Spis treści:

Najzimniejsze miejsca w Polsce i na świece

W styczniu 2023 roku pojawiło się w Polsce termiczne lato, bo temperatura przekroczyła 15 stopni Celsjusza. Coraz częściej obserwujemy takie anomalie pogodowe związane ze zmianami klimatu. Na początku lutego możemy cieszyć się zimową aurą. 

W jakim miejscu i kiedy padł historyczny rekord mrozu w naszym kraju? Okazuje się, że w Siedlcach 11 stycznia 1940 r. było -41 stopni Celsjusza. Za polski biegun zimna są uważane Suwałki. Czy to nadal aktualne? Obecnie najniższe średnie temperatury w zimie są notowane w stacji meteorologicznej Nadleśnictwa Świeradów na Hali Izerskiej. 

Najzimniejszym miastem świata jest nazywany Jakuck. Położony w północno–wschodniej Syberii. Blisko 900 km od niego znajduje się Ojmiakon, czyli najzimniejsza wioska na Ziemi. Średnia temperatura, która panuje tam w styczniu to około -50 st. C, choć nierzadko zdarza się, że osiąga -60 st. Celsjusza. 

Przeczytaj również: Termiczne lato, wiosenno-jesienna aura. Dlaczego w styczniu nie ma zimy?

Najniższa temperatura na Ziemi – rekordy

Bieguny zimna to punkty na półkulach północnej i południowej, na których notowano najniższą minimalną temperaturę powietrza. O jakich rekordach wiadomo? Na półkuli północnej to -72,2 st. C w okolicach syberyjskiej wioski Tomtor. Jeszcze zimniej było na półkuli południowej. W 2010 r. na Antarktydzie temperatura miała spaść do -93,2 st. Celsjusza, ale rekord nie został uznany przez Światową Organizację Meteorologiczną, bo pomiar nie był dokonany zgodnie z przyjętymi przez nią zasadami. Natomiast uznaje ona rekord (-89,6 st. C) odnotowany na na Antarktydzie w rejonie stacji Wostok w 1983 roku. 

Rekord zimna na naszej planecie jest jeszcze większy. Padł nie na lądzie, a w atmosferze. Pod koniec grudnia 2018 r. wierzchołek jednej z chmur sięgnął dolnej stratosfery, a temperatura, którą zdołano tam odnotować to -111 st. Celsjusza.

Przeczytaj również: Dlaczego śnieg pali się na czarno? Oto 10 ciekawostek o śniegu, których możesz nie znać

Najniższa temperatura uzyskana w laboratorium

Czym jest zero absolutne (bezwzględne)? Najniższa temperatura, która może wystąpić w danym układzie termodynamicznym. To zero Kelvinów, czyli -273,15 stopni Celsjusza. Dwa lata temu niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Bremen byli blisko jej osiągnięcia, tym samym pobili rekord najniższej temperatury zmierzonej w laboratorium. Było to związane z tzw. piątym stanem materii.

Kondensat Bosego-Einsteina (ang. Bose-Einstein Condensate, BEC) jest obecnie uważany za piąty stan skupienia materii. W fazie BEC materia zaczyna zachowywać się jak jeden duży atom. Zjawisko przewidział już indyjski fizyk Satyendra Nath Bose, który zajmował się mechaniką kwantową i korespondował w tej sprawie z Albertem Einsteinem. Jednak zanim teoria stała się praktyką musiało minąć wiele lat. 

Warto wiedzieć

Czym jest temperatura? To odczytywana na skali termometru wielkość fizyczna, która pozwala określić stan cieplny ciała lub ośrodka. 

Czym różnią się skale Kelvina, Celsjusza i Fahrenheita? Bezwzględną skalą temperatur jest stosowana przez naukowców. To inaczej skala Kelvina nazwana tak na cześć lorda Kelvina. Jednak to nie ona, a skala Celsjusza jest najbardziej rozpowszechnioną skalą temperatur na świecie. W krajach anglosaskich stosuje się często skalę Fahrenheita. Nazwy mało mówią bez przykładów. Normalna temperatura ciała ludzkiego to 36,6 stopni Celsjusza, czyli 309,75 Kelvinów i 97,88 stopni Fahrenheita. 

Oprac. Monika Wąs

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ Stolice, które często się mylą. Dopasujesz odpowiednie miasto?

Środowy QUIZ ze znajomości Polski. Wiesz, gdzie to jest?

QUIZ dla bystrych. Po 3 słowach zgadnij, o jakie polskie miasto chodzi