Spis treści:

Położenie wyspy Tristan da Cunha

Gdzie znajduje się wyspa Tristan da Cunha? Ta malutka wysepka (98 km2) wchodzi w skład archipelagu wysp o tej samej nazwie. Poza Tristan da Cunha zaliczają się do niego również wyspy Inaccessible, Gough oraz grupka 3 wysepek Nightingale. Wszystkie są położone na Oceanie Atlantyckim z dala od stałego lądu – do Tristan da Cunha najszybciej można się dostać drogą morską z oddalonego o 2800 km Kapsztadu. Podróż zajmuje około tygodnia.

Wyspa Tristan da Cunha formalnie stanowi zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii i podlega administracyjnie gubernatorowi oddalonej o 2400 km Wyspy Świętej Heleny. Z uwagi na odległość na Tristan da Cunha wybierany jest jednak administrator, który zarządza wyspą w imieniu gubernatora.

Przeczytaj również: Ciekawostki geograficzne: Niezwykłe wyspy

Historia, klimat i ludność wyspy 

Od kiedy wiadomo o istnieniu tego niewielkiego archipelagu? Kto odkrył wyspę Tristan da Cunha? Po raz pierwszy o tej wysepce na Atlantyku świat usłyszał na początku XVI w. Dokładnie w 1506 r. silny sztorm zniósł w te rejony statek jednego z kapitanów portugalskiej floty płynącej do Indii. Kapitan nadał wyspie swoje imię. Na mapach jednak Tristan da Cunha pojawiła się dopiero w 1563 r.

Przyjmuje się, że pierwsze udokumentowane zejście na teren wyspy europejskich żeglarzy nastąpiło w 1643 r. Byli to Holendrzy, którzy pozostawili tam tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Tristan da Cunha nie cieszyła się dużym zainteresowaniem, a pierwsze prace badawcze, których celem było sprawdzenie, czy nadaje się ona do zamieszkania, podjęto w 1767 r.

Jak potem rozwijała się wyspa Tristan da Cunha? Życie tam jako pierwszy rozpoczął Thomas Currie w 1810 r. Z czasem dołączyło do niego dwóch kolejnych ludzi – wspólnie zajmowali się rolnictwem.

Wyspa Tristan da Cunha – najważniejsze informacje

Jak obecnie wygląda życie na wyspie? Na stałe zamieszkuje ją ok. 250 mieszkańców (wg danych z 2019 roku było ich dokładnie 246), z których większość jest ze sobą spokrewniona. Na wyspie nie ma lotniska i przebiega przez nią tylko jedna droga! Mieszkańcy wysepki utrzymują się głównie z turystyki, rybołówstwa albo uprawy ziemniaków.

Na Tritan da Cunha panuje klimat umiarkowany ciepły, podobny do tego, jaki można zanotować np. w Irlandii. Średnia roczna temperatura wynosi ok. 15 st. Celsjusza i nie wykazuje dużych wahań w ciągu roku. Zimą spada o 2–3 stopnie i wynosi średnio 12–13 st. Celsjusza, z kolei latem wzrasta do ok. 17–19. Przez cały rok odczuwalne są intensywne opady deszczu, które rocznie wynoszą ok. 1600 mm.

Wyspę licznie zamieszkują ptaki (54 gatunki, z czego część endemicznych), uchatki, pingwiny oraz słonie morskie.

wyspa2
Historia wyspy Tristan da Cunha jest bardzo ciekawa /123RF/PICSEL

 

Dlaczego wyspa Tristan da Cuhna uważana jest za koniec świata?

Określenie Tristan da Cuhna końcem świata jest uzasadnione i wynika głównie z problemów z dostaniem się na wyspę. Na miejsce można dotrzeć jedynie łodzią, która z Kapsztadu wypływa 8 razy w roku. Jako pierwsi miejsce na łodzi otrzymują lekarze, przedstawiciele lokalnych władz oraz mieszkańcy wyspy i ich krewni zamieszkali na stałym lądzie. Dopiero w drugiej kolejności przewożeni są turyści.

Jak wobec tego funkcjonuje wyspa Tristan da Cuhna? Życie płynie tu spokojnie i zgodnie z cyklem przyrody. Mieszkańcy czują się bezpiecznie (na wyspie prawie nie ma przestępczości). Wszyscy też po ukończeniu szkoły mają zagwarantowaną pracę – nie występuje bezrobocie. Młodzież po ukończeniu 15. roku życia może zająć się rybołówstwem (głównie chłopcy) albo kontynuować naukę na Wyspie Świętej Heleny.

Wyspa Tristan da Cuhna – ciekawostki

Co jeszcze warto wiedzieć o Tristan da Cuhna? Po wyspie kursuje jeden autobus. Mieszkańcy mogą robić zakupy w jedynym supermarkecie. Do ich dyspozycji oddano także szpital, szkołę oraz dwa kościoły. Niewielka powierzchnia wyspy oraz fakt, że niemal wszyscy dobrze się znają, sprawiają, że mieszkańcy Tristan da Cuhna czują się jedną wielką rodziną.

Nie oznacza to jednak, że wyspiarze nie borykają się z problemami. Największym z nich są choroby dziedziczne, które wynikają z zawierania małżeństw pomiędzy krewnymi. Około połowa ludności Tristan da Cuhna cierpi na dziedziczną postać astmy. Wielu choruje także na jaskrę.

Poważnym problemem jest również nadużywanie alkoholu przez mieszkańców wyspy. Popularność lokalnych trunków wynika z ograniczonego życia towarzyskiego oraz braku rozrywek. Jedyny sygnał telewizyjny na wyspie wysyła jednostka armii brytyjskiej z Falklandów. Na Tristan da Cuhna wydawana jest tylko jedna gazeta o nazwie „Tristan Times”.

Tristan da Cuhna to spokojna, malownicza wysepka położona na południowym Atlantyku. Jej zwiedzanie to prawdziwa gratka dla miłośników odpoczynku na łonie natury, z dala od zgiełku miast. Z odwiedzin na wyspie zadowoleni będą także przyrodnicy, którzy nigdzie indziej nie spotkają takich gatunków jak np. kokoszka południowa czy średniej wielkości ptak wyspiarczyk.

 

Rozwiąż nasze quizy:

Środowy QUIZ geograficzny z pułapkami. Prawda czy fałsz?

QUIZ teleturniejowy. Odpowiesz na wszystkie pytania?

QUIZ ortograficzny z nazwami roślin. Wiesz, jak się to pisze?