Raport serwisu e-korepetycje.net

Autorzy opublikowanego w serwisie e-korepetycje.net raportu dotyczącego cen prywatnych lekcji do przeprowadzenia badań wzięli pod uwagę ponad 215 tys. ogłoszeń zamieszczonych na ich stronie. Dotyczyły one dwudziestu najpopularniejszych przedmiotów szkolnych oraz trzydziestu największych miast w Polsce, choć w przypadku korepetycji jedynie w formie zdalnej lokalizacja nie była brana pod uwagę. Sprawdzano ceny za 60-minutowe lekcje, których koszt wynosił od 10 do 400 zł. W ubiegłym roku serwis e-korepetycje.net opublikował podobny raport, dlatego możliwe było porównanie obu lat i wyciągnięcie wniosków z zestawień.

Przeczytaj również: Znamy terminy matury próbnej 2023. Jak przygotować się do tego egzaminu?

Średnie ceny korepetycji w 2022 roku

Według raportu e-korepetycji.net najwięcej zapłacimy za lekcje matematyki wyższej, informatyki i muzyki (tj. nauki gry na instrumentach), a najmniej za zajęcia z nauczania początkowego, historii i języka rosyjskiego. Od ubiegłego roku najbardziej podrożały zajęcia z matematyki wyższej, informatyki, geografii, fizyki i języka włoskiego, najmniej z języka polskiego dla cudzoziemców i historii.

Poniżej przedstawiamy zestawienie średnich cen korepetycji z poszczególnych przedmiotów w skali kraju z informacją, o ile wzrosły one od poprzedniego roku:

 • j. polski – ok. 47 zł/h (wzrost o ok. 4 zł);
 • matematyka – ok. 47 zł/h (wzrost o ok. 4 zł);
 • j. angielski – ok. 49 zł/h (wzrost o ok. 3 zł);
 • j. niemiecki – ok. 50 zł/h (wzrost o ok. 3 zł);
 • geografia – ok. 50 zł/h (wzrost o ok. 5 zł);
 • historia – ok. 44 zł/h (wzrost o ok. 2 zł);
 • informatyka – ok. 66 zł/h (wzrost o ok. 7 zł);
 • j. hiszpański – ok. 54 zł/h (wzrost o ok. 3 zł);
 • j. francuski – ok. 52 zł/h (wzrost o ok. 3 zł);
 • j. włoski – ok. 54 zł/h (wzrost o ok. 5 zł);
 • fizyka – ok. 58 zł/h (wzrost o ok. 5 zł);
 • chemia – ok. 51 zł/h (wzrost o ok. 4 zł);
 • biologia – ok. 53 zł/h (wzrost o ok. 4 zł);
 • j. rosyjski – ok. 45 zł/h (wzrost o ok. 3 zł);
 • malarstwo lub rysunek – ok. 46 zł/h (wzrost o ok. 4 zł);
 • muzyka – ok. 62 zł/h (wzrost o ok. 4 zł);
 • nauczanie początkowe – ok. 43 zł/h (wzrost o ok. 3 zł);
 • WOS – ok. 45 zł/h (wzrost o ok. 3 zł);
 • j. polski dla cudzoziemców – ok. 54 zł/h (wzrost o ok. 2 zł);
 • matematyka wyższa – ok. 74 zł/h (wzrost o ok. 8 zł).

Choć wzrost cen o kilka złotych może wydawać się niewysoki, to trzeba pamiętać, że korepetycje najczęściej odbywają się co najmniej raz w tygodniu, zatem w przypadku zajęć z matematyki wyższej (wzrost 8 zł/h) zapłacimy już o 32 zł więcej miesięcznie, a w skali roku będzie to już blisko 300 zł. Zatem jeśli ktoś korzysta z prywatnych lekcji z kilku przedmiotów, może przez rok wydać na nie nawet o tysiąc złotych więcej niż w 2021 roku.

Co jeszcze wynika z raportu na temat korepetycji?

Raport serwisu e-korepetycje.net został opatrzony również ogólnymi wnioskami, dotyczącymi cen prywatnych lekcji oraz zmian na rynku korepetycji. Możemy dowiedzieć się z niego m.in. że:

 • liczba zamieszczonych na stronie ogłoszeń dotyczących lekcji stacjonarnych wzrosła o 6 proc. względem ubiegłego roku;
 • zajęcia tylko w formie tylko stacjonarnej oferuje 67,3 proc. nauczycieli, tylko zdalnej jedynie 6,7 proc., a w obu wersjach zależnie od preferencji ucznia – 26 proc.;
 • średnie ceny za godzinę korepetycji ze wszystkich przedmiotów wzrosły od ubiegłego roku od 2 do 8 zł za godzinę, zależnie od przedmiotu;
 • korepetycje z matematyki wyższej, informatyki i muzyki już od kilku lat pozostają na pierwszym miejscu lekcji, za które trzeba zapłacić najwięcej;
 • lekcje online na ogół są minimalnie tańsze od stacjonarnych w przypadku wszystkich przedmiotów, ale wyjątek stanowią korepetycje z języków obcych, co może wynikać z faktu, że z zajęć tych korzystają także dorośli, dla których może to być wygodniejsza forma nauki;
 • w ubiegłym roku ceny zajęć online były nieco wyższe od stacjonarnych, co miało związek z sytuacją epidemiczną.

