napisać wypracowanie (do wyboru: opowiadanie lub rozprawkę), w którym należy się odwołać do dowolnej lektury obowiązkowej. Tegoroczne udogodnienia dla ósmoklasistów na egzaminie z języka polskiego to skrócenie listy lektur obowiązkowych i ograniczenie liczby dłuższych form pisemnych do wyboru z dwóch. 

Egzamin ósmoklasisty nieobowiązkowy. Kto nie będzie musiał do zdawać? (kliknij »)

Jak poradzili sobie ósmoklasiści? 

Według relacji na Twitterze ósmoklasiści mocno stresowali się próbnymi egzaminami i nisko oceniali swoje przygotowanie do testów. Mimo tego oceniają, że arkusz był stosunkowo prosty. Szczególnie ucieszyło ich pojawienie się w nim lektury "Latarnik", którą uczniowie uznają za przystępną. Większość ósmoklasistów z wypracowań wybierała rozprawkę, w której odwoływali się m.in. do "Pana Tadeusza" i "Kamieni na szaniec". W pierwszej części egzaminu pojawiło się też zadanie dotyczące "Trenów" Jana Kochanowskiego. 

Joanna Cwynar

Jesteś tegorocznym ósmoklasistą? Sprawdź arkusze z poprzednich lat!

Egzamin ósmoklasisty 2021 - arkusze

Egzamin ósmoklasisty 2020 - arkusze i odpowiedzi

Latarnik — czytaj treść lektury

Ucz się z naszą aplikacją Omnibus!

2021-12-06 15_17_44-Ściągi, wypracowania, lektury - Bryk.pl