Spis treści:

Kwadratowe fale lub krzyżowe fale to zjawisko, które przez swoją sezonowość, co roku gromadzi łowców fenomenów natury, chcących uchwycić je na zdjęciach. Ich nietypowy wygląd może stanowić zagadkę dla osób, których głównym polem zainteresowań nie jest morska tematyka. Co tłumaczy pojawianie się na powierzchni charakterystycznej szachownicy fal? Czym są kwadratowe fale? Jak dokładnie powstają? Oto najważniejsze informacje na temat tego niezwykłego zjawiska przyrodniczego. 

Przeczytaj również: Mleczne morze. Czym jest to tajemnicze zjawisko?

Kwadratowe fale – czym są? 

Wyjaśnianie fenomenu kwadratowych fal warto zacząć od przybliżenia zasad rządzących samym zjawiskiem tworzenia się załamań na powierzchni mórz czy oceanów. Falowaniem określa się wszystkie regularne, powtarzające się miarowo odchylenia poziomu wody. Mogą wywoływać je różnego rodzaju czynniki. Najczęściej przyczyną powstawania fal na powierzchni mórz i oceanów jest wiatr. W zetknięciu z powierzchnią wody zwyczajnie zaczyna przesuwać jej masy w określonym kierunku. Fale mogą powstawać także na styku warstw wody i różnią się gęstością. W takim przypadku są one określane mianem wewnętrznych. 

Czym są zatem kwadratowe fale? Są to regularne, kwadratowe formacje, które na powierzchni wody tworzą fale układające się w szachownicę. To niezwykłe zjawisko potrafi naprawdę zaskoczyć! Pojawia się okresowo w różnych miejscach na świecie. Do jego zaistnienia konieczne są specyficzne warunki pogodowe. 

Fale wiki
Kwadratowe fale w Lizbonie/Rehman Abubakr, CC BY-SA 4.0, Wikipedia


Warto podkreślić, że kwadratowe fale są zjawiskiem niezwykle niebezpiecznym.
Występujące z nimi w parze pływy, są silniejsze niż zazwyczaj, a do tego mogą tworzyć wiry. To wszystko może natomiast wpływać na kursy statków, nie wspominając o zagrożeniu, jakie stanowi dla pływaków. W miejscach, gdzie występują kwadratowe fale, dużo częściej wzywane są służby ratownicze, a na dnie ląduje sporo wraków. Zatem pamiętaj, że jeśli kiedyś znajdziesz się w takich warunkach – nie wchodź do wody albo jak najszybciej z niej wyjdź!


Jak powstają kwadratowe fale? 

Badacze odkryli, że u podstaw tworzenia się kwadratowych fal leży nałożenie się na siebie dwóch decydujących czynników, z których oba samodzielnie odpowiadają za zwyczajne „mierzwienie” powierzchni wód. Mowa tu o prądach wodnych i wietrze. Ich specyficzne równoczesne wystąpienie w danym rejonie może doprowadzić do pojawienia się na morzu czy oceanie charakterystycznej szachownicy. Jej kwadratowe pola oddzielone są kolejnym białymi grzebieniami fal. W rejonie, w którym dochodzi do ich powstania, występować musi kilka prądów płynących w różnych kierunkach. W połączeniu z intensywnym, nieustającym wiatrem warunki te tworzą specyficzną siatkę. Zjawisko to określane jest także mianem „krzyżujących się fal”. 

Przeczytaj również: Tsunami na Bałtyku. Czy na środku morza była kiedyś karczma?

Kiedy powstają kwadratowe fale? 

Kwadratowe fale tworzą się w szczególnych warunkach, które nie są jednak przyporządkowane jedynie do określonych pór roku. Co więcej, poszukiwacze zjawisk naturalnych tego typu mogą natknąć się na nie w wielu różnych miejscach świata. Szczególną sławą cieszą się kwadratowe fale we Francji. Zdjęcia z okolic brzegu francuskiej wyspy Île de Ré przedstawiające krzyżującą się ze sobą siatkę fal zachwycają. Fale tego typu pojawiają się także u wybrzeży Portugalii, Nowej Zelandii. Uchwycone zostały także w miejscowości Oshawa, w Ontario, w Kanadzie, a także w leżącym w amerykańskim stanie Missisipi Ocean Springs. Widziano je również na Bajkale i w okolicach mórz Krymu. Co ciekawe, kwadratowe fale nie występują na Bałtyku.

 

Rozwiąż nasze quizy:

Weekendowy QUIZ z fauny. Mało kto zdobędzie 15/20

Trudny QUIZ ortograficzny. Zdania z Ogólnopolskich Dyktand. Dasz radę?

QUIZ na środę. Pamiętasz seriale dla młodzieży z lat 80. i 90.?