Z tego artykułu dowiesz się:

Najdziwniejsze imiona w Polsce, czyli tak naprawdę jakie? Choć na myśl od razu nasuwają się Brajanki i Vanessy, bywają i znacznie gorsze propozycje. Inwencja rodziców często nie zna granic. Na szczęście ograniczają ją przepisy Urzędu Stanu Cywilnego. Mają one regulować kwestię nadawania pociechom imion i przez lata chroniły dzieciaki przed zbyt wybujałą wyobraźnią (albo jej brakiem?) rodziców. W 2021 roku sprawa uległa jednak zmianie. Zasady zostały poluźnione, choć nie oznacza to, że przed 2021 rokiem nie trafiały się dziwne imiona…

Najdziwniejsze imiona dla dzieci w Polsce

Warto na początku przybliżyć zasady, według których można nadawać imiona dzieciom w Polsce. Przed ostatnimi zmianami wytyczne pozwalały rodzicom nadawać tylko takie imiona, które jasno wskazywały płeć malucha, były polskie, nie stwarzały zagrożenie ośmieszania go, nie były nieprzyzwoite i nie były zdrobnieniami. Aktualnie przepisy zezwalają też na korzystanie z imion zagranicznych, zdrobnień i form niewskazujących na płeć.

W praktyce oznacza to, że rodzice mają znacznie szersze pole do popisu, jeśli chodzi o nadawanie dzieciom dziwnych imion. Skąd czerpią inspiracje?

Całuj się! Będziesz żyć o 5 lat dłużej (kliknji »)

Najdziwniejsze imiona – skąd nazwa?

Niewyczerpanym rezerwuarem dziwnych imion dla dzieci jest oczywiście popkultura. Bohaterowie filmów, seriali i książek od lat stanowią inspiracje. To właśnie one są odpowiedzią na pytanie o to, skąd pochodzą najdziwniejsze imiona. Doskonałym przykładem może być tutaj Izaura, a bardziej współcześnie Daenerys. W obu przypadkach inspiracją były postacie z seriali. Oczywiście nadawanie dzieciom dziwnych imion nie dotyczy jedynie dziewczynek. Taylor, Xavier czy Thor to tylko niektóre z propozycji, na które mogliby się zdecydować rodzice.

Na straży rozsądku przy nadawaniu imion dzieciom stoi też Rada Języka Polskiego. Jej członkowie muszą czasem mierzyć się z inwencją pomysłowych rodziców, czerpiących inspiracje z popkultury i nie tylko. Wader, Aftosmera, Cirzpibog, Aragorn, Bella, Hannibal, Kastiel, Cirilla, Ordynacja to niektóre z „imion”, o których konsultację z Radą starali się rodzice. W każdym z przypadków odpowiedź brzmiała „nie”.

143917594_m
Czasami rodzice czerpią inspiracje do nadawania imion dzieciom z ulubionych filmów lub wzorują się na gwiazdach. /123RF/PICSEL

 

Spis najdziwniejszych imion w Polsce

Aktualna lista najdziwniejszych imion w Polsce zawiera propozycje zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Rodzice nie wyróżniają tutaj żadnej z płci – w obu przypadkach widać popis kreatywności. O ile można zrozumieć chęć wyróżnienia malucha spośród setek innych dzieciaków, warto zastanowić się jednak, czy robienie tego w taki sposób, będzie korzystne dla niego, gdy podrośnie. Imię można oczywiście zmienić – jeśli to wybrane przez rodziców z jakichś względów jednak nie pasuje dorosłemu człowiekowi. Jednak łatwiej jest zawczasu dobrze przemyśleć tę – jakby nie było – ważną kwestię. A jeśli w przypływie ułańskiej fantazji nadało się dziecku imię z listy najdziwniejszych, może warto od razu je zmienić? Do 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia jest to możliwe... Może zatem warto?

Najdziwniejsze polskie imiona męskie:

Mykhailo

Avyaan

Zawisza

Kyrylo

Matwiej

Myron

Platon

Santino

Siemowit

Zlatan

Najdziwniejsze polskie imiona damskie to:

Chanel

Selina

Solomia

Fabiola

Darina

Rut

Cirilla

Afina

Rabija

Złata

Czytaj również:

TOP 15 najtrudniejszych polskich słów. Czy wiesz, co oznaczają?

Zarządzanie parafią, "Star Trek" czy telenowele. Oto najdziwniejsze kierunki studiów

Nie mają studiów, a stali się sławni. Ludzie sukcesu bez wykształcenia