Spis treści:

Atrakcje przyrodnicze

Polska zachwyca różnorodnością krajobrazu – nadmorskie plaże, jeziora, wyżyny, lasy, górskie szlaki, a nawet pustynia. Zależnie od wyboru miejsca wypoczynek może być bardziej lub mniej aktywny. 

Bałtyk jest najsłabiej zasolonym morzem na świecie. Turyści narzekają na pogodę, ale niezależnie od tego, co roku odwiedzają nadmorskie miejscowości. Plaża w Jastrzębiej Górze jest wyjątkowa – w części wschodniej kamienista, a w zachodniej piaszczysta. Letniskowa wioska jest położona nad klifowym wybrzeżem, co zapewnia piękne widoki. 

Jastrzębia Góra
 Plaża w Jastrzębiej Górze /123RF/PICSEL

W północnej części Polski warto również wybrać się do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Mezoregion oferuje turystom piękne widoki i wiele form aktywnego wypoczynku, np. trasy piesze i rowerowe. Można w ten sposób podziwiać m.in. Jezioro Śniardwy, czyli największe jezioro w Polsce. Jest połączone z Jeziorem Mikołajskim, dlatego można pomiędzy nimi żeglować. Idealnym miejscem do odpoczynku na łonie natury jest rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno. W Europie to jedna z najważniejszych ostoi ptactwa wodnego. Utworzono go, aby chronić łabędzia niemego. 

Liczne parki narodowe przyciągają turystów, którzy chcą wypocząć na łonie natury. Warto odwiedzić Bory Tucholskie. Znane są głównie z lasów sosnowych, ale symbolem tego miejsca jest głuszec – duży ptak z rodziny kurowatych. Do wyboru jest kilka tras przyrodniczych w samym parku, jak i poza nim. Można dotrzeć do Strugi Siedmiu Jezior – unikatowego zjawiska hydrologicznego. Niewielka rzeka łączy siedem jezior rynnowych. Dla tych, którzy szukają tajemnic i śladów przeszłości, polecamy rezerwat archeologiczny w Odrach, czyli największe w Polsce skupisko kręgów kamiennych, prawdopodobnie cmentarzysko Gotów. 

Bory
Warto odwiedzić Bory Tucholskie? /123RF/PICSEL

W południowej Polsce rozciąga się Jura Krakowsko-Częstochowska. To kraina bogata zabytki wkomponowane w urozmaicony krajobraz. Za prawdziwą perłę jest uważany Zamek Ogrodzieniec wzniesiony za czasów Kazimierza Wielkiego w najwyższym punkcie wyżyny (515,5 m n.p.m.). Równie znany, choć najmniejszy park narodowy w Polsce to Ojcowski Park Narodowy. To w nim można podziwiać Maczugę Herkulesa, Jaskinię Ciemną i Grotę Łokietka. Zjawiska krasowe nadają Jurze niezwykły klimat. 

maczuga
Na pierwszym planie Maczuga Herkulesa, a w tle Zamek w Pieskowej Skale /123RF/PICSEL

Unikatową atrakcją jest Pustynia Błędowska, nazywana także Polską Saharą. Powstała w wyniku działalności przemysłowej człowieka. Wycinka lasów spowodowała niszczenie gleby i odsłonięcie luźnych piasków. Choć legendarna wersja jej stworzenia jest znacznie ciekawsza. Według niej diabły zamieszkujące pod ziemią nie były zadowolone z głębokich wyrobisk górniczych. Zasypały kopalnie bałtyckim piaskiem, który transportowały w workach przez całą Polskę. Podczas jednego z diabelskich lotów, niespodziewanie piasek wysypał się z worka i tak powstała Pustynia Błędowska. 

Przeczytaj również: Nowe atrakcje turystyczne w Polsce. To będą hity 2023 roku

Za najbardziej tajemnicze polskie góry uważane są Góry Sowie (pasmo górskie w Sudetach Środkowych) w południowo-zachodniej części naszego kraju. Najwyższym szczytem w tym paśmie jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Turyści nie mogą narzekać na ilość malowniczych tras pieszych ani rowerowych. Dostępne są także wyciągi narciarskie o różnym stopniu zaawansowania. 

twierdza
Twierdza Srebrna Góra /123RF/PICSEL

Góry Sowie to nie tylko piękne krajobrazy przyrodnicze. Miłośnicy historii mogą wybrać się do Twierdzy Srebrna Góra, którą zwiedza się z przewodnikiem. Choć to kompleks „Riese”, czyli największy projekt górniczo-budowlany hitlerowskich Niemiec, jest obiektem zainteresowania każdego, kto znajdzie się w tej okolicy. Miejsce tworzyli więźniowie z obozów pracy, ale budowa kompleksu nie została ukończona, choć prace prowadzono niemalże do ostatnich dni wojny. Aby dowiedzieć się więcej, warto wybrać się na zwiedzanie Sztolni Walimskich z przewodnikiem. 

