Globalna Przechowalnia Nasion Svalbard (Norwegia)

Na dalekiej północy znajduje się Globalna Przechowalnia Nasion Svalbard (Norwegia). Nazywana jest Skarbcem Zagłady. Trafiają tu nasiona roślin jadalnych z całego świata. Odpowiednio przechowywane pozwolą w przyszłości, np. po klęskach żywiołowych, na odnowienie upraw. Miejsce jest strzeżone przed turystami.

Północna wyspa Sentinel

Połnocny Sentinel
Mieszkańcy tej wyspy nie chcą kontaktu ze światem zewnętrznym. Źródło: Domena publiczna

Północna wyspa Sentinel w archipelagu Andamanów zamieszkiwana jest od 60 tys. lat przez jedno plemię. Jest ono całkowicie odizolowane od reszty świata. Od 2005 r. nie wolno zbliżać się do wyspy. Dlaczego? Aby nie narażać się na agresję tubylców i nie zarazić ich chorobami, na które nie nabyli odporności.

Poveglia

Poveglia
Czy na tej wyspie straszy? /123RF/PICSEL

Między Wenecją a Lido znajduje się wyspa Poveglia. Nazywana jest Wyspą Śmierci, ponieważ dawniej grzebano na niej chorych na dżumę. Występują tu też ponoć zjawiska paranormalne. Włosi wierzą, że straszą na niej duchy osób torturowanych w miejscowym szpitalu psychiatrycznym. Od 1968 r. wyspa jest opuszczona.

Przeczytaj również: Czym są tajemnicze dziury w zbiornikach wodnych?

Menwith Hill Royal Air Force Station

Menwith Hill Royal Air Force Station
Stacja wygląda jak z filmu science-fiction /123RF/PICSEL

Royal Air Force Menwith Hill w North Yorkshire w Anglii to największa elektroniczna stacja monitorująca świata. Zapewnia ona usługi wsparcia łączności i wywiadu dla Wielkiej Brytanii oraz USA. Jej teren jest pilnie strzeżony. Stąd prowadzona jest łączność satelitarna i znajduje się punkt przechwytywania komunikacji i ostrzeżeń o rakietach.

Metro-2

Metro-2
Tak wyglądał plan Metra-2 w latach 60-tych. Autor: Dmitry Yurkov. Licencja: CC BY-SA 4.0

Prawdopodobnie jedyny tajny system metra na świecie znajduje się w Moskwie. Metro-2 lub D-6 (Д-6) działa niezależnie od ogólnodostępnego systemu komunikacji publicznej stolicy Rosji. Przeznaczony jest dla członków aparatu władzy. Jej trzy linie pozwalają im m.in. dostać się bezpośrednio na Kreml.

Bohemian Grove

Bohemian Grove
Tajemnicze miejsce spotkań Bohemian Groove. Autor: Aarkwilde. Licencja: CC BY-SA 3.0

Według wielbicieli teorii spiskowych to członkowie tajnego klubu Bohemian Grove z Kalifornii dali zgodę na użycie bomby atomowej i władają światem. Klub rzeczywiście istnieje. Zrzesza wyłącznie mężczyzn o ustalonej pozycji społecznej. Spotykają się oni w leśnym obozowisku w Monte Rio i odprawiają rytuały, np. spalenie trosk. 

Wyspa Surtsey

Wyspa Surtsey
Nie było wyspy i nagle... jest wyspa! /123RF/PICSEL

W latach 60. XX wieku na terytorium Islandii z morza wyłoniła się… zupełnie nowa wyspa. Surtsey, bo tak ją nazwano, powstała w efekcie erupcji podwodnego wulkanu. Jej powierzchnia to 3 km kwadratowe! Stworzono tu rezerwat przyrody, który mogą odwiedzać tylko naukowcy.

Klub Disney 33

Wejście do klubu 33
Wejście do klubu w Disnaylandzie. Autor: Mxreb0. Licencja: CC BY-SA 3.0

Disneyland kojarzy Ci się wyłącznie z atrakcjami dla dzieci? Błąd! Na terenie każdego z parków rozrywki znajduje się VIP-owski klub Disney 33 (Club 33). Plotki głoszą, że jest to miejsce spotkań masonów. Podsycane są one przez fakt, że do klubu mogą wejść jedynie jego członkowie.

Fort Knox

Fort Knox
To miejsce, które możecie kojarzyć z wielu amerykańskich filmów /123RF/PICSEL

W stanie Kentucky w USA działa jedna z największych i najpilniej strzeżonych baz wojskowych świata – Fort Knox. Codziennie na jej terenie przybywa aż 32 tys. ludzi! Działają tu m.in. szkoła wojskowa, centrum badawcze i… największy skarbiec świata ze sztabkami złota banku federalnego. Nikt nie dostanie się tu bez przepustki. 

Grób Qin Shi Huang

Mauzoleum Pierwszego Cesarza Qin w Xi'an w Chinach
Mauzoleum Pierwszego Cesarza Qin w Xi'an w Chinach /123RF/PICSEL 

Grób Qin Shi Huang, pierwszego cesarza zjednoczonych Chin, określany jest mianem przeklętego. Mauzoleum z terakotową armią odkryto zaledwie 50 lat temu. Chociaż miejsce to jest atrakcją turystyczną, sarkofag władcy nie zostanie nigdy otwarty. Dlaczego? Na śmiałków czekać mają śmiertelnie groźne przeszkody. 

Jaskinia Lascaux

Prehistoryczne malowidło jaskini Lascaux
Prehistoryczne malowidło w jaskini Lascaux /123RF/PICSEL 

Najsłynniejsza na świecie jaskinia Lascaux została zamknięta dla turystów. Jej oryginalne malunki naskalne z okresu paleolitu podziwiać możesz już tylko w podręcznikach do historii. Wielu zadowala się też wysokiej klasy imitacją wykonaną metodą druku 3D. Znajduje się ona zaledwie 40 m od prawdziwego dzieła sztuki.

Strefa 51

Droga przez pustynię Nevada w pobliżu Strefy 51
Droga przez pustynię Nevada w pobliżu Strefy 51 /123RF/PICSEL  

Czy rząd USA ukrywa prawdę o kosmitach? Zdaniem wielu świadczy o tym utworzenie w 1955 r. bazy wojskowej na pustyni w Nevadzie. Strefa 51 jest najlepiej strzeżonym obszarem powietrznym w Stanach. Na jej terenie znajdują się też wyjątkowo długie pasy startowe służące ponoć pojazdom kosmicznym.

Obszar militarny Woomera

Położony na pustynnym terenie Australii największy na świecie obszar militarny Woomera nazywany jest Strefą Zakazaną. Teren o powierzchni niemal 123 tys. km kw. jest niedostępny dla turystów. To tutaj testowano m.in. bomby atomowe i pociski balistyczne. Dziś przeprowadzane są analizy działania np. hipersonicznych szybowców.

Wyspa Węży

Ilha da Queimada Grande, czyli Wyspa Węży, położona jest ok. 150 km od Sao Paulo. Uznawana jest za najbardziej niebezpieczne miejsce na świecie. Zagrożenie dla ludzi stanowią tu żararaki wyspowe – niezwykle jadowite gady. Żyje ich tu ok. 5 tys.!

Ilha da Queimada Grande
Żeby postawić stopę na tej wyspie, trzeba mieć specjalne pozwolenie! Autor: Prefeitura Municipal de Itanhaém. Licencja: CC BY 2.5

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo.

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!