Spis treści:
Do 26 lutego będą trwać w Polsce ferie zimowe. Uczniowie z siedmiu województw już zakończyli wypoczynek i wrócili do szkół. Uczniowie z kolejnych pięciu rozpoczynają go 30 stycznia, a z ostatnich czterech – 13 lutego. Wraz z końcem ferii w szkołach rozpoczyna się kolejny semestr nauki. Do kolejnych dni wolnych od zajęć nie będzie od tego terminu jednak tak daleko – następna przerwa w szkolnej rutynie nastąpi już początkiem kwietnia.
Wielkanoc 2023
Pierwsza przerwa w letnim semestrze jest związana ze świętami wielkanocnymi. Uczniowie będą mogli wówczas liczyć na standardowe sześć dni wolnych od szkoły. Dłuższy wypoczynek rozpoczną w Wielki Czwartek, czyli 6 kwietnia, natomiast do szkół wrócą we wtorek po Poniedziałku Wielkanocnym, czyli 12 kwietnia.
Przeczytaj również: Nowy przedmiot w szkole? Dzieci z podstawówki będą uczyć się... jeździć
Weekend majowy 2023
Termin, w którym w tym roku wypada weekend majowy, pozwala na zaplanowanie aż pięciodniowego wypoczynku. 1 maja wypada w poniedziałek, a 3 maja w środę, rodzicom wystarczy zatem wziąć w pracy tylko jeden dzień wolnego (2 maja), by móc cieszyć się naprawdę długim wypoczynkiem. Teoretycznie dla uczniów 2 maja również nie jest dniem wolnym od zajęć szkolnych, ale w większości placówek edukacyjnych wykorzystuje się wówczas jeden z tzw. dni dyrektorskich (czyli dodatkowych dni wolnych w ciągu roku szkolnego, których terminy ustala dyrekcja), dzięki któremu uczniowie mają wolny cały długi weekend majowy.
Matura 2023
W wielu szkołach ponadpodstawowych ze względów organizacyjnych w dniach, w których maturzyści piszą egzaminy z przedmiotów obowiązkowych, uczniowie młodszych klas mają dni wolne. W tym roku matury obowiązkowe są ustalone na trzy dni: 4, 5 i 8 maja (czwartek, piątek, poniedziałek), a zatem uczniowie, którzy nie zdają egzaminów, włącznie z sobotą i niedzielą mogą liczyć wówczas aż na pięć dni wolnych. Jeśli połączymy to jednak również z weekendem majowym, który wypada bezpośrednio przed maturami, daje to aż dziesięć dni odpoczynku od szkoły!
Przeczytaj również: „Perspektywy” opublikowały ranking najlepszych szkół średnich. Gdzie warto się uczyć?
Egzamin ósmoklasisty 2023
Podczas egzaminu ósmoklasisty w szkołach podstawowych, uczniowie młodszych klas, którzy w danym roku nie piszą egzaminu, najczęściej również mogą liczyć na dodatkowe dni wolne. W tym roku test wiedzy wypada w dniach 23-25 maja (wtorek-czwartek), co daje uczniom dodatkowe trzy dni wolne w środku tygodnia.
Boże Ciało 2023
W wielu szkołach jeden dzień dyrektorski wykorzystuje się także po Bożym Ciele, które jest świętem wolnym od pracy, występującym co roku w czwartek (zazwyczaj w maju lub czerwcu). Dzięki wolnemu piątkowi zyskuje się wówczas czterodniowy weekend. W tym roku Boże Ciało wypada 8 czerwca, zatem w wielu szkołach uczniowie będą mogli liczyć na dodatkowy wypoczynek od 8 do 11 czerwca.
Przeczytaj również: Specjaliści, eksperci. Kogo jeszcze szukali pracodawcy w 2022 roku?
Zakończenie roku szkolnego 2023
W 2023 zakończenie roku szkolnego wypada w 23 czerwca, a po trwających ponad dwa miesiące wakacjach, uczniowie wrócą do szkół w piątek 1 września.
Dla maturzystów ostatni rok szkolny w ich edukacji zakończy się nieco wcześniej, bo 28 kwietnia. Kilka dni później wrócą jednak do szkół jeszcze na parę dni, by zmierzyć się z egzaminem dojrzałości.
oprac. Joanna Cwynar
Rozwiąż nasze quizy:
Czy popełniasz te typowe błędy ortograficzne? Rozwiąż QUIZ z języka polskiego
QUIZ ze znajomości Polski. Wiesz, gdzie to jest?
Test z wiedzy ogólnej. Uczeń podstawówki nie ma z nim problemu, a ty?
Komentarze (0)