W tym artykule dowiesz się:

Do próbnej matury z Operonem mogły przystąpić te szkoły, które wcześniej zadeklarowały chęć sprawdzenia wiedzy swoich uczniów przed właściwym egzaminem. Na napisanie matury z matematyki w zakresie podstawowym uczniowie mieli 170 minut, a w rozszerzonym — 180. Wczoraj odbył się egzamin z języka polskiego, jutro natomiast uczniowie zmierzą się z językiem angielskim.   

Jak wygląda matura z matematyki?  

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym składa się ok. 35 zadań, które dzielą się na trzy typy — zamknięte, otwarte krótkiej odpowiedzi i otwarte rozszerzonej odpowiedzi. Arkusz poziomu rozszerzonego wygląda podobnie, jednak liczba zadań, które się w nim znajdują, jest mniejsza (ok. 15). W trakcie pisania maturzyści mają możliwość korzystania z karty wzorów i kalkulatora prostego. Z całego egzaminu można uzyskać maksymalnie 50 pkt, a zdobycie co najmniej 30 proc. z nich, gwarantuje zdanie matury. 

Czytaj o maturze próbnej 2021 z języka polskiego (kliknij!)

Co było na maturze z matematyki?  

Matura z matematyki zawsze budzi najwięcej obaw wśród uczniów, ponieważ to właśnie tę część egzaminu maturalnego co roku oblewa największa liczba maturzystów. Z relacji zdających na Twitterze wynika, że matura z matematyki na poziomie podstawowym wzbudziła ambiwalentne emocje — część maturzystów twierdzi, że była zaskakująco prosta, inni, że zadania były stanowczo za trudne, jak na poziom podstawowy. Wiadomo, że najwięcej kłopotów sprawiły zdającym zadania dotyczące ciągów, obliczania objętości graniastosłupa, liczenia kątów w wielokącie i dowodzenia twierdzenia.

Joanna Cwynar

Jesteś przyszłym maturzystą? Sprawdź materiały, które pomogą przygotować Ci się do matury:

Matura 2021 - arkusze i przykładowe odpowiedzi

Matura 2020 - arkusze i przykładowe odpowiedzi

Powtórka do matury. Zobacz przydatne materiały