Zamki, pałace, dworki

Podróżując po Polsce, można trafić na prawdziwe arcydzieła architektoniczne. Wybór jest duży, ale są takie miejsca, w których trzeba być choć jeden raz w życiu. Historie ukryte w ich murach są niezwykłe. 

W województwie opolskim to Zamek w Mosznej. Słynie z 99 wież oraz 365 pomieszczeń i bywa nazywany polskim Disneylandem właśnie ze względu na bajkową architekturę. 

Moszna
Zamek w Mosznej /123RF/PICSEL

Przez wiele lat należał do śląskich potentatów przemysłowych, czyli rodziny Tiele-Wincklerów. To im zawdzięcza swój wygląd. Z miejscem wiążą się niezwykłe opowieści – o białej damie (guwernantce zakochanej w hrabim) i diable (który miał pomóc w szybkim powstaniu budowli). Zabytkowy budynek otoczony kompleksem pałacowo-parkowym, cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród dzieci. 

Równie piękny i tajemniczy, co Zamek w Mosznej, jest Zamek Czocha. Powstał w XIII wieku. Twierdza postawiona na terenie przygranicznym była najeżdżana i często zmieniała właścicieli. W XIX w. sporą część budowli strawił pożar, a do odbudowy budowli przyczynił się producent wyrobów tytoniowych z Drezna, który stał się nowym właścicielem. Oprócz historycznych opowieści nie brakuje tych magicznych, z białą damą w tle. Choć to studnia niewiernych żon, do której miały trafiać kobiety za zdradę, wydaje się znacznie ciekawsza.  

Zamek Czocha
Zamek Czocha /123RF/PICSEL

W Zamku Czocha nadal wiele się dzieje. Kręcono tam m.in. „Tajemnicę twierdzy szyfrów”. Miejsce oferuje atrakcje dla dzieci, np. warsztaty magii. Popularnością cieszy się również nocne zwiedzanie komnat zamkowych, które trwa około trzech godzin. 

Miłośnicy architektury powinni zobaczyć barokowo-klasycystyczny pałac, który przetrwał z niewielkimi zmianami do dziś. Pałac w Rogalinie to zabytek zlokalizowany w województwie wielkopolskim. Siedziba Raczyńskich herbu Nałęcz powstała w XVIII wieku. Wybudowany przez Kazimierza Raczyńskiego, postać kontrowersyjną. Generał wojska polskiego i marszałek nadworny koronny był uczestnikiem konfederacji targowickiej, a tytuł hrabiowski otrzymał w Berlinie. 

Pałac w Rogalinie
Pałac w Rogalinie /123RF/PICSEL

Na początku XXI w. budynek poddano renowacji, a okalający go park został zrewitalizowany i otwarty dla ruchu turystycznego. Zwiedzając mozolnie odtworzone pomieszczenia, można poczuć się jak w innej epoce. Choć dziś to muzeum, kiedyś Rogalin przyciągał licznych gości, m.in. Adama Mickiewicza, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Henryka Sienkiewicza.

Mniej spektakularną, ale urokliwą atrakcją jest Dwór Krasińskich w Złotym Potoku. To obecnie muzeum poświęcone wieszczowi. Pastelowy parterowy budynek w stylu klasycystycznym powstał w pierwszej połowie XIX wieku. W nim Zygmunt Krasiński z rodziną spędził lato 1857 r., przed tragiczną śmiercią córki. Po tym wydarzeniu nigdy nie powrócił do dworu.

Dwór Krasińskich w Złotym Potoku
Dwór Krasińskich w Złotym Potoku /123RF/PICSEL

Obecnie na muzealnej wystawie stałej można zobaczyć, m.in. pierwsze wydania niektórych utworów największego poety polskiego romantyzmu oraz pianino, w którego wyborze pomagał Krasińskiemu Fryderyk Chopin.

Oprac. Monika Wąs 

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z geografii znajdziesz tutaj:

Geografia. Klasa 1. Podręcznik. Zakres podstawowy – rozwiązania i odpowiedzi

Geografia. Klasa 2. Podręcznik. Zakres podstawowy – rozwiązania i odpowiedzi

Geografia. Klasa 3. Podręcznik. Zakres podstawowy – rozwiązania i odpowiedzi