Z tego artykułu dowiesz się:

Statek Endurance 

Na dnie Morza Weddella (części Oceanu Południowego) odnaleziono zaginiony statek Endurance, należący do irlandzkiego podróżnika i odkrywcy — Ernesta Shackletona, zajmującego się badaniem Antarktydy. W 1915 roku żaglowiec ten zatonął, przygnieciony morskim lodem, a jego załoga, wraz z Shackletonem, musiała ewakuować się z niego na małych łodziach. Od tamtej pory statek uznawano za zaginiony, aż do teraz, kiedy po 107 latach został odnaleziony dzięki projektowi Falklands Maritime Heritage Trust (FMHT). 

Przeczytaj również: Schrony przeciwatomowe w Polsce. Gdzie są i ile ich mamy?

W jakim stanie jest statek? 

Naukowcom, którzy odkryli statek, udało się sfotografować i sfilmować wrak. Według ich doniesień jest on w doskonałym stanie, mimo tego, że był zbudowany z drewna i od ponad wieku przebywał na głębokości ponad 3 km. Jak twierdzi archeolog morski Mensun Bound, który uczestniczył w wyprawie, podczas której odnaleziono wrak, poza drobnymi usterkami (m.in. uszkodzenia dziobu) wygląda niemal jak dnia, w którym zatonął. Widoczna jest nawet jego nazwa zapisana na kadłubie. W jego wnętrzu odkryto buty i naczynia. 

148731754_s
Znaczek ze statkiem Endurance Shackletona /123RF/PICEL


Według naukowców drewno statku mogło zachować się w tak dobrym stanie, ponieważ na Antarktydzie, na której nie ma drzew, może nie być również żywiących się drewnem organizmów. Wrak porastają jednak inne morskie zwierzęta m.in. ukwiały i gąbki. 

Przeczytaj również: 15 zakazanych miejsc, których nikomu nie wolno odwiedzić. Dlaczego?

Jak odnaleziono statek? 

Geograf polarny, dr John Shears, który dowodził misji, twierdzi, że odnalezienie tego wraku przez lata uznawano za niemożliwe do osiągnięcia ze względu na bardzo trudne warunki panujące na Morzu Weddella w pobliżu Antarktydy. Te rejony są na stałe pokryte mocną skorupą lodową, taką, jak ta, która doprowadziła do zatonięcia Endurance, zatem samo dostanie się w to miejsce, było nie lada wyzwaniem, a co dopiero przeszukanie jego dna. W ostatnich tygodniach pojawiły się jednak bardzo sprzyjające projektowi warunki pogodowe, dzięki którym pokrycie lodem powierzchni zbiornika wodnego było najmniejsze od ponad 50 lat. To umożliwiło odkrywcom przeprowadzenie misji. 

Poszukiwania prowadzono przy użyciu południowoafrykańskiego lodołamacza Agulhas II i zdalnie sterowanych łodzi podwodnych. Dzięki nim przeczesywano wcześniej ustalone obszary dna morskiego, aż 5 marca 2022 roku, czyli w dzień setnej rocznicy pogrzebu Shackletona odkryto wrak. 


Na mocy traktatu antarktycznego wrak statku Endurance jest zabytkiem i nie wolno go w żaden sposób naruszać. Dlatego nie wydobyto z wody ani jego, ani żadnych pochodzących z niego artefaktów. Odkrywcy zrobili jednak dokładną dokumentację fotograficzną obiektu. 

Przeczytaj również: 

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo.

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!