Spis treści:

Co to jest sztuczna inteligencja?

To pojęcie jest obecnie używane bardzo często, choć nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Zastanawiasz się, co to jest sztuczna inteligencja i jak faktycznie ona działa?

Jest to dziedzina informatyki, która zajmuje się tworzeniem programów i systemów zdolnych do wykonywania zadań dotychczas wymagających zaangażowania ludzkiego myślenia. De facto nie jest ona jednak „inteligentna” sama w sobie, a jedynie wykorzystuje algorytmy stworzone przez ludzi. Warto podkreślić, że takie narzędzia nie mają autonomii – nie myślą samodzielnie, ani nie mają ludzkich uczuć. Jest to na pozór oczywiste, jednak sporo osób ma wątpliwości, które dotyczą tych kwestii.  

Sztuczna inteligencja – jako dziedzina nauki i technologii – pojawiła się już w latach 50. XX wieku. Jednak dopiero rozwój systemów komputerowych i postęp w dziedzinach algorytmów uczenia maszynowego i sieci neuronowych pozwoliły na jej dynamiczny rozkwit w ostatnim czasie. 

Darmowe rozwiązania zadań z podręczników szkolnych. Bez rejestracji, bez reklam! Sprawdź Skul.pl! >>

Jak działa sztuczna inteligencja?

Warto też zastanowić się, jak działa sztuczna inteligencja. Wykorzystuje ona różne techniki, takie jak:

  • uczenie maszynowe, 
  • przetwarzanie języka naturalnego,
  • rozpoznawanie mowy, 
  • analizowanie bardzo dużych zbiorów danych,
  • rozpoznawanie obrazów.

Ma to na celu umożliwienie komputerom podejmowania decyzji i wykonywania zadań, które byłyby trudne lub niemożliwe do zrealizowania przez człowieka. Na przykład wymagałyby ogromnych nakładów czasu i energii w przypadku analizowania bardzo obszernych zbiorów danych.

Co ważne, sztuczną inteligencję najpierw trzeba „nauczyć” działania. Przykładowo, aby mogła trafnie rozpoznawać obiekty na obrazach, najpierw należy zaprezentować jej bardzo dużą bazę grafik i objaśnić, co się na nich znajduje.  

Ważną cechą tej technologii jest też to, że może się ona uczyć sama na bazie dotychczasowych doświadczeń. To odróżnia ją od innych narzędzi, które wymagają zaprogramowania każdego działania za pomocą algorytmów. Właśnie dlatego w nazwie tego zjawiska można znaleźć słowo „inteligencja” – w pewnym stopniu jest ono bowiem samowystarczalne.

Gdzie wykorzystuje się sztuczną inteligencję?

Sztuczna inteligencja ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. 

  • W medycynie może pomagać w diagnozowaniu chorób, przewidywaniu skutków terapii i opracowywaniu nowych leków. 
  • W finansach służy do analizowania rynków, zarządzania ryzykiem i do weryfikacji tożsamości klientów. 
  • W przemyśle natomiast znajduje zastosowanie w automatyce, kontroli jakości produkcji oraz optymalizacji procesów. 
  • W sztuce i rozrywce może pomóc w tworzeniu animacji, gier wideo i muzyki.

Znanymi z codziennego życia przykładami tego, jak działa sztuczna inteligencja, jest chociażby Asystent Google i pokrewne narzędzia. Wykorzystują ją one do analizowania danych, rozpoznawania mowy i generowania odpowiedzi. To także wszelkie chaty na stronach internetowych, które automatycznie odpowiadają na pytania użytkowników. 

181273162_m_normal_none
Sztuczna inteligencja nie powinna szkodzić ludziom i światu, a działać dla nich /123RF/PICSEL

 

Przeczytaj również: ChatGPT – ulubieniec uczniów i studentów. Czy sztuczna inteligencja dobrze odrabia zadania za uczniów?

6 przykazań sztucznej inteligencji

Wiele osób ma obawy związane z wykorzystywaniem narzędzia, które w pewnym stopniu jest autonomiczne. Dlatego opracowano 6 przykazań sztucznej inteligencji, których musi przestrzegać ta technologia. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa jej użytkownikom. Sprawdź, czego nie powinno robić to narzędzie i jakie wytyczne musi stosować. 

Przykazanie 1: Szanuj prywatność ludzi 

Sztuczna inteligencja zawsze musi szanować prywatność jej użytkowników. Nie może zagrażać bezpośrednio ani pośrednio wolności człowieka. Powinna również przestrzegać zasad ochrony danych osobowych, o co dbają wydawcy konkretnego narzędzia. 

Przykazanie 2: Nie szkodź ludziom ani środowisku

Nowoczesna technologia musi działać zgodnie z zasadami etyki, aby nie wyrządzać krzywdy ludziom ani ich otoczeniu. Jej używanie nie powinno więc być szkodliwe w skutkach dla ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego, zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

Przykazanie 3: Bądź uczciwa i przejrzysta

Sztuczna inteligencja jest zobowiązana do działania zgodnie z zasadami uczciwości i przejrzystości. Powinna przestrzegać norm etycznych i prawnych oraz udostępniać informacje na temat swojego działania i podejmowanych przez siebie decyzji. Użytkownicy mają prawo wiedzieć, jak działa dane narzędzie i jakie są jego ograniczenia.

Przeczytaj również: Polak stworzył nową wersję ChataGPT. Jest 570 razy silniejsza od poprzedniej

Przykazanie 4: Zachowaj integralność i wiarygodność

Konkretny system powinien zachowywać integralność i wiarygodność. Nie może udawać osoby lub organizacji, którą nie jest. Nie powinien też udostępniać celowo fałszywych informacji. Jego zadaniem jest działanie w sposób niezawodny i niewprowadzający użytkowników w błąd.

Przykazanie 5: Zapewnij bezpieczeństwo i ciągłość działania

Sztuczna inteligencja musi zapewniać bezpieczeństwo i trwałość. Powinna działać w taki sposób, aby minimalizować ryzyko awarii lub ataków zewnętrznych. Ciągłość działania to z kolei zasada dotycząca możliwości korzystania z danego narzędzia przez długi czas oraz zaufania użytkowników do jego niezawodności. 

Przykazanie 6: Respektuj granice swoich zdolności

Narzędzia muszą respektować swoje ograniczenia w zakresie zdolności i mądrości. Powinny działać tylko w ramach swoich umiejętności i nie podejmować działań, których nie są w stanie wykonać lub które przekraczają ich kompetencje. Sztuczna inteligencja jest też zobowiązana do szanowania ludzkiej wiedzy i doświadczenia oraz musi być otwarta na naukę i rozwój.

6 przykazań sztucznej inteligencji stanowi zbiór zasad, których ta technologia powinna przestrzegać, aby była bezpieczna dla ludzi i świata. Podstawą jest szanowanie prywatności ludzi, brak szkodliwego wpływu na środowisko, uczciwość, przejrzystość, integralność, wiarygodność i respektowanie granic zdolności i mądrości. Są one kluczowe do tego, by sztuczna inteligencja faktycznie służyła człowiekowi i nie stała się dla niego zagrożeniem. 

Skul_002_1080x1080 — kopia (800×800 px)


Rozwiąż nasze quizy:

Poniedziałkowy QUIZ ortograficzny. Dyktando dla dzieci i młodzieży, dasz radę?

QUIZ: Banknoty z PRL-u. Pamiętasz nominały i kto na nich widniał?

QUIZ: Kultowe hasła i powiedzenia z PRL-u. Pamiętasz jeszcze, co to oznaczało?