Spis treści:

Korepetycje z języka angielskiego 2022 - ceny

Śledząc co roku ceny za godzinę nauki z nauczycielem, można się zorientować, że rodzic musi płacić coraz więcej. Jeszcze do niedawna stawki zaczynały się od 50 zł za 45 minut i rzadko przekraczały 100 zł. Jednak za korepetycje z języka angielskiego w 2022 roku rodzice zapłacą już znacznie więcej.

Na popularnych portalach ogłoszeniowych oraz grupach na Facebooku ciężko jest już znaleźć oferty za mniej niż 70 zł. Najniższe stawki oferują studenci oraz nauczyciele z krótszym stażem. U kogoś, kto pracuje od lat, trzeba będzie zapłacić minimum 90 zł.

Najdrożsi są native speakerzy. Osoby, dla których angielski jest językiem ojczystym, mają cennik zaczynający się od 100 zł. Czy jest górna granica? Nie. Jeśli ktoś cieszy się dobrą opinią, to nawet gdy podniesie stawkę, i tak we wrześniu nie ma już miejsc na zajęcia.

Przeczytaj również: Raport z cen korepetycji 2022. Niektórzy rocznie zapłacą nawet o 1000 zł więcej

To, ile trzeba zapłacić za korepetycje z języka angielskiego w 2022 roku, zależy też od wielkości miasta. Trend ten jest niezmienny od lat. Najdrożej jest w aglomeracjach. Oferta jest w nich najbogatsza, ale też stale rośnie zapotrzebowanie na indywidualne zajęcia. Sprawia to, że 150 zł za 45 minut w Warszawie, Wrocławiu, czy Poznaniu nikogo już nie dziwi. W mniejszych miejscowościach jest taniej. Jednak popularność zajęć pozalekcyjnych sprawia, że nawet w małym miasteczku ciężko znaleźć dobrego nauczyciela.

 

Korepetycje z języka angielskiego – u kogo brać?

Nie dość, że drogo, to jeszcze ciężko czasem wybrać spośród ofert kogoś, kto skutecznie nauczy angielskiego. Można umówić się na zajęcia indywidualne z nauczycielem, konwersacje z lektorem lub zapisać dziecko na kurs do szkoły językowej. Każda z form nauki ma swoje zalety i sprawdzi się w określonych sytuacjach.

Jeśli zastanawiasz się, u kogo brać korepetycje z języka angielskiego, ustal najpierw, jaki ma być cel tych zajęć. Nauczyciel pracujący na co dzień w szkole doskonale orientuje się w wymaganiach programowych. Podczas zajęć z taką osobą dziecko z pewnością dobrze przygotuje się do sprawdzianu lub nadrobi różne braki w wiedzy.

Przeczytaj również: Jawne pytania na maturę ustną 2023. Tych pytań na pewno nie będzie

Szkoły językowe nastawione są na to, aby uczyć w szerszym zakresie, niż robi to publiczna oświata. Dlatego kurs może być skuteczny, gdy zależy Ci na tym, aby zainwestować w językowe umiejętności pociechy. Lektorzy nie realizują sztywno programu. Nastawieni są przede wszystkim na konwersację i praktyczną znajomość języka. Taka forma nauki najlepiej sprawdzi się wśród starszych uczniów.

Nowością są lekcje online. Początkowo wiele osób było nastawionych sceptycznie do tej formy przekazywania wiedzy. Jednak okazało się, że jest ona tak samo skuteczna, jak spotkania na żywo. Czy ceny za korepetycje z języka angielskiego w roku 2022 są dużo niższe w przypadku lekcji online niż tych w tradycyjnej formie? Niestety nie. Nauczyciele argumentują wysokie stawki tym, że tak samo muszą przygotowywać się do zajęć i poświęcać swój czas. Dlatego też ceny za godzinne spotkanie zaczynają się od 80 zł, a ich górna granica to nawet 150 zł.

 

Jak długo uczeń musi brać korepetycje?

Biorąc pod uwagę, ile kosztuje nauka języka angielskiego w 2022 roku, rodzice próbują rozsądnie zaplanować budżet na zajęcia dodatkowe. Niektórzy szukają tańszych nauczycieli, inni starają się zmniejszyć intensywność zajęć. W opinii doświadczonych lektorów tylko regularna nauka ma sens. Minimum to spotkania raz w tygodniu na 45 minut. Taką formę nauki stosują najczęściej szkoły językowe.

Jednak nie każdy rodzic decyduje się na to, aby zapisać dziecko na roczny kurs. Miesięczna opłata za zajęcia musi być regulowana niezależnie od tego, czy dziecko uczęszcza na zajęcia. Dlatego część osób poszukuje alternatywnych form nauki. Indywidualne lekcje to dla wielu dzieci możliwość podszlifowania języka i lepsze wyniki z przedmiotu w szkole.

Rodzice zadają sobie pytanie, jak długo uczeń musi brać korepetycje? W zależności od ustaleń z osobą prowadzącą zajęcia spotkania mogą być regularne lub organizowane tylko wtedy, gdy uczeń ma jakiś problem z materiałem. Niektórzy szukają oszczędności, umawiając się raz na dwa tygodnie.

Nic nie wskazuje na to, aby także w kolejnych latach korepetycje z języka angielskiego miały być tańsze. Znajomość tego języka jest uznawana za podstawową umiejętność. Rodzice są więc w stanie zapłacić często nawet wysokie kwoty za naukę swoich dzieci.

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie