Proste działanie z podstawówki

Zdarza się, że banalne działania matematyczne, które uczniom z wczesnych klas szkoły podstawowej nie sprawiają żadnego problemu, mogą stać się zagwozdką dla dorosłych, którzy szkołę skończyli lata temu. Mimo tego, że z prostą matematyką mamy do czynienia na co dzień, to niektóre z rządzących nią zasad niestety wyparowały nam już z pamięci. To właśnie dlatego zadania takie jak to z artykułu, wzbudzają emocje wśród internautów, którzy próbują się z nim zmierzyć.

12 : 4 (3 + 2) = ?

Jaki jest wynik tego działania? Wiele osób twierdzi, że 15, inne upierają się przy odpowiedzi 0,6, a część uważa, że z obliczeń wyszło im 3. Jak się okazuje, rację mają tylko ci pierwsi, a poprawnym wynikiem jest 15.

Darmowe rozwiązania zadań z podręczników szkolnych. Bez rejestracji, bez reklam! Sprawdź Skul.pl! >>

Jak rozwiązać to działanie?

Powodem, dla którego osoby rozwiązujące to zadanie uzyskały różne wyniki, najprawdopodobniej było wykonywanie działań w nieodpowiedniej kolejności. Jeśli wszyscy kierowaliby się obowiązującą w matematyce kolejnością działań, na pewno doszliby do właściwego wyniku. Jak zatem powinniśmy rozwiązać działanie, by uzyskać prawidłowy wynik? Nasze obliczenia powinny wyglądać w ten sposób:

12 : 4 (3 + 2) = 12 : 4 * 5 = ?

Według kolejności wykonywania działań na samym początku rozwiązuje się działania w nawiasach. W tym przypadku wynikiem działania z nawiasu jest 5.  

Następne jest mnożenie lub dzielenie, a kolejne dodawanie lub odejmowanie. W naszym zadaniu po zlikwidowaniu nawiasu zostały nam już tylko mnożenie i dzielenie, które są na tym samym poziomie. Które z działań powinniśmy zatem wykonać jako pierwsze? Odpowiedź jest prosta: to, które jest pierwsze od lewej, a następnie kolejne od tej samej strony. W tym przypadku pierwsze od lewej jest dzielenie, więc wykonamy je jako pierwsze:

12 : 4 (3 + 2) = 12 : 4 * 5 = 3 * 5 = ?

Wynikiem dzielenia jest 3, zatem na koniec zostaje nam już tylko mnożenie, a po nim końcowy, poprawny wynik działania jest już nam znany:

12 : 4 (3 + 2) = 12 : 4 * 5 = 3 * 5 = 15

Jak widać, mimo że działanie początkowo może sprawić problem, to po tym, jak przypomnimy sobie kolejność wykonywania działań, staje się dziecinnie proste nawet dla dorosłego, który ze szkołą dawno nie miał do czynienia.

Skul_002_1080x1080 — kopia (800×800 px)

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ językowy. Wiesz, jak to napisać?

QUIZ maturalny. Czy zdałbyś dziś maturę z polskiego? To nie jest proste

Majowy QUIZ z wiedzy ogólnej. 10/15 to duży sukces. Zdobędziesz?