Spis treści:

Nazwiska występujące w rejestrze PESEL

Ministerstwo Cyfryzacji na stronie internetowej Otwarte Dane udostępnia m.in. wykaz nazwisk Polaków. Co roku można sprawdzić, które są najbardziej i najmniej popularne. To proste, bo wystarczy przejrzeć dwa dokumenty udostępnione w formie arkuszy kalkulacyjnych. 

Informacje do obu opracowano na podstawie danych zgromadzonych w rejestrze PESEL. W zamieszczonych listach nazwisk kobiet i mężczyzn nie uwzględniono osób zmarłych. 

Przeczytaj również: Najdziwniejsze imiona. TOP 20 imion, które noszą Polacy

Najrzadsze męskie nazwiska w Polsce 

W zestawieniu przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji „nazwiska z pojedynczą liczbą wystąpień” nie zostały uwzględnione, ale takie, których jest zaledwie dwa, można tam znaleźć mnóstwo. 

Wśród najrzadszych męskich nazwisk w Polsce znalazły się bardzo krótkie – dwuliterowe (np. Bc, Oe) lub trzyliterowe (np. Beg, Ćuk, Pem, Sug, Zek, Żyń). Są też dłuższe (np. Hróst, Wójek, Wichry) oraz dwuczłonowe połączone dywizem (np. Węglewski-Zblewski, Wesołowski-Orlikowski). W tej grupie jest też dużo nazwisk pochodzących z różnych obcych języków. Nie trzeba być filologiem, aby to dostrzec, przeglądając listę. Są to choćby: Bektović, Hübert, Camilletti, Mörstedt, Vučetić, Vũ Tiến. 

Przeczytaj również: Chcesz poznać korzenie swojego nazwiska, jego nietypowe odmiany i warianty? Jest na to szybki sposób

Najrzadsze żeńskie nazwiska w Polsce 

Podobnie, jak w przypadku mężczyzn, w zestawieniu odnotowano bardzo krótkie żeńskie nazwiska. Jednymi z najrzadszych nazwisk, bo występujących zaledwie u dwóch osób w Polsce, są np. Nof, Wir, Zoc, Żuj.

Część z niezwykle rzadkich nazwisk, stanowią te dwuczłonowe. Na przykład Filipak-Żmuda. Choć człon Żmuda wielu z nas kojarzy ze znaną aktorką Martą Żmudą-Trzebiatowską, z ministerialnego zestawienia nazwisk możemy się dowiedzieć, że nosi je 225 kobiet w Polsce. Aktorka Alicja Bachleda-Curuś jest tylko jedna, ale okazuje się, że takie nazwisko ma w dokumentach 44 kobiety. 

Tylko sto osób nosi takie nazwiska 

Jeżeli sto osób nosi jakieś nazwisko, to nadal jest ono rzadkie w skali kraju. Taka sytuacja zdarza się częściej, niż mogłoby się wydawać.

Jakie męskie nazwiska występują tylko sto razy? Są to na przykład: Bąbiak, Dłutek, Listek, Nestor, Pukalski, Ryć, Sok, Ulita, Wypchał, Zubal. Równie łatwo sprawdzić żeńskie nazwiska, którymi legitymuje się jedynie sto kobiet. Przykładowo to: Baćkowska, Chuchrowska, Gnoza, Kok, Łapko, Mówka, Repa, Szmitka, Wyrazik, Zamiatała. 

Darmowe rozwiązania zadań z podręczników szkolnych. Bez rejestracji, bez reklam! Sprawdź Skul.pl! >>

Najczęściej występujące nazwiska w Polsce 

Okazuje się, że obecnie w Polsce mamy więcej Nowaków niż Kowalskich. Pierwsza dziesiątka najbardziej popularnych męskich nazwisk w Polsce prezentuje się następująco: 

 1. Nowak (99 803)
 2. Kowalski (67 505)
 3. Wiśniewski (53 766)
 4. Wójcik (48 421)
 5. Kowalczyk (47 614)
 6. Kamiński (46 329)
 7. Lewandowski (45 025)
 8. Zieliński (44 388)
 9. Woźniak (43 093)
 10. Szymański (43 047)

Podobnie jest w przypadku kobiet. Lista dziesięciu najbardziej popularnych żeńskich nazwisk w Polsce wygląda tak:

 1. Nowak (10 1512)
 2. Kowalska (68 454)
 3. Wiśniewska (54 875)
 4. Wójcik (49 314)
 5. Kowalczyk (48 807)
 6. Kamińska (47 249)
 7. Lewandowska (46 808)
 8. Zielińska (45 115)
 9. Szymańska (44 079)
 10. Dąbrowska (43 898)

Jeżeli nawet w najbliższym otoczeniu lub w rodzinie nie mamy żadnego Wiśniewskiego, Kamińskiej ani Zielińskiej, to te nazwiska kojarzymy z przekazów medialnych. Podobnie jak Lewandowska i Lewandowski. Z takiej perspektywy zwykłe statystyczne zestawienie okazuje się ciekawe. Sprawdzisz swoje nazwisko? Jest popularne czy rzadkie?  

Skul_002_1080x1080 — kopia (800×800 px)

 

Rozwiąż nasze quizy:

Majowy QUIZ z wiedzy ogólnej. 10/15 to duży sukces. Zdobędziesz?

Co tak naprawdę pamiętasz ze szkoły? Ten QUIZ odsłoni wszystkie braki

QUIZ: Banknoty z PRL-u. Pamiętasz nominały i kto na nich widniał?