Przeczytaj również: Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe? Nie każdy o tym wie

Jakich korepetycji poszukują uczniowie?

Przeglądając na Facebooku grupy zrzeszające osoby udzielające i poszukujące korepetycji, również możemy zauważyć pewne zależności dotyczące tego, z jakich przedmiotów zajęcia są najbardziej poszukiwane oraz kto najbardziej ich potrzebuje.

Najwięcej ogłoszeń zamieszczają uczniowie (lub ich rodzice), których w nadchodzącym roku czekają egzaminy — ósmoklasisty i maturalny. Ewentualnie młodzież, która zmierzy się z nimi za dwa lata. Takie osoby najczęściej poszukują korepetytorów z obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych, czyli matematyki, języka polskiego i najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego.

Poza ósmoklasistami i maturzystami zajęć przygotowujących do bieżących lekcji poszukują, uczniowie młodszych klas i ich rodzice. Największą popularnością cieszy się przede wszystkim matematyka, w dalszej kolejności plasują się języki obce (szczególnie angielski i niemiecki), język polski oraz biologia i chemia. Lekcji z języków obcych poszukują nie tylko uczniowie, ale również sporo dorosłych, pracujących osób.

W przypadku grup facebookowych wielu uczniów jest otwartych na korepetycje online – poszukuje lekcji albo tylko w tej formie, albo zaznacza, że zarówno zdalna, jak i stacjonarna forma jest dla nich do zaakceptowania. 

Z czym związana jest coraz większa popularność korepetycji?

Kilka przeprowadzanych w ostatnim czasie badań dotyczących prywatnego nauczania w kraju wykazało, że Polacy coraz częściej poszukują korepetycji dla swoich dzieci oraz wydają na nie coraz większe sumy. Na wzrost zainteresowania prywatnymi lekcjami wpływ ma co najmniej kilka czynników.

Pierwszym z nich jest przede wszystkim okres po czasie pandemicznym, w którym przez dłuższy czas dzieci i młodzież uczyła się online, a taka nauka w większej grupie (np. klasie), często była mniej efektywna. Zaległości z tego okresu widoczne są u uczniów także dziś, dlatego część z nich może potrzebować pomocy w nauce lub nadrobieniu materiału.

Czas pandemii i nauki zdalnej pokazał też zarówno nauczycielom, jak i uczniom, że nauka online jest możliwa, szczególnie gdy nie ma się innych możliwości. Zatem dla części osób, które wcześniej nie miały w pobliżu swojego miejsca zamieszkania korepetytorów i z tego powodu nie korzystały z ich usług, otworzyły się nowe możliwości. Dzięki popularyzacji zajęć online zyskały one dostęp do nauczycieli z całej polski oraz wygodnej formy nauki bez konieczności dojeżdżania na lekcje.  

Kolejną kwestią, która powoduje wzrost popytu na korepetycje, jest ogólna kondycja polskich szkół. Przepełnione klasy, przeładowane podstawy programowe, reformy edukacji – wszystko to sprawia, że nauka w szkole staje się trudniejsza i mniej efektywna, dlatego coraz większa liczba uczniów potrzebuje pomocy w nauce. Do tego dochodzą także braki kadrowe w szkołach. Obecnie coraz więcej nauczycieli odchodzi z pracy, przez co w niektórych szkołach przez dłuższy czas nie ma lekcji z przedmiotu, od którego brakuje nauczyciela. Ewentualnie lekcje te są prowadzone przez pedagoga pokrewnego przedmiotu, który nie zawsze potrafi w odpowiedni sposób przekazać wiedzę z zakresu, który odbiega do jego wykształcenia.

Za sprawą zmian w egzaminie dojrzałości w tym roku może szczególnie wzrosnąć zainteresowanie korepetycjami. Przed zdającymi maturę 2023 stoją dużo wyższe wymagania niż przed poprzednimi dwoma rocznikami, które z powodu pandemii i długiego okresu nauki zdalnej miały podczas egzaminu znaczne ułatwienia. Maturzystów zdających egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym w Formule 2015 obowiązywała znajomość jedynie 8 lektur, a w Formule 2023 jest ich aż 45. Na poziomie rozszerzonym dochodzi do nich jeszcze 21. Zmian dotyczących egzaminu jest jednak znacznie więcej. Tegoroczni maturzyści, uczący się liceach, mogą zatem potrzebować korepetycji dużo bardziej niż poprzednie roczniki.

oprac. Joanna Cwynar


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie