Spis treści:

Co to są mnemotechniki?

Mnemotechniki to sposoby na ułatwienie sobie zapamiętywania informacji, opracowane jeszcze w starożytnej Grecji. Stworzył je Symonides z Keos – pierwszy poeta utrzymujący się wyłącznie z tworzenia poezji i twórca epigramatu.

Co to są mnemotechniki? To metody zapamiętywania, które bazują głównie na skojarzeniach i podobieństwach. Do ich stosowania przydaje się wyobraźnia.

A jakie korzyści daje używanie mnemotechnik? Umożliwia choćby ekspresową naukę do egzaminów, skuteczne przyswojenie sobie języka obcego, szybkie zapamiętanie skomplikowanych wzorów ze ścisłych dziedzin nauki czy poukładanie w pamięci przeróżnych dat.

Co chyba jeszcze ważniejsze, dzięki mnemotechnikom nie zapomnisz już żadnych kodów, haseł, numerów telefonicznych i PIN-ów! Zakodujesz w głowie również każdą listę zakupów.

Istnieją mnemotechniki proste oraz złożone. Na czym konkretnie polegają? Która z nich jest odpowiednia dla ciebie? Poznaj rodzaje mnemotechnik.

Przeczytaj również: To jeden z najlepiej opłacanych zawodów na świecie. Dzieci już się go uczą na prywatnych lekcjach

Rodzaje mnemotechnik

Jeśli brakuje ci wyobraźni, wybierz mnemotechniki proste. Zaliczają się do nich:

  • Akronimy (skrótowce). To najłatwiejsza ze wszystkich technik. Chodzi o to, byś z pierwszych liter wyrazów, które masz zapamiętać, stworzył inne słowo. Tę metodę stosuj do grup podobnych wyrazów.
  • Grupowanie. To łączenie wyrazów w grupy. Na przykład słowa: „tablica”, „uczeń”, „nauczyciel”, „ławka”, „dzwonek”, „przerwa” można połączyć w grupę pod nazwą: „szkoła”.
  • Rymy. Lubisz rymowanki? W takim razie „pamiętaj, chemiku młody – wlewaj zawsze kwas do wody”. To również przykład mnemotechniki. Z potrzebnych ci informacji twórz rymowane wierszyki. Może przy okazji odkryjesz w sobie talent poetycki?
  • System pierwszych liter. Ten rodzaj mnemotechniki polega na stworzeniu zabawnego zdania z pierwszych liter wyrazu, który chcesz zapamiętać.
  • Układy skojarzeniowe. To znakomity sposób, ułatwiający zapamiętywanie dat – zmorę każdego ucznia od podstawówki aż po liceum.
  • Cyfry reprezentowane przez słowa. Masz kłopot z zapamiętywaniem cyfr? Zamień je na słowa! Chodzi o stworzenie zdania ze słów, mających liczbę liter odpowiadającą danej cyfrze. Przykładowo „kot i pies” pomogą ci zapamiętać liczbę Pi, czyli 3,14.

Czym są mnemotechniki złożone? Są trudniejsze, bo wymagają użycia wyobraźni. Należą do nich:

  • Łańcuchowa metoda skojarzeń. Twórz zabawne historyjki ze skojarzeń z wyrazami do zapamiętania. Każdy element historyjki kojarzy się z kolejnym. Im barwniejsza i śmieszniejsza historia, tym szybciej ją zapamiętasz. Ten rodzaj mnemotechniki pomaga w zapamiętywaniu krótkich list – na przykład zakupowych.
  • Haki pamięciowe. Skojarz cyfry lub litery z obrazami przypominającymi je wyglądem.
  • Mapa myśli. Ta metoda mnemotechniczna polega na tworzeniu krótkich haseł i rysunków. W centrum umieść słowo, które chcesz zapamiętać. Dodatkowo zobrazuj je za pomocą kolorowego rysunku. Od słowa głównego poprowadź strzałki do słów, które kojarzą ci się z tym słowem. Tak zbudujesz ciąg skojarzeń, ułatwiający zapamiętywanie.
  • Pałac pamięci. To najstarszy z przykładów mnemotechniki. Pomoże zapamiętać nawet całe wykłady na studiach. Wyobraź sobie pewne miejsce. Teraz umieść w nim poszczególne przedmioty (powinny budzić skojarzenia z tym, co masz zapamiętać). Niech twój wyobrażony pokój i znajdujące się w nim przedmioty będą wyolbrzymione, przerysowane. Wtedy bez trudu znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Mnemotechniki – plusy i minusy korzystania

Jakie są plusy i minusy korzystania z mnemotechnik? Zaletą jest niewątpliwie możliwość szybkiego zapamiętania informacji. Informacje te trafiają jednak do pamięci krótkotrwałej. To znaczy, że szybko coś zapamiętasz, ale też szybko o tym zapomnisz. Skojarzenia stosowane w mnemotechnikach zazwyczaj są skuteczne. Chyba że to zdania pozbawione kontekstu. Wtedy szybko zapomnisz, co miały oznaczać.

Mnemotechniki mogą też spowodować, że będzie trzeba zapamiętać nie tylko potrzebne słowa, ale też skojarzenia z nimi. I najważniejsza wada – nie ma gwarancji na skuteczność metod mnemotechnicznych.

Przeczytaj również: Jak poradzić sobie z ciągłym zmęczeniem. 10 sprawdzonych sposobów na zmęczenie

Przykłady mnemotechnik

Przeczytaj uważnie zdanie „Na siedmiu górach piętrzy się Rzym”. Usłyszałeś cyfry 7, 5 i 3? Jeśli tak, zapamiętasz rok 753 p.n.e. – czyli datę założenia Rzymu. Jeszcze łatwiej będzie zapamiętać datę odkrycia Ameryki: „Jeden cztery dziewięć dwa, Kolumb swe rzemiosło zna”! To przykład mnemotechniki – układu skojarzeniowego.

Nauczycielka kazała ci zapamiętać angielskie nazwy kierunków świata? Pomyśl, że „Na Ekranie Siedzi Wrona”. Właśnie zbudowałeś zdanie z pierwszych liter słów North, East, South i West.

Jak zapamiętać nazwy Wielkich Jezior Północnoamerykańskich (Huron, Ontario, Michigan, Erie, Superior)? Pomoże ci metoda mnemotechniczna polegająca na akronimach. W tym przykładzie chodzi o słowo HOMES (domy).

Czy cyfra „0” przypomina ci jajko? A liczba „10” – miecz i tarczę? To są właśnie haki pamięciowe.

Stosowanie metod mnemotechnicznych do zapamiętywania różnego typu informacji wymaga pewnej wprawy. Warto jednak zapoznać się z tymi technikami, wybrać swoje ulubione i je ćwiczyć – z pewnością okażą się pomocne w niejednej sytuacji.

 

Rozwiąż nasze quizy:

Weekendowy QUIZ z fauny. Mało kto zdobędzie 15/20

Trudny QUIZ ortograficzny. Zdania z Ogólnopolskich Dyktand. Dasz radę?

QUIZ na środę. Pamiętasz seriale dla młodzieży z lat 80. i 90.?