Z tego artykułu dowiesz się:

Mapa myśli – na czym polega?

Mapa myśli (z języka angielskiego Mind Mapping - „mapowanie myśli”), to nic innego jak personalizowany zapis różnych pojęć, faktów czy nawet odczuć, który ma na celu ułatwienie nauki i lepsze zapamiętywanie materiału. W jeszcze większym skrócie: mapa myśli to metoda notowania stworzona przez braci Tony’ego i Barry’ego Buzanów w 1970 roku, w której używa się kolorów, rysunków i krótkich haseł. Co ważne – taka metoda tworzenia notatek angażuje obie półkule mózgu, a to z kolei sprawia, że informacje są lepiej zapamiętywane. Właśnie dlatego mapa myśli to narzędzie, które świetnie sprawdza się zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu. Można wykorzystać ją do opracowania lektury, podsumowania, streszczenia czy przygotowania atrakcyjnej prezentacji.

Czytaj o 10 sprawdzonych metodach na zmęczenie (kliknij »)

Mapa myśli – wiele zalet

Dobrze wykonana mapa myśli to kopalnia zalet i zaoszczędzony czas. Dzięki zaangażowaniu obu półkul mózgu więcej i szybciej zapamiętujemy, a podczas jej przygotowania zapisujemy tylko istotne słowa i pojęcia, bez konieczności przepisywania dużej ilości tekstu, jak w przypadku zwykłych notatek. Co więcej, powtórki materiału i sama nauka trwają o wiele krócej, bo skupiamy się na najważniejszych pojęciach. Mózg o wiele łatwiej przyswoi zróżnicowaną, wielokierunkową i kolorową mapę, niż — przykładowo — jednolity ciąg tekstu. Odnalezienie istotnych kluczy i pojęć trwa krótko, bo każde z nich jest dobrze widoczne, a zaznaczone powiązania pomiędzy pojedynczymi elementami pozwalają na łatwe zapamiętanie zależności przyczynowo – skutkowych i skonstruowanie wniosków.

89986248_m
Zrobiona samodzielnie mapa myśli daje podczas nauki najlepsze efekty. /123RF/PICSEL

 

Mapa myśli — jak ją wykonać

Początki pracy z mapą myśli nie są proste — pojawiają się wątpliwości, jak ją wykonać, jak ma wyglądać, co zawrzeć, a co pominąć. Tymczasem odpowiedź jest jedna: zrób ją tak, jak chcesz. To narzędzie nie posiada określonej formy graficznej, a jego ostateczny kształt uzależniony jest od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb oraz od zagadnienia, które będzie przez nas analizowane. Istnieje jednak pewien uniwersalny wzór i zasady budowania, które pomogą w jej przygotowaniu. 

Mapa myśli — zrób ją samodzielnie 

Do stworzenia mapy myśli będziesz potrzebować kartki papieru, ołówków lub długopisów, kolorowych markerów, flamastrów lub kredek. W centralnym punkcie kartki umieścić należy słowo klucz, czyli główne zagadnienie, definicję lub problem. Analizując je, odprowadzamy strzałki do innych zagadnień, skojarzeń czy dat. Każde słowo opatrzone może być także rysunkiem lub prostym obrazkiem, jednak nie jest to konieczne. Swobodnie można także dopisywać dodatkowe objaśnienia czy skróty. Należy pamiętać, że dobra mapa myśli powinna być jak najbardziej kolorowa, ale równocześnie czytelna i przejrzysta. Najważniejsze jednak by była wykonana samodzielnie. Każdy z nas inaczej buduje skojarzenia, zapamiętuje i rozumuje. Próba zrozumienia cudzych map myśli prawdopodobnie skończy się niepowodzeniem, o jakiejkolwiek nauce na tej podstawie, nie wspominając.

Warto też wiedzieć, że mapa myśli nie jest wyłącznie narzędziem służącym do szybszego zapamiętywania i bardziej efektywnej nauki. Świetnie sprawdza się również w przypadku poszukiwania rozwiązań problemów, czy obrazowania zjawisk i związków przyczynowo-skutkowych. Jest więc to doskonała metoda do wykorzystania także w życiu zawodowym.

Czytaj również:

TOP 15 najtrudniejszych polskich słów. Czy wiesz, co oznaczają?

Rodzice sami uczą dzieci. Coraz więcej uczniów przechodzi na edukację domową

Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały?

 

Pierwsze testy implantu mózgu