Egzamin ósmoklasisty - co warto wiedzieć?

Data egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. z powodu sytuacji pandemicznej została przesunięta z początku kwietnia na koniec maja. Więcej czasu miało pomóc uczniom lepiej przygotować się do egzaminu w trudniejszych warunkach. Egzamin potrwa 3 dni. 25 maja (wtorek) odbędzie się egzamin z języka polskiego, 26 maja (środa) z matematyki, 27 maja (czwartek) z języka obcego nowożytnego. Uczniowie będą mieli 120 minut, żeby zmierzyć się z językiem polskim, 100 minut na matematykę i 90 minut na język obcy. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe i wymagane do ukończenia szkoły podstawowej. Termin dodatkowy CKE wyznaczyła na 16-18 czerwca. Wyniki egzaminu ogłoszone będą 2 lipca, a tydzień później zostaną wydane uczniom potwierdzające je zaświadczenia. 

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty w 2021 r.

Ze względu na pandemię koronawirusa oraz naukę zdalną, egzamin ósmoklasisty 2021 zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie, jak odbywało się to do tej pory, w oparciu o podstawę programową. Zadecydowano także o zawężeniu materiału obowiązującego na egzaminie ósmoklasisty. Kolejno na języku polskim, matematyce i języku angielskim uczniowie nie spotkają się z częścią obowiązkowych do tej pory lektur jak m.in. „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego, ograniczono wymagania dotyczące stereometrii oraz działań na pierwiastkach, a także wykreślono czas past perfect i mowę zależną z listy środków gramatycznych. 

Tu znajdziesz tegoroczne arkusze CKE:

Egzamin ósmoklasisty 2021 z języka polskiego. Arkusz CKE 

Egzamin ósmoklasisty 2021 z matematyki. Arkusz CKE

Egzamin ósmoklasisty 2021 z języka angielskiego. Arkusz CKE

Egzamin ósmoklasisty 2021 z języka niemieckiego. Arkusz CKE 

Inne języki i pozostałe arkusze (kliknij)

Łatwo i przyjemnie z aplikacją Omnibus

Zmęczony monotonnym wpatrywaniem się w kartki repetytorium? Czujesz, że nauka do egzaminu przeobraziła się w codzienny trening wytrzymałości? Z ratunkiem przychodzi aplikacja Omnibus - idealna pomoc w czasie powtórek! Opracowania przedmiotów, które pojawiają się na egzaminie ósmoklasisty, fiszki, testy powtórzeniowe - to wszystko już dziś możesz mieć na wyciągnięcie ręki w swoim telefonie. Zainstaluj dostępną w sklepie Google Play darmową aplikację (sprawdź tutaj!) i zobacz sam, jak nauka staje się przyjemnością.