Spis treści:

Dzień Ojca – historia

Korzenie celebrowania Dnia Matki sięgają jeszcze czasów starożytnych, Dzień Ojca jest natomiast dużo młodszym świętem, które przybyło do nas ze Stanów Zjednoczonych. To tam w 1905 roku ustanowiono Dzień Matki, który obchodzono jeszcze wcześniej — w latach 50. i 70. XIX wieku. Święto rodzicielek bardzo dobrze się wówczas przyjęło, dlatego postanowiono, że obchodzone będą również dni innych członków rodziny, w tym ojca.  

128999009_m
W RPA w Dzień Ojca łowi się z tatą ryby /123RF/PICSEL


Początkowo uroczystość tę świętowano jedynie lokalnie – pierwszy Dzień Ojca miał miejsce 9 czerwca 1910 roku w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton. Pochodzącą stamtąd Sonory Smart Dodd wraz jej licznym rodzeństwem po śmierci matki wychował ojciec, będący weteranem wojny secesyjnej. To właśnie ona po w ustanowieniu w Stanach Zjednoczonych Dnia Matki, zapragnęła wprowadzić takie samo święto dla ojców, na znak wdzięczności za ich trud włożony w wychowanie dzieci i utrzymywanie rodzin. Uroczystość początkowo nie przyjęła się jednak w całym kraju i świętowana była jedynie lokalnie. Dopiero w 1972 roku prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił to święto. 

Przeczytaj również: 7 pomysłów na prezent dla taty na Dzień Ojca. Tanich i nieco droższych

Dzień Ojca w Polsce

W Polsce pierwsze obchody Dnia Ojca miały miejsce w 1965 roku. Corocznie święto to wypada w tym samym terminie – 23 czerwca. W tym dniu córki i synowie wyrażają wobec swoich ojców wdzięczność, składając im życzenia, wręczając laurki lub kartki, obdarowując ich prezentami albo spędzając z nimi czas. W przedszkolach i młodszych klasach szkół z tej okazji często organizowane są przedstawienia, na które zapraszani są ojcowie.

Przeczytaj również: Ciekawostki o lecie. Opowiadamy na (nie)oczywiste pytania

Dzień Ojca na świecie

Na świecie Dzień Ojca obchodzony jest w bardzo różnych terminach:

 • w pierwszą niedzielę czerwca — na Litwie;
 • w drugą niedzielę czerwca – w Austrii;
 • w trzecią niedzielę czerwca — na Ukrainie, w Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Turcji;
 • w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli 40. dnia po Niedzieli Wielkanocnej – w Niemczech;
 • w drugą niedzielę listopada – w większości krajów Skandynawii; 
 • 5 czerwca – w Danii;
 • 19 marca (wspomnienie św. Józefa) - we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii;
 • 5 grudnia – w Tajlandii.
Projekt bez tytułu (1)
W Urugwaju w Dzień Ojca wiesza się na drzwiach szkielet /123RF/PICSEL


W wielu krajach Dzień Ojca obchodzi się podobnie, jak u nas, są jednak również takie miejsca na świecie, w których ta uroczystość wiąże się z innymi tradycjami i konkretnymi sposobami spędzania czasu z tatą.

 • W Stanach Zjednoczonych w Dzień Ojca często robi się grilla oraz wspólnie z tatą uprawia się różne sporty.
 • W Niemczech jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Ojcowie celebrują swoje święto, głównie pijąc piwo w grupach znajomych, a nawet jeżdżąc na piwnych rowerach lub spacerując z wypełnionymi tym trunkiem wózkami.
 • W Tajlandii ojcowie dostają uznawane za „męskie” kwiaty Canna, które mają chronić obdarowaną osobę przed wszelkim złem.
 • W Rosji organizowane są tego dnia parady wojskowe na cześć wszystkich ojców.
 • W Meksyku odbywa się bieg o nazwie Carrera del Dia del Padre, w którym biorą udział ojcowie wraz ze swoimi pociechami.
 • W Finlandii ojców obdarowuje się własnoręcznie wykonanymi prezentami oraz przynosi się im śniadanie do łóżka. 
 • W Japonii w Dzień Ojca je się posiłek z kraba lub krewetek. Dzieci najczęściej robią w prezencie dla taty szklankę do piwa lub dają mu pudełko pełne cukierków.
 • W Brazylii tego dnia odbywają się wielkie uczty na cześć ojców, najczęściej jada się wówczas grillowane jedzenie.
 • Dzień Ojca w RPA świętuje się piknikiem i wyjściem z tatą na ryby, które później spożywa się podczas kolacji.
 • W kilku krajach Dzień Ojca wiąże się ze skandynawską ludową opowieścią o Ojcu Szkielecie (tj. Stommefader), który biega przez las, krzycząc, że diabeł połknął jego syna. Dlatego w Norwegii w Dniu Ojca o północy mężczyźni biegają ulicami miast, odgrywając tę scenę. Podobnie jest w Kanadzie, gdzie takie przedstawienia mają miejsca na cmentarzach. W Urugwaju z okazji tego święta, by okazać ojcom wdzięczność, wiesza się na drzwiach domu figurę Ojca Szkieleta (tj. Padre Esqueleto). Natomiast w Szkocji szkielet uformowany z masy papierowej (tj. Peter Bones) pali się w ognisku.
 • W Australii w Dzień Ojca wręczana jest Nagroda Ojca Roku. Dostaje ją rodzic, który przysłużył się całej społeczności i inspiruje innych swoimi sukcesami lub zachowaniem. Do nagrody każde dziecko może nominować własnego tatę.

 

oprac. Joanna Cwynar


